Jak zrobić przysmaki z suszonego mięsa

Najlepsze przysmaki to takie, które są smaczne, naturalne a przede wszystkim wykonane z miłością. Dlatego zdradzę Ci mój przepis na domowe smakołyki z suszonego mięsa.

Dzięki tej instrukcji dowiesz się jak przygotować przysmaki z suszonego mięsa dla Twojego pupila w piekarniku lub w suszarce do grzybów.

Ekologicznie

Samodzielne przygotowanie przysmaków jest bardziej ekologiczne i ekonomiczne niż kupowanie gotowych. Dlaczego? Wyprodukowanie przysmaków w domu wymaga mniej energii i zasobów. Smaczki zrobione w domu możesz włożyć do wielorazowego pojemniczka, a mięso przywozisz do domu tylko raz, czyli nie ma potrzeby wyprodukować opakowania i wieloetapowego transportu. Dodatkowo możesz kupić mięso od lokalnych, zaprzyjaźnionych rolników, aby wesprzeć lokalny rynek.

Co jest potrzebne do zrobienia przysmaków

Od Ciebie zależy z czego wykonane są przysmaki, czyli masz pełną kontrolę nad jakością składników. Jeśli chcesz karmić zwierzaka wysokiej jakości produktami – to jest doskonały sposób, aby to zrobić.

jak zrobić domowe przysmaki z suszonego mięsa dla kotów i psów

Lista materiałów:

 • surowe mięso,
 • ostry nóż,
 • suszarka do grzybów lub piekarnik.

Ile surowego mięsa jest potrzebne

Mięso podczas suszenia traci ok 70% pierwotnej masy – niemal całą wodę, czyli z 300 gramów surowego mięsa wyjdzie Ci około 100 gramów suszonych przysmaków.

Ja zazwyczaj przygotowuje 300-400 gramów mięsa, bo to idealna ilość mieszcząca się w mojej suszarce.

Jaki rodzaj mięsa jest najlepszy

Możesz użyć dowolnego rodzaju mięsa, ale ważne jest, aby było chude i bez przerostów. Tłuszcz i przerosty nie wysychają zbyt dobrze i jełczeją, co może powodować szybsze zepsucie przysmaków.

Moje ulubione mięsa do wykonywania smaczków to pierś z indyka i pierś z kurczaka.

Wieprzowina i mięso z dzika może zawierać wirus SHV-1 powodujący u kotów chorobę Aujeszkiego (zwaną również wścieklizną rzekomą). Wirus ginie w wysokich temperaturach, ale temperatura domowego suszenia mięsa może okazać się zbyt niska. Jeśli więc tak jak ja, wolisz „dmuchać na zimne”, użyj innych rodzajów mięsa do produkcji przysmaków.

Suszarka czy piekarnik

Czas suszenia mięsa w przypadku piekarnika i suszarki do grzybów jest podobny, ale za to koszt użytkowania różni się diametralnie. Na końcu artykułu znajdziesz dokładne wyliczenia całkowitego kosztu wyprodukowania przysmaków w obu urządzeniach.

Osobiście wolę używać suszarki do grzybów, bo łatwiej kontrolować stopień wysuszenia mięsa i zużywa mniej prądu #ekologicznie.

Instrukcja krok po korku

Proces przygotowania przysmaków jest bardzo prosty, ale wymaga użycia ostrych i gorących przedmiotów. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, poproś o pomoc osobę dorosłą.

Krok 1 – Krojenie mięsa

jak zrobić domowe przysmaki z suszonego mięsa dla kotów i psów
 1. Opłucz mięso pod bieżącą wodą i je wysusz. 
 2. Opcjonalnie: Włóż mięso do zamrażarki na około 30 minut – ułatwi to krojenie.
 3. Pokrój mięso w plastry o grubości 1-2 cm w poprzek włókien. Im cieńsze zrobisz plasterki, tym szybciej się wysuszą.
 4. Odkrój wszelkie przerosty i tłuszcz.

Krok 2 – Suszenie mięsa

Suszenie mięsa w suszarce do grzybów

jak zrobić domowe przysmaki z suszonego mięsa dla kotów i psów
 1. Ułóż plastry mięsa w suszarce tak, aby się nie stykały.
 2. Uruchom suszarkę i obracaj mięso od czasu do czasu, aby równomiernie się wysuszyło.
 3. Suszenie mięsa w suszarce zajmuje 4-5 godzin.

Suszenie mięsa w piekarniku

jak zrobić domowe przysmaki z suszonego mięsa dla kotów i psów
 1. Ułóż plastry mięsa na kratce tak, aby się nie stykały.
 2. Opcjonalnie: Aby wysuszyć jeszcze więcej mięsa na raz, możesz użyć patyczków do szaszłyków.: nabij mięso na patyczki tak, aby się nie stykały i zawieś patyczki na kratce.
 3. Ustaw temperaturę 60°C w piekarniku i włącz termoobieg.
 4. Od czasu do czasu obracaj mięso, aby równomiernie się wysuszyło.
 5. Suszenie mięsa w piekarniku zajmuje 4-5 godzin.

Krok 3 – Przechowywanie smaczków

domowe przysmaki z suszonego mięsa dla kotów i psów

Gotowe przysmaki umieścić w szczelnym pojemniku np. słoiku. Mięso, które jest dobrze wysuszone i przechowywane w hermetycznym pojemniku, może wytrzymać kilka tygodni.
PS. Jeśli spodobał Ci się mój pojemnik na smakołyki, wkrótce na blogu pojawi się instrukcja, jak go wykonać.

Koszt wykonania domowych przysmaków z suszonego mięsa

Jak prezentują się koszty wyprodukowania przysmaków z suszonego mięsa w domu? Faktyczny koszt przygotowania przez Ciebie przysmaków jest zależny od Twojej stawki za prąd, poboru mocy Twojego urządzenia oraz ceny, w jakiej kupisz surowe mięso w sklepie lub od rolnika.

Koszt mięsa

 • Koszt filetu z kurczaka to około 18 zł za kilogram, czyli około 5,5 zł za 300 gramów surowego kurczaka.
 • Koszt filetu z indyka to około 22 zł za kilogram, czyli około 6,5 zł za 300 gramów surowego indyka.

Z 300 gramów surowego mięsa powstaje 100 gramów suszonego przysmaku.

Koszt obróbki termicznej

Suszarka do grzybów

jak zrobić domowe przysmaki z suszonego mięsa dla kotów i psów

Pobór prądu mojej suszarki do grzybów wynosi 250 W. Licząc, że suszarka musi działać średnio 4,5 godziny, aby wysuszyć mięso, a średnia cena prądu w Polsce to około 0,60 zł za 1 kWh:
250 W x 4,5 h = 1137,5 Wh, czyli 1,13 kWh
1,13 kWh x 0,60 zł = 0,67 zł
Czyli koszt wysuszenia przysmaków w suszarce to około 0,67 zł.

Piekarnik

jak zrobić domowe przysmaki z suszonego mięsa dla kotów i psów

Pobór prądu mojego piekarnika wynosi 1000 W. Licząc, że piekarnik musi działać średnio 4,5 godziny, aby wysuszyć mięso, a średnia cena prądu w Polsce to około 0,60 zł za 1 kWh:
1000 W x 4,5 h = 4500 Wh, czyli 4,5 kWh
4,5 kWh x 0,60 zł = 2,7 zł
Czyli koszt wysuszenia przysmaków w piekarniku to około 2,7 zł.

Całkowity koszt przygotowania przysmaków w domu

Z wykorzystaniem suszarki do grzybów:

 • Suszone mięso z kurczaka: około 6,17 zł za 100 gramów przysmaku.
 • Suszone mięso z indyka: około 7,17 zł za 100 gramów przysmaku.

Z wykorzystaniem piekarnika:

 • Suszone mięso z kurczaka: około 8,2 zł za 100 gramów przysmaku.
 • Suszone mięso z indyka: około 9,2 zł za 100 gramów przysmaku.

Zatem ekonomiczniejszą i zarazem bardziej ekologiczną opcją jest suszenie przysmaków w suszarce. Oczywiście, jeżeli nie posiadasz suszarki w domu to możesz ją kupić już od 80zł w większości sklepów AGD.

domowe przysmaki z suszonego mięsa dla kotów i psów

Podsumowanie

Jakie są zalety robienia przysmaków w domu? Możesz wybrać rodzaj mięsa, z którego je przygotujesz, więc masz kontrolę nad dokładną jakością surowców. Suszone mięso to fantastyczny dodatek do diety naturalnej (np. BARF) i świetnie sprawdzą się również u alergików. Oczywiście całkowity koszt produkcji przysmaków z suszonego mięsa jest naprawdę niski.

domowe przysmaki z suszonego mięsa dla kotów i psów
Kłebek i Gryf na sekundę przed zjedzeniem smaczka

Przysmaki z suszonego mięsa są odpowiednie dla kotów i innych mięsożernych pupili. Jeśli paski suszonego mięsa są za duże dla Twojego zwierzaka, możesz je połamać na mniejsze kawałki. Jeśli przysmaki są zbyt twarde, przed podaniem można je zwilżyć wodą, a następnym razem skrócić czas suszenia przysmaków.

Jestem ciekawa, jakie mięso lubią Twoje zwierzaki. Którą metodę suszenia wybrałeś: piekarnik czy suszarka? Daj znać w komentarzu!

Pochwal się na social media

Pochwal się zrobionymi własnoręcznie projektami na Facebooku lub Instargamie! Nie zapomnij użyć hasztagu #CraftWithApollo i oznaczyć @apollofluffycat ?

Zrób to sam (DIY)

Zajrzyj do sekcji Zrób to sam, gdzie znajdziesz więcej instrukcji i darmowych szablonów na ciekawe i ekologiczne projekty (nie tylko dla kotów).

Spodobał Ci się ten artykuł?

Skomentuj i udostępnij mój artykuł, aby dać mi motywację do dalszego działania! 💙

 • Nie zapomnij zostawić komentarza!

Śmiało, zostaw komentarz pod artykułem! Podziel się swoimi przemyśleniami, pytaniami, lub propozycjami tematu na kolejny artykuł. Chcesz, żebym napisała recenzję o konkretnym produkcie? Daj znać w komentarzu!

 • Podziel się linkiem w mediach społecznościowych!

Udostępnij link do tego artykułu na Twoich social mediach, napisz w swojej relacji/stories o moim blogu albo pokaż jak zainspirowały Cię moje treści. Niech inni też mają okazję stać się świadomymi kocimi opiekunami!

⠀⠀

Dołącz do naszej społeczności
świadomych kocich opiekunów!

Obserwuj Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku,
Pinterest oraz Tiktok!

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

10 komentarzy do “Jak zrobić przysmaki z suszonego mięsa

 1. 4-5 godzin suszenia? Ja suszyłam 2 godziny i wyszły tak twarde, że tego nie dało się nawet ugryźć. Koty nie były zainteresowane.

 2. Pobór prądu jest źle liczony. Piekarnik nie zużywa 1000W non stop. Jak utrzymuje temperaturę to tylko załącza się na chwilę i wyłącza… Trzebaby liczyć licznikiem energii takim wpinanym do gniazdka, żeby dowiedzieć się ile rzeczywiście prądu pobrało urządzenie

 3. Super post 😀 jak będę mieć wolną chwilę to zaczynam robić przysmaki 🙂 czy można w taki sposób wysuszyć rybę ? Moje koty uwielbiają ryby więc byłaby to lepsza wersja 🙂

  1. Możesz wysuszyć ryby tą metodą. Pamiętaj, że ryba jest znacznie bardziej tłusta niż na przykład mięso z kurczaka, więc suszenie może potrwać dłużej, a możliwy okres przydatności do spożycia (przechowywania) będzie krótszy.

 4. Kiedyś robiłam w piekarniku ale zawsze mi się przypiekały mimo że miałam ustawiona najniższą możliwą temperaturę. Nie wpadłabyn na to żeby zrobić kotu przysmaki w maszynie do grzybów, a tu proszę ja ciebie da sie! Dzisiaj kupiliśmy dużo mięcha na promocji i jutro wypróbuje ten ten przepis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę