Jaki żwirek dla kota wybrać

Jaki żwirek dla kota wybrać? Wybór wśród dostępnych na rynku żwirków może być przytłaczający, ale nie martw się – mam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć idealny żwirek dla Twojego kociaka

W tym artykule omówiłam wady i zalety różnych rodzajów żwirków dla kotów, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję. Dowiesz się, czy istnieje żwirek, który nie pyli, jaki jest najbardziej chłonny i jaki żwirek można spuszczać w toalecie, czy lepszy będzie żwirek zapachowy czy bezzapachowy, a także co zrobić jeśli Twój kot podgryza żwirek. Zaczynamy!

Rodzaje żwirków dla kota

Typowe żwirki można podzielić na trzy podstawowe grupy:

  • żwirki roślinne (w tym kukurydziane, zbożowe, drewniane, biodegradowalne, tofu, itp.),
  • żwirki mineralne (bentonitowe, zeolitowe, itp.),
  • żwirki silikatowe.

Niektóre z nich są bardziej popularne od innych, zanim przejdę do omówienia poszczególnych rodzajów żwirku chciałabym Ci pokazać z jakie żwirki są najbardziej popularne bazując na odpowiedziach fanów obserwujących naszego instagrama @apollo.fluffy.cat

  • Żwirki roślinne
  • Żwirki mineralne
  • Żwirki silikatowe

Żwirki roślinne

Żwirki biodegradowalne (w tym kukurydziane, zbożowe, drewniane, biodegradowalne, tofu itp.) nie mogą i nie powinny być wyrzucane na kompost czy do ogródka. Biodegradowalność nie jest jednoznaczna z kompostowalnością. Więcej o dowiesz się z mojego artykułu o utylizacji kocich odchodów i różnych rodzajów żwirków.

Żwirek drewniany

Żwirek drewniany jest wyprodukowany z drewnianych włókien i trocin np. będących odpadami z produkcji. Jest ekologiczny i biodegradowalny.

Wydajność: średnio 5 kg wystarcza na około 10 dni dla jednego kota.

Warianty: niezbrylający, zapachowy i bezzapachowy

Zalety

  • Dość chłonny
  • Bardzo dobrze pochłania zapach
  • Ekologiczny, biodegradowalny i z odnawianych źródeł
  • Umiarkowana cena
  • Polecane dla małych kociąt

Wady

  • Ma skłonności do pylenia
  • Czasem roznosi się na łapach kota po mieszkaniu

Żwirek kukurydziany

Żwirek kukurydziany jest wyprodukowany z kukurydzy. Jest ekologiczny i biodegradowalny.

Wydajność: średnio 5 kg wystarcza na około 7 dni dla jednego kota.

Warianty: zbrylający i niezbrylający, różne warianty zapachowe

Zalety

  • Średnio chłonny
  • Bardzo dobrze pochłania zapach
  • Umiarkowana cena
  • Ekologiczny, biodegradowalny i z odnawianych źródeł

Wady

  • Bywa zjadany przez koty
  • Ma skłonności do pylenia
  • Czasem roznosi się na łapach kota po mieszkaniu

Żwirek bentonitowy

Żwirek bentonitowy jest wyprodukowany ze skały zwanej bentonitem, której głównym składnikiem jest montmorylonit – uwodniony krzemian glinu, magnezu i sodu. Bentonit charakteryzuje się dobrą chłonnością wody, dlatego wykorzystywany jest zarówno jako żwirek dla kotów jak i w przemyśle budowlanym.

Wydajność: średnio 5 kg wystarcza na około 14 dni dla jednego kota.

Warianty: zbrylający, zapachowy i bezzapachowy

Zalety

  • Przystępna cena
  • Dostępny w każdym sklepie zoologicznym 
  • Dobrze pochłania zapachy
  • Chłonny i ekonomiczny w użyciu

Wady

  • Po zmieszaniu z wodą tworzy cementową maź, która może zatkać rury kanalizacyjne, a jeśli kot zje żwirek to może zatkać sobie jelita
  • Ma skłonności do pylenia
  • Czasem roznosi się na łapach kota po mieszkaniu

Zjedzony żwirek bentonitowy formuje się w grudki w przewodzie pokarmowym i może zatkać kocie jelita. Może to stanowić poważne zagrożenie dla małych kociąt, które mają tendencję do podjadania żwirku z kuwety.

Żwirek silikatowy (tzw. żwirek silikonowy)

Żwirek silikatowy jest wyprodukowany z żelu krzemionkowego (tzw. silikażel), który jest syntetycznie wytwarzany z krzemianu sodu. Żel krzemionkowy pochłania wodę bardzo dobrze – nawet z powietrza, dlatego oprócz produkcji żwirków dla kotów jest wykorzystywany w produkcji środków osuszających.

Wydajność: średnio 5 kg wystarcza na 14-21 dni dla jednego kota.

Warianty: zbrylający i niezbrylający, różne warianty zapachowe

Zalety

  • Bardzo chłonny
  • Bardzo dobrze pochłania zapachy
  • Zazwyczaj nie pyli

Wady

  • Roznosi się na łapkach kota po mieszkaniu
  • Nieprzyjemny w dotyku i szeleszczący przez co koty mają problemy z akceptacją
  • Zabarwia się od moczu przez co nie wygląda estetycznie

Żwirki zbrylające czy niezbrylające dla kota? Które są lepsze?

Wybór pomiędzy żwirkami zbrylającymi i niezbrylającymi dla kota zależy od indywidualnych preferencji właściciela oraz kota.Podstawową różnicę mamy zaznaczoną już w samych nazwach – żwirky zbrylające mają wspaniałą właściwość tworzenia stałych kulek z moczem, co ułatwia ich usuwanie z kuwety natomiast żwirki niezbrylające nie tworzą kulek, a mocz wchłania się w żwirek w całej kuwecie. Jakie jeszcze są między nimi różnice? Przyjrzyjmy się razem:

Żwirki zbrylające

Zbrylające żwirki pochłaniają mocz i zbijają się w grudki, które można łatwo oddzielić od reszty żwirku i usunąć. Te żwirki są higroskopijne, czyli mają zdolność do wchłaniania wilgoci i wody, dlatego mogą być niebezpieczne dla kotów, które podgryzają żwirek (więcej o podgryzaniu żwirku w dalszej części artykułu).

Sprzątanie: usuwaj odchody i bryłki każdego dnia, a żwirek wymieniaj raz na jakiś czas – ja to robię zazwyczaj, gdy jest go już naprawdę mało w kuwecie.

Wady

Dużą wadą dla posiadających mało czasu opiekunów jest. Ale bądźmy szczerze to akurat jest dobre dla kota, bo który kot chciałby załatwiać się w brudnej kuwecie?

Zalety

Można usuwać wszystkie nieczystości z kuwety na bieżąco. Nic nie zalega, nic nie śmierdzi. To mój ulubiony rodzaj żwirków 😉

Żwirki niezbrylające

Żwirki niezbrylające pochłaniają mocz, ale nie tworzą żadnych grudek.

Sprzątanie: usuwaj odchody codziennie, a żwirek wymień gdy straci właściwości absorbujące mocz.

Wady

Mocz wchłonięty w żwirek zalega w kuwecie tak długa jak nie wymieni się całości żwirku. Jeżeli żwirek długo zalega w kuwecie to może z czasem uwalniać brzydkie zapachy.

Zalety

Opiekunowie, którzy nie mają za dużo czasu nie muszą wyrzucać codziennie bryłek z moczem.

Żwirek zapachowy czy bezzapachowy dla kota? Który wybrać?

Wiele kotów nie lubi zapachowych żwirków, a szczególnie zapachu cytrusów. Najważniejsze jest aby żwirek pochłaniał zapach odchodów, a kwestia zapachowa jest rzeczą indywidualną dla każdego kociego opiekuna oraz kota.

Jaki żwirek dla kotów długowłosych?

W przypadku kotów długowłosych, takich jak mój kot Apollo, najlepsze są gruboziarniste pellety oraz te żwirki, które się szybko i mocno zbrylają np. bentonitowe. Na rynku istnieje też kilka żwirków skierowanych dla kotów długowłosych

Jaki żwirek dla małego kota?

Małe koty (i nie tylko) mają tendencję do podjadania żwirku i najchętniej podgryzają żwirki kukurydziane (ale nie tylko). Stanowi to spory problem ponieważ jeżeli żwirki silnie higroskopijne czyli te zbrylające dostaną się do kociego brzucha to mogą przyczynić się do problemów zdrowotnych kota.

Unikaj: żwirków zbrylających (szczególnie uważaj na żwirek bentonitowy i sylikatowy)

Jeżeli masz małego kociaka, który uczy się korzystać z kuwety, lub kota podgryzającego żwirek to najlepiej sprawią się niezbrylające żwirki drewniane.

Co zrobić gdy Twój kot podgryza żwirek?

  • Po pierwsze spróbuj wymienić kotu żwirek na inny – jeśli stosował żwirek kukurydziany wymień go na drewniany, tip.
  • Jeśli to nie pomaga to zgłoś się do lekarza weterynarii i behawiorysty, bo zjadanie przez kota niejadalnych przedmiotów może świadczyć o problemach zdrowotnych, np. zaburzeniu „Pica”, czyli spaczonego pragnienia.

Jaki żwirek można wyrzucać do toalety? Obalam kuwetowe mity!

Sprawa nie jest taka prosta i oczywista jakby się mogło wydawać. Utylizacja żwirku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi w kraju przepisami prawa dotyczącymi kanalizacji, utylizacji i gospodarowania odpadami bez względu na to jakie obietnice marketingowe zamieścił na opakowaniu producent żwirku.

sposoby utylizacji żwirku dla kotów

Jakie przepisy dotyczące utylizacji żwirku dla kota obowiązują w Polsce?
W skrócie: zużyty żwirek i kocie nieczystości wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Więcej na temat zgodnych z polskim prawem i przyjaznych dla środowiska sposobów na utylizację wszystkich rodzajów żwirków i kocich odchodów znajdziesz w moim artykule:
Jak poprawnie utylizować żwirek i kocie odchody.

Kuwetowe akcesoria

Wiadomo, że żwirek dla kota i kuweta to podstawowe elementy kociej wyprawki, ale to jeszcze nie wszystko, co potrzebujesz dla zapewnienia swojemu kotu czystości i wygody. Kolejnym krokiem są kuwetowe akcesoria, które mogą znacznie ułatwić życie zarówno Tobie, jak i Twojemu kociakowi.

Kosz na zużyty żwirek

LitterLocker kosz na żwirek

Kosz na zużyty żwirek to najwygodniejsze rozwiązanie, które pozwala na magazynowanie zużytego żwirku i kocich odchodów oraz skutecznie blokuje uwalnianie zapachów ze środka.

Od ponad roku używam kosza marki LitterLocket, którego pełną recenzję znajdziesz we wpisie Recenzja: LitterLocker kosz na zużyty żwirek.

Wycieraczki przed kuwety

Jeżeli stosujesz żwirek, który ma tendencję do roznoszenia się na kocich łapkach to koci dywanik postawiony przed kuwetą może temu zaradzić.

Kocie wycieraczki są gumowe i mają szorstkie włoski, które skutecznie zatrzymują na sobie ziarenka żwirku.

Łopatka

Bardzo ważnym kuwetowym narzędziem jest łopatka do przesiewania żwirku i wybierania odchodów.

W zależności do wielkość granulek żwirku wybierz łopatkę z otworami odpowiednio małymi, aby nie przeleciały przez nie kocie odchody oraz wystarczająco wielkimi aby przelatywał przez nie żwirek.

Preparaty wspomagające działanie żwirku

Neutralizatory lub pochłaniacze zapachów mogą działać na twoją rękę pochłaniając zapachy i zwiększając wydajność żwirków, ale używaj ich rozważnie. Niektóre koty nie przepadają za takimi preparatami, szczególnie tymi zapachowymi – o czym możesz przekonać się bardzo szybko znajdując kocie odchody poza kuwetą – nie z powodu złośliwości, lecz z powodu dyskomfortu korzystania z kuwety.

Worki do kuwety

Workom do kuwet mówimy głośne i zdecydowane: NIE. Dlaczego? Worki są bardzo nieprzyjemnym doznaniem dla kota: głośno szeleszczą, mają nieprzyjemną śliską fakturę, a przy zagrzebywaniu są rozdzierane przez kocie pazury, które mogą się zaczepić w folię i przestraszyć kota.

⠀⠀

Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

Każdy żwirek ma swoje plusy, ale ma też minusy. Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz przede wszystkim od preferencji Twojego kota, bo koty to indywidualiści i każdy jest inny. Wybór żwirku to jedna z najważniejszych decyzji, które podejmujesz jako właściciel kota, więc warto poświęcić temu trochę czasu i uwagi.

My długo szukaliśmy „żwirku idealnego”, który odpowiadałby zarówno mnie jak i mojemu puchatemu kotu. Apollo przez bardzo długi czas korzystał z żwirku bentonitowego, ale obecnie korzysta z ekologicznych żwirków roślinnych.

Opinia Twojego kota

Kot sam musi zadecydować, który żwirek mu najbardziej odpowiada. Nawet jeśli preferencje Twojego kota są zupełnie inne niż Twoje to musisz pamiętać, to w kwestii żwirku pierwsze i ostatnie słowo ma zawsze kot.

Jeżeli Twój kot nie zaakceptuje żwirku to możesz przekonać się o tym bardzo szybko znajdując kocie odchody poza kuwetą – nie z powodu złośliwości kota, lecz z powodu dyskomfortu korzystania z kuwety.

Nie powinno się zmieniać żwirku z dnia na dzień.
Pamiętaj, aby wszelkich zmian dokonywać stopniowo. Rozłóż ten proces na kilka tygodni – jeżeli decydujesz się na zmiany to musisz uzbroić się w bardzo dużo cierpliwości.

Problemy kuwetowe

sposoby utylizacji żwirku dla kotów

Gdy Twój kot ma problemy z załatwianiem się poza kuwetą to źle dobrany żwirek jest tylko jedną z wielu możliwości. Jeżeli doszło do takiej sytuacji to przede wszystkim udaj się z kotem do lekarza weterynarii, a jeśli zostaną wykluczone powody zdrowotne to skonsultuj się z kocim behawiorystą.

⠀⠀

Spodobał Ci się ten artykuł?

Skomentuj i udostępnij mój artykuł, aby dać mi motywację do dalszego działania! 💙

  • Nie zapomnij zostawić komentarza!

Śmiało, zostaw komentarz pod artykułem! Podziel się swoimi przemyśleniami, pytaniami, lub propozycjami tematu na kolejny artykuł. Chcesz, żebym napisała recenzję o konkretnym produkcie? Daj znać w komentarzu!

  • Podziel się linkiem w mediach społecznościowych!

Udostępnij link do tego artykułu na Twoich social mediach, napisz w swojej relacji/stories o moim blogu albo pokaż jak zainspirowały Cię moje treści. Niech inni też mają okazję stać się świadomymi kocimi opiekunami!

⠀⠀

Dołącz do naszej społeczności
świadomych kocich opiekunów!

Obserwuj Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku,
Pinterest oraz Tiktok!

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę