Jaki żwirek dla kota wybrać

Jaki żwirek dla kota wybrać

Dawno, dawno temu opiekunowie kotów wsypywali do kuwet piasek lub wykładali je gazetami. Na szczęście teraz mamy o wiele bardziej higieniczne i wygodne rozwiązania, a na rynku jest wystarczająco dużo rodzajów żwirków, aby każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla swojego kociaka.

W tym poście dowiesz się jakie są wady i zalety żwirków dla kotów, który żwirek nie pyli i nie roznosi się, który żwirek jest najbardziej chłonny oraz czego jeszcze będziesz potrzebował oprócz żwirków i kuwety.

Rodzaje żwirków dla kota

Żwirki można podzielić na trzy podstawowe grupy:

 • żwirki roślinne (biodegradowalne),
 • żwirki bentonitowe (mineralne),
 • żwirki silikatowe.

Poszczególne grupy żwirków cieszą się następującą popularnością wśród obserwujących naszego instagrama @apollo.fluffy.cat ?

Chart by Visualizer
 • Żwirki roślinne
 • Żwirki bentonitowe
 • Żwirki silikatowe

Żwirki roślinne (biodegradowalne)

Żwirki biodegradowalne nie mogą i nie powinny być wyrzucane na kompost czy do ogródka. Biodegradowalność nie jest jednoznaczna z kompostowalnością. Więcej o biodegradowalności i kompostowalności przeczytasz w moim artykule o utylizacji kocich odchodów i różnych rodzajów żwirków.

Żwirek drewniany

Żwirek drewniany jest wyprodukowany z drewnianych włókien i trocin np. będących odpadami z produkcji. Jest ekologiczny i biodegradowalny.

Wydajność: 5 kg wystarcza na około 10 dni dla jednego kota.

Warianty: niezbrylający, zapachowy i bezzapachowy

Zalety

 • Dość chłonny
 • Bardzo dobrze pochłania zapach
 • Ekologiczny, biodegradowalny i z odnawianych źródeł
 • Umiarkowana cena
 • Polecane dla małych kociąt

Wady

 • Ma skłonności do pylenia
 • Czasem roznosi się na łapach kota po mieszkaniu

Żwirek kukurydziany

Żwirek kukurydziany jest wyprodukowany z kukurydzy. Jest ekologiczny i biodegradowalny.

Wydajność: 5 kg wystarcza na około 7 dni dla jednego kota.

Warianty: zbrylający i niezbrylający, różne warianty zapachowe

Zalety

 • Średnio chłonny
 • Bardzo dobrze pochłania zapach
 • Umiarkowana cena
 • Ekologiczny, biodegradowalny i z odnawianych źródeł

Wady

 • Bywa zjadany przez koty
 • Ma skłonności do pylenia
 • Czasem roznosi się na łapach kota po mieszkaniu

Żwirek bentonitowy

Żwirek bentonitowy jest wyprodukowany ze skały zwanej bentonitem, której głównym składnikiem jest montmorylonit – uwodniony krzemian glinu, magnezu i sodu. Bentonit charakteryzuje się dobrą chłonnością wody, dlatego wykorzystywany jest zarówno jako żwirek dla kotów jak i w przemyśle budowlanym.

Wydajność: 5 kg wystarcza na około 14 dni dla jednego kota.

Warianty: zbrylający, zapachowy i bezzapachowy

Zalety

 • Przystępna cena
 • Dostępny w każdym sklepie zoologicznym 
 • Dobrze pochłania zapachy
 • Chłonny i ekonomiczny w użyciu

Wady

 • Po zmieszaniu z wodą tworzy cementową maź, która może zatkać rury kanalizacyjne, a jeśli kot zje żwirek to może zatkać sobie jelita
 • Ma skłonności do pylenia
 • Czasem roznosi się na łapach kota po mieszkaniu

Zjedzony żwirek bentonitowy formuje się w grudki w przewodzie pokarmowym i może zatkać kocie jelita. Może to stanowić poważne zagrożenie dla małych kociąt, które mają tendencję do podjadania żwirku z kuwety.

Żwirek silikatowy (tzw. żwirek silikonowy)

Żwirek silikatowy jest wyprodukowany z żelu krzemionkowego (tzw. silikażel), który jest syntetycznie wytwarzany z krzemianu sodu. Żel krzemionkowy pochłania wodę bardzo dobrze – nawet z powietrza, dlatego oprócz produkcji żwirków dla kotów jest wykorzystywany w produkcji środków osuszających.

Wydajność: 5 kg wystarcza na 14-21 dni dla jednego kota.

Warianty: zbrylający i niezbrylający, różne warianty zapachowe

Zalety

 • Bardzo chłonny
 • Bardzo dobrze pochłania zapachy
 • Zazwyczaj nie pyli

Wady

 • Roznosi się na łapkach kota po mieszkaniu
 • Nieprzyjemny w dotyku i szeleszczący przez co koty mają problemy z akceptacją
 • Zabarwia się od moczu przez co nie wygląda estetycznie

Żwirek zapachowy czy bezzapachowy

Najważniejsze jest aby żwirek pochłaniał zapach odchodów, a kwestia zapachowa jest rzeczą indywidualną dla każdego kociego opiekuna oraz kota. Wiele kotów nie lubi zapachowych żwirków, a szczególnie zapachu cytrusów.

Żwirki zbrylające

Zbrylające żwirki pochłaniają mocz i zbijają się w grudki, które można łatwo oddzielić od reszty żwirku i usunąć. Te żwirki są higroskopijne, czyli mają zdolność do wchłaniania wilgoci i wody, dlatego są niebezpieczne dla małych kotów, które mogą podgryzać żwirek (więcej o tym niżej).

Sprzątanie: usuwaj odchody i bryłki każdego dnia, a żwirek wymieniaj raz na jakiś czas – ja to robię zazwyczaj, gdy jest go już naprawdę mało w kuwecie.

Wady: Dużą wadą dla posiadających mało czasu opiekunów jest konieczność częstszego wyrzucania zbrylonego żwirku do kosza. Ale bądźmy szczerze to akurat jest dobre dla kota, bo który kot chciałby załatwiać się w brudnej kuwecie?

Zalety: Można usuwać wszystkie nieczystości z kuwety na bieżąco. Nic nie zalega, nic nie śmierdzi. To mój ulubiony rodzaj żwirków 😉

Żwirki niezbrylające

Żwirki niezbrylające pochłaniają mocz, ale nie tworzą żadnych grudek.

Sprzątanie: usuwaj odchody codziennie, a żwirek wymień gdy straci właściwości absorbujące mocz.

Wady: Mocz wchłonięty w żwirek zalega w kuwecie tak długa jak nie wymieni się całości żwirku. Jeżeli żwirek długo zalega w kuwecie to może z czasem uwalniać brzydkie zapachy.

Zalety: Opiekunowie, którzy nie mają za dużo czasu nie muszą wyrzucać codziennie bryłek z moczem.

Jaki żwirek dla małego kota

Co zrobić gdy Twój kot podgryza żwirek

Małe koty (i nie tylko) mają tendencję do podjadania żwirku i najchętniej podgryzają żwirki kukurydziane (ale nie tylko). Stanowi to spory problem ponieważ jeżeli żwirki silnie higroskopijne czyli te zbrylające dostaną się do kociego brzucha to mogą przyczynić się do problemów zdrowotnych kota.

Unikaj: żwirków zbrylających, żwirku bentonitowego, sylikatowego, kukurydzianego

Jeżeli masz małego kociaka, który uczy się korzystać z kuwety, lub kota podgryzającego żwirek to najlepiej sprawią się niezbrylające żwirki drewniane.

Co zrobić gdy kot podgryza żwirek:

 • Po pierwsze spróbuj wymienić kotu żwirek na inny – jeśli stosował żwirek kukurydziany wymień go na drewniany, tip.
 • Jeśli to nie pomaga to zgłoś się do lekarza weterynarii i behawiorysty, bo zjadanie przez kota niejadalnych przedmiotów może świadczyć o problemach zdrowotnych, np. zaburzeniu Pica, czyli spaczonego pragnienia.

Obalam kuwetowe mity

Który żwirek można wyrzucać do toalety?

Czy biodegradowalny żwirek można wrzucać do BIOodpadów?

Sprawa nie jest taka prosta i oczywista jakby się mogło wydawać. Utylizacja żwirku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi kanalizacji, utylizacji i gospodarowania odpadami bez względu na to jakie obietnice marketingowe zamieścił na opakowaniu producent żwirku.

sposoby utylizacji żwirku dla kotów

Jakie przepisy dotyczące utylizacji żwirku dla kota obowiązują w Polsce?
W skrócie: zużyty żwirek i kocie nieczystości wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Więcej na temat zgodnych z polskim prawem i przyjaznych dla środowiska sposobów na utylizację wszystkich rodzajów żwirków i kocich odchodów znajdziesz w moim artykule:
Jak poprawnie utylizować żwirek i kocie odchody.

Kuwetowe akcesoria

Jeśli już wiesz jaki żwirek dla kota to żwirek i kuweta to jeszcze nie wszystko. Kolejnym krokiem są kuwetowe akcesoria.

Kosz na zużyty żwirek

LitterLocker kosz na żwirek

Kosz na zużyty żwirek to najwygodniejsze rozwiązanie, które pozwala na magazynowanie zużytego żwirku i kocich odchodów oraz skutecznie blokuje uwalnianie zapachów ze środka.

Od ponad roku używam kosza marki LitterLocket, którego pełną recenzję znajdziesz we wpisie Recenzja: LitterLocker kosz na zużyty żwirek.

Wycieraczki przed kuwety

Jeżeli stosujesz żwirek, który ma tendencję do roznoszenia się na kocich łapkach to koci dywanik postawiony przed kuwetą może temu zaradzić.

Kocie wycieraczki są gumowe i mają szorstkie włoski, które skutecznie zatrzymują na sobie ziarenka żwirku.

Łopatka

Bardzo ważnym kuwetowym narzędziem jest łopatka do przesiewania żwirku i wybierania odchodów.

W zależności do wielkość granulek żwirku wybierz łopatkę z otworami odpowiednio małymi, aby nie przeleciały przez nie kocie odchody oraz wystarczająco wielkimi aby przelatywał przez nie żwirek.

Preparaty wspomagające działanie żwirku

Neutralizatory lub pochłaniacze zapachów mogą działać na twoją rękę pochłaniając zapachy i zwiększając wydajność żwirków, ale używaj ich rozważnie. Niektóre koty nie przepadają za takimi preparatami, szczególnie tymi zapachowymi – o czym możesz przekonać się bardzo szybko znajdując kocie odchody poza kuwetą – nie z powodu złośliwości, lecz z powodu dyskomfortu korzystania z kuwety.

Worki do kuwety

Workom do kuwet mówimy głośne i zdecydowane: NIE. Dlaczego? Worki są bardzo nieprzyjemnym doznaniem dla kota: głośno szeleszczą, mają nieprzyjemną śliską fakturę, a przy zagrzebywaniu są rozdzierane przez kocie pazury, które mogą się zaczepić w folię i przestraszyć kota.

⠀⠀

Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

Każdy żwirek ma swoje plusy, ale ma też minusy. Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz przede wszystkim od preferencji Twojego kota, bo koty to indywidualiści i każdy jest inny. My wciąż szukamy „żwirku idealnego”, który odpowiadałby zarówno mnie jak i Apollo. Apollo przez bardzo długi czas korzystał z żwirku bentonitowego, ale obecnie korzysta z ekologicznych żwirków roślinnych.

Opinia Twojego kota

Kot sam musi zadecydować, który żwirek mu najbardziej odpowiada. Nawet jeśli preferencje Twojego kota są zupełnie inne niż Twoje to musisz pamiętać, to w kwestii żwirku pierwsze i ostatnie słowo ma zawsze kot.

Jeżeli Twój kot nie zaakceptuje żwirku to możesz przekonać się o tym bardzo szybko znajdując kocie odchody poza kuwetą – nie z powodu złośliwości kota, lecz z powodu dyskomfortu korzystania z kuwety.

Nie powinno się zmieniać żwirku z dnia na dzień.
Pamiętaj, aby wszelkich zmian dokonywać stopniowo. Rozłóż ten proces na kilka tygodni – jeżeli decydujesz się na zmiany to musisz uzbroić się w bardzo dużo cierpliwości.

Problemy kuwetowe

sposoby utylizacji żwirku dla kotów

Gdy Twój kot ma problemy z załatwianiem się poza kuwetą to źle dobrany żwirek jest tylko jedną z wielu możliwości. Jeżeli doszło do takiej sytuacji to przede wszystkim udaj się z kotem do lekarza weterynarii, a jeśli zostaną wykluczone powody zdrowotne to skonsultuj się z kocim behawiorystą.

⠀⠀

A Ty co o tym myślisz?

Jakiego żwirku Ty używasz? Dodaj komentarz pod tym postem i podziel się ze mną swoimi przemyśleniami, sugestiami oraz pytaniami!

⠀⠀

Dołącz do mojej społeczność świadomych kocich opiekunów 🐾

Nie zapomnij obserwować Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku i Pinterest.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę