
Do tej pory na blogu pisałam tylko o żwirkach roślinnych, ale wiem, że wielu z Was używa innych rodzajów żwirków. Dlatego tym razem przygotowaliśmy dla was recenzję bentonitowego żwirku Canadian Cat.
Kilka słów o Canadian Cat
Żwirki Canadian Cat są produkowane przez polskiego producenta, który jest znany przede wszystkim ze swojej marki Super Benek. Dlaczego żwirek Canadian Cat jest taki wyjątkowy? Badanie chłonności, zgodne z normą DIN 18132, wykazało absorpcję cieczy na poziomie aż 450% a wszystko to dzięki zastosowaniu technologii podwójnej aktywacji żwirku.
Testy i analiza żwirku

Żwirek jest dostępny w 10 litrowych opakowaniach i to w trzech w wariantach zapachowych:
- Naturalny
- Lawendowa
- Dziecięcy puder
Wyniki testów żwirku Canadian Cat Lawenda
W trakcie testu przyjrzałam się żwirkowi pod kątem zbrylania, chłonności, zapachu, pylenia, roznoszenia po domu i wydajności. Żwirek wsypałam do jednej kuwety, przy której leży wycieraczka i jest używana przez jednego kociego testera – Apollo.
Testowaliśmy żwirek Canadian Cat o zapachu Lawendy, bo to jeden z niewielu zapachów żwirku, co do którego jestem pewna, że będzie akceptowany przez mojego kota Apollo.
- bardzo dobrze radzi sobie z pochłanianiem zapachów
- wyczuwalna, ale delikatna kompozycja zapachowa
- umiarkowanie pyli przy wsypywaniu do kuwety
- umiarkowanie roznosi się po mieszkaniu



⠀⠀
Utylizacja żwirku
Producent sugeruje, aby nie wyrzucać żwirku do toalety. Popieram jego sugestię, bo warto wiedzieć, że żwirki bentonitowe są silnie higroskopijne.
Utylizacja żwirku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jakie przepisy obowiązują w Polsce? Polskie prawo nie pozwala na wrzucanie żadnego rodzaju żwirku dla kota do toalety.
Więcej na temat zgodnych z polskim prawem i przyjaznych dla środowiska sposobów na utylizację wszystkich rodzajów żwirków i kocich odchodów znajdziesz w moim artykule:
Jak poprawnie utylizować żwirek i kocie odchody
który stworzyłam konsultując się z kilkudziesięcioma specjalistami w dziedzinach środowiska, kanalizacji, utylizacji oraz gospodarowania odpadami.



Moje zdanie o Canadian Cat
Żwirek ma bardzo drobną i regularną granulację, więc jest delikatny dla łapek kota. Po zmoczeniu niemal natychmiast tworzy zbite i nierozpadające się kulki, które można łatwo wyjąć łopatką i wyrzucić do kosza. Ale super chłonność to nie jedyna zaleta tego żwirku. Zazwyczaj stosowane przeze mnie żwirki starczały na 2-3 tygodnie, natomiast ten wystarczył nam na 10 tygodni.
Żwirek lekko się pylił przy wsypywaniu i czasem kilka pojedynczych żwirków opuszczało kuwetę na puchatych łapach Apollo, ale najczęściej zostawały na dywaniku przed kuwetą.
Podsumowując, wszystkie obietnice producenta się sprawdziły. Żwirek rzeczywiście jest super chłonny i niezwykle wydajny, a ja byłam z niego naprawdę bardzo zadowolona.



Okiem kota




Kot sam musi zadecydować, który żwirek mu najbardziej odpowiada, bo w końcu to on będzie go używał.
Apollo naprawdę chętnie korzystał ze żwirku przez 10 tygodni. Bentonitowy żwirek nie był dla niego zupełną nowością, bo już jako kociak używał takich żwirków.
⠀⠀
A Ty co o tym myślisz?
Dodaj komentarz pod tym postem i podziel się ze mną swoimi przemyśleniami, sugestiami oraz pytaniami!
⠀⠀



Joanna z Apollo Fluffy Cat
Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".