Jaki żwirek dla kota wybrać

Jaki żwirek dla kota wybrać

Dawno, dawno temu opiekunowie kotów wsypywali do kuwet piasek lub wykładali je gazetami. Na szczęście teraz mamy o wiele bardziej higieniczne i wygodne rozwiązania, a na rynku jest wystarczająco dużo rodzajów żwirków, aby każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla swojego kociaka.

W tym poście dowiesz się jakie są wady i zalety żwirków dla kotów, który żwirek nie pyli i nie roznosi się, który żwirek jest najbardziej chłonny oraz czego jeszcze będziesz potrzebował oprócz żwirków i kuwety.

Opinia Twojego kota

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że tak naprawdę to nie Ty będziesz decydował jaki żwirek dla kota wybrać. Kot sam musi zadecydować, który żwirek mu najbardziej odpowiada. Nawet jeśli preferencje Twojego kota są zupełnie inne niż Twoje to musisz pamiętać, to w kwestii żwirku pierwsze i ostatnie słowo ma zawsze kot.

Nie powinno się zmieniać rodzaju żwirku z dnia na dzień. Pamiętaj, aby wszelkich zmian dokonywać stopniowo. Rozłóż ten proces na kilka tygodni – jeżeli decydujesz się na zmiany to musisz uzbroić się w bardzo dużo cierpliwości.

Jeżeli Twój kot nie zaakceptuje żwirku to możesz przekonać się o tym bardzo szybko znajdując kocie odchody poza kuwetą – nie z powodu złośliwości, lecz z powodu dyskomfortu korzystania z kuwety.

Problemy kuwetowe
Gdy Twój kot ma problemy z załatwianiem się w kuwecie to źle dobrany żwirek jest tylko jedną z wielu możliwości. Jeżeli doszło do takiej sytuacji to przede wszystkim udaj się z kotem do lekarza weterynarii, a jeśli zostaną wykluczone powody zdrowotne to skonsultuj się z kocim behawiorystą.

Rodzaje żwirków dla kota

Żwirki można podzielić na trzy podstawowe grupy:

 • żwirki bentonitowe (mineralne),
 • żwirki silikatowe,
 • żwirki roślinne (biodegradowalne).

Poszczególne grupy żwirków cieszą się następującą popularnością wśród obserwujących naszego instagrama @apollo.fluffy.cat ?

 • Żwirki roślinne
 • Żwirki bentonitowe
 • Żwirki silikatowe

Żwirek bentonitowy

Żwirek bentonitowy jest wyprodukowany ze skały zwanej bentonitem, której głównym składnikiem jest montmorylonit – uwodniony krzemian glinu, magnezu i sodu. Bentonit charakteryzuje się dobrą chłonnością wody, dlatego wykorzystywany jest zarówno jako żwirek dla kotów jak i w przemyśle budowlanym.

Wydajność: 5 kg wystarcza na około 14 dni dla jednego kota.

Warianty: zbrylający, zapachowy i bezzapachowy

Zalety

 • Przystępna cena
 • Dostępny w każdym sklepie zoologicznym 
 • Dobrze pochłania zapachy
 • Chłonny i ekonomiczny w użyciu

Wady

 • Po zmieszaniu z wodą tworzy cementową maź, która może zatkać rury kanalizacyjne, a jeśli kot zje żwirek to może zatkać sobie jelita
 • Ma skłonności do pylenia
 • Czasem roznosi się na łapach kota po mieszkaniu

Zjedzony żwirek bentonitowy formuje się w grudki w przewodzie pokarmowym i może zatkać kocie jelita. Może to stanowić poważne zagrożenie dla małych kociąt, które mają tendencję do podjadania żwirku z kuwety.

Żwirek silikatowy (tzw. żwirek silikonowy)

Żwirek silikatowy jest wyprodukowany z żelu krzemionkowego (tzw. silikażel), który jest syntetycznie wytwarzany z krzemianu sodu. Żel krzemionkowy pochłania wodę bardzo dobrze – nawet z powietrza, dlatego oprócz produkcji żwirków dla kotów jest wykorzystywany w produkcji środków osuszających.

Wydajność: 5 kg wystarcza na 14-21 dni dla jednego kota.

Warianty: zbrylający i niezbrylający, różne warianty zapachowe

Zalety

 • Bardzo chłonny
 • Bardzo dobrze pochłania zapachy
 • Zazwyczaj nie pyli

Wady

 • Bardzo lekki – roznosi się na łapkach kota po mieszkaniu
 • Nieprzyjemny w dotyku i szeleszczący przez co koty mają problemy z akceptacją
 • Zabarwia się od moczu przez co nie wygląda estetycznie

Żwirki roślinne (biodegradowalne)

Żwirek drewniany

Żwirek drewniany jest wyprodukowany z drewnianych włókien i trocin np. będących odpadami z produkcji. Jest ekologiczny i biodegradowalny.

Wydajność: 5 kg wystarcza na około 10 dni dla jednego kota.

Warianty: niezbrylający, zapachowy i bezzapachowy

Zalety

 • Dość chłonny
 • Bardzo dobrze pochłania zapach
 • Ekologiczny, biodegradowalny i z odnawianych źródeł
 • Umiarkowana cena
 • Polecane dla małych kociąt

Wady

 • Ma skłonności do pylenia
 • Czasem roznosi się na łapach kota po mieszkaniu

Żwirek kukurydziany

Żwirek kukurydziany jest wyprodukowany z kukurydzy. Jest ekologiczny i biodegradowalny.

Wydajność: 5 kg wystarcza na około 7 dni dla jednego kota.

Warianty: zbrylający i niezbrylający, różne warianty zapachowe

Zalety

 • Średnio chłonny
 • Bardzo dobrze pochłania zapach
 • Umiarkowana cena
 • Ekologiczny, biodegradowalny i z odnawianych źródeł

Wady

 • Bywa zjadany przez koty
 • Ma skłonności do pylenia
 • Czasem roznosi się na łapach kota po mieszkaniu

Zapachowy czy bezzapachowy

Wiele kotów nie lubi zapachowych żwirków. Najważniejsze jest aby żwirek pochłaniał zapach odchodów, a kwestia zapachowa jest rzeczą indywidualną dla każdego kociego opiekuna oraz kota.

Zbrylający czy niezbrylający

Zbrylające żwirki pochłaniają mocz i zbijają się w grudki, które można łatwo oddzielić od reszty żwirku i usunąć. Sprzątanie: usuwaj odchody i bryłki każdego dnia, a żwirek wymieniaj raz na jakiś czas – ja to robię zazwyczaj, gdy jest go już naprawdę mało w kuwecie.

Żwirki niezbrylające pochłaniają mocz, ale nie tworzą żadnych grudek. Sprzątanie: usuwaj odchody codziennie, a żwirek wymień gdy straci właściwości absorbujące mocz.

Jak poprawnie utylizować każdy rodzaj żwirku dla kotów

Utylizacja żwirku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jakie przepisy obowiązują w Polsce? Polskie prawo nie pozwala na wrzucanie żadnego rodzaju żwirku dla kota do toalety.

Więcej na temat zgodnych z polskim prawem i przyjaznych dla środowiska sposobów na utylizację wszystkich rodzajów żwirków i kocich odchodów znajdziesz w moim artykule:
Jak poprawnie utylizować żwirek i kocie odchody
który stworzyłam konsultując się z kilkudziesięcioma specjalistami w dziedzinach środowiska, kanalizacji, utylizacji oraz gospodarowania odpadami.

Kuwetowe akcesoria

Łopatka

Bardzo ważnym kuwetowym narzędziem jest łopatka do przesiewania żwirku i wybierania odchodów.

W zależności do wielkość granulek żwirku wybierz łopatkę z otworami odpowiednio małymi, aby nie przeleciały przez nie kocie odchody oraz wystarczająco wielkimi aby przelatywał przez nie żwirek.

Wycieraczki przed kuwety

Jeżeli stosujesz żwirek, który ma tendencję do roznoszenia się na kocich łapkach to koci dywanik postawiony przed kuwetą może temu zaradzić.

Kocie wycieraczki są gumowe z szorstkimi włoskami, które skutecznie zatrzymują na sobie ziarenka żwirku.

Preparaty wspomagające działanie żwirku

Neutralizatory lub pochłaniacze zapachów mogą działać na twoją rękę pochłaniając zapachy i zwiększając wydajność żwirków, ale używaj ich rozważnie. Niektóre koty nie przepadają za takimi dodatkami, szczególnie tymi zapachowymi – o czym możesz przekonać się bardzo szybko znajdując kocie odchody poza kuwetą – nie z powodu złośliwości, lecz z powodu dyskomfortu korzystania z kuwety.

Worki do kuwety

Workom do kuwet mówimy głośne i zdecydowane: NIE. Dlaczego? Worki są bardzo nieprzyjemnym doznaniem dla kota: głośno szeleszczą, mają nieprzyjemną śliską fakturę, a przy zagrzebywaniu są rozdzierane przez kocie pazury, które mogą się zaczepić w folię i przestraszyć kota.

⠀⠀

Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

Każdy żwirek ma swoje plusy, ale ma też minusy. Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz przede wszystkim od preferencji Twojego kota. My wciąż szukamy “żwirku idealnego”, który odpowiadałby zarówno mnie jak i Apollo. Apollo przez bardzo długi czas korzystał z żwirku bentonitowego, ale obecnie korzysta z ekologicznych żwirków biodegradowalnych.

Oczywiście istnieje wiele, wiele innych rodzajów żwirków dla kota, które są mniej popularne np. żwirek słomiany, żwirek do pobierania próbek moczu itd. Czy chciałbyś dowiedzieć się więcej na ich temat? Jakich żwirków Ty używasz?

⠀⠀

Nie zapomnij śledzić 🐾 Apollo Fluffy Cat na Instagramie, Facebooku i YouTube.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Joanna i kot Apollo

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do góry