Recenzja: Calitti Strong żwirek bentonitowy

Recenzja: Calitti Strong żwirek bentonitowy

Kolejnym polskim żwirkiem dla kotów, który przetestowałam jest bentonitowy żwirek Calitti Strong w dwóch wariantach zapachowych. Jak wypadł w moich testach?

Kilka słów o Calitti

Calitti to nowa polska marka żwirków dla kotów. W jej ofercie można znaleźć żwirki kukurydziane, bentonitowe i silikatowe. Więcej o marce możesz dowiedzieć się na stronie: www.calitti.com

Kilka miesięcy temu testowałam kukurydziany żwirek Calitti, którego recenzję możesz przeczytać tu: Recenzja: Calitti Corn żwirek kukurydziany

Testy i analiza żwirku

Calitti Strong to żwirek bentonitowy, który jest dostępny w dwóch wariantach zapachowych: bezzapachowym i lawendowym i jest pakowany w 5 litrowe plastikowe opakowania.

Cena w sklepach online (w zaokrągleniu): 9 zł za opakowanie 5 litrów

Polski produkt

Żwirek Calitti Strong to polski produkt, a kupując polskie produkty nie tylko wspierasz nasz polski rynek, ale również przyczyniasz się do zmniejszenia emisji związanej z transportem.

Granulacja

Bentonitowy żwirek Calitti Strong jest bardzo drobny. Producent zapewnia, że nie powinien przyczepiać się do kocich łapek i roznosić po mieszkaniu. Mój kot Apollo ma bardzo puchate łapki (co widać na zdjęciu z łaputkami) i drobne żwirki mają często tendencję do przyczepiania się do jego futerka. Jestem ciekawa jak roznoszenie żwirku Calitti Strong wypadnie w testach i czy rzeczywiście żwirek nie będzie się roznosił po mieszkaniu.

Wyniki testów żwirku Calitti Strong

W trakcie testu przyjrzałam się lawendowemu i bezzapachowemu żwirkowi Calitti Strong pod kątem zbrylania, chłonności, zapachu, pylenia, roznoszenia po domu i wydajności. Żwirek wsypałam do jednej kuwety, przy której leży wycieraczka i jest używana przez jednego kociego testera – Apollo.

Zbrylanie i chłonność

  • doskonale się zbryla
  • doskonale wchłania wilgoć

Zapach

  • o zapachu lawendy pachnie słodko i niezbyt nachalnie, został szybko akceptowany przez mojego kota Apollo i bardzo dobrze pochłania zapachy w kuwecie.
  • bezzapachowy: pachnie lekko pudrowo, bardzo dobrze pochłania zapachy w kuwecie

Pylenie i roznoszenie po domu

  • nie pyli się przy wsypywaniu do kuwety, ale z czasem na ściankach kuwety pojawia się delikatny nalot
  • drobinki żwirku zostają na wycieraczce przed wycieraczką, ale nie roznosi się po mieszkaniu

Wydajność

5 litrów żwirku / jeden kot

  • wystarczył na 20 dni

Utylizacja żwirku

Producent sugeruje, aby nie wyrzucać żwirku Calitti Strong do toalety. Popieram tę sugestię, gdyż żwirki bentonitowe są bardzo higroskopijne i wyrzucanie ich do toalety może doprowadzić do zatkania rur kanalizacyjnych w mieszkaniu, a w konsekwencji do wybicia ścieków w Twojej toalecie.

Utylizacja żwirku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jakie przepisy obowiązują w Polsce? Polskie prawo nie pozwala na wrzucanie żadnego rodzaju żwirku dla kota do toalety.

Więcej na temat zgodnych z polskim prawem i przyjaznych dla środowiska sposobów na utylizację wszystkich rodzajów żwirków i kocich odchodów znajdziesz w moim artykule:
Jak poprawnie utylizować żwirek i kocie odchody
który stworzyłam konsultując się z kilkudziesięcioma specjalistami w dziedzinach środowiska, kanalizacji, utylizacji oraz gospodarowania odpadami.

Moje zdanie o Calitti Strong

Bentonitowy żwirek Calitti Strong zbryla się wzorowo. Bryłki żwirku nie rozpadają się przy wyjmowaniu z kuwety i nie przywierają do dna kuwety. Nie zauważyłam żeby żwirek pylił przy wyjmowaniu nieczystości i przy uzupełnianiu kuwety, ale z czasem na ściankach kuwety pojawia się delikatny nalot. Oba warianty zapachowe żwirku radzą sobie bardzo dobrze z neutralizowaniem zapachu kuwety. Zapach lawendy jest akceptowany przez mojego kota, ale warto mieć na uwadze, że wiele kotów nie lubi zapachowych żwirków.

Uprzednio testowany przeze mnie żwirek Calitti Corn jest pakowany w ekologiczne papierowe worki, dlatego trochę załuję, że opakowanie Calitti Strong jest plastikowe. Mam nadzieję, że wraz z rozwojem marki pojawią się większe, papierowe opakowania w przypadku wszystkich produktów Calitti. Bentonitowy żwirek Calitti Strong obecnie można kupić w 5 litrowych opakowaniach za 9zł w wielu sklepach internetowych – to jest naprawdę niewysoka cena za tak dobry produkt 🙂

Okiem kota

Apollo przez kilka tygodni bardzo chętnie korzystał z obu wariantów zapachowych żwirku Calitti Strong. Dzięki drobnej granulacji żwirek był naprawdę delikatny dla puchatych łapek Apolla.

Mój kot korzystał z bentonitowych żwirków, gdy był kocięciem dlatego taki rodzaj żwirku nie jest dla nas zupełną nowością 😉

⠀⠀

A Ty co o tym myślisz?

Czy korzystałaś/łeś kiedyś ze żwirku Calitti Strong? Jak się u Ciebie sprawił? Dodaj komentarz pod tym postem i podziel się ze mną swoimi przemyśleniami, sugestiami oraz pytaniami!

⠀⠀

Dołącz do mojej społeczność świadomych kocich opiekunów 🐾

Nie zapomnij obserwować Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku i Pinterest.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do góry