Ekologiczny żwirek Zakop i Zapomnij

Ekologiczny żwirek Zakop i Zapomnij

Cieszy nas, że na naszym rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych produktów, które są przyjazne nie tylko dla naszej planety ale także dla kotów! Dlatego kiedy znaleźliśmy ekologiczny i biodegradowalny żwirek o wpadającej w ucho nazwie Zakop i Zapomnij to nie mogliśmy sobie odmówić wypróbowania go.

Kilka słów o Zakop i Zapomnij

Jak dobrze wiesz – uwielbiamy lokalnych twórców, a więc nie trudno zgadnąć, że Zakop i Zapomnij to polska firma. W swojej ofercie posiada naturalne, roślinne żwirki, które są biodegradowalne oraz są tworzone w duchu less waste. Więcej możesz dowiedzieć się na stronie: www.zakopizapomnij.pl

⠀⠀

Testy i analiza żwirku

Dzięki uprzejmości Zakop i Zapomnij mieliśmy możliwość przetestowania żwirków kukurydzianych i drewnianego w wersji bezzapachowej oraz przedpremierowo w wersji zapachowej.

Produkty oferowane są w kilku wariantach wielkościowych i zapachowych:

 • Żwirek drewniany naturalny (5, 20 i 40 litrów)
 • Żwirek drewniany zielona herbata (5 litrów)
 • Żwirek kukurydziany naturalny (5, 20 i 40 litrów)
 • Żwirek kukurydziany pinacolada (5 litrów)

Cena w sklepie producenta (w zaokrągleniu): od 12 do 60 zł za opakowanie żwirku drewnianego (naturalny), 13 zł za opakowanie żwirku drewnianego o zapachu zielonej herbaty, od 14 do 75 zł za opakowanie żwirku kukurydzianego (naturalny), 15zł za opakowanie żwirku kukurydzianego o zapachu pinacolady.

Pierwsze wrażenie

Ekologicznie

Żwirki Zakop i zapomnij to polskie produkty, a kupując polskie produkty nie tylko wspierasz nasz polski rynek, ale również przyczyniasz się do zmniejszenia emisji związanej z transportem.

Żwirek pakowany jest w estetyczne papierowe opakowania, a do tego produkowany jest w duchu less-waste i zarówno opakowanie jak i żwirek są w pełni biodegradowalne.

⠀⠀

Unboxing

Relację z unboxingu i nasze pierwsze (niemal alchemiczne) testy żwirku Zakop i Zapomnij możesz obejrzeć na naszym YouTube:

⠀⠀

Opakowanie

Żwirek pakowany jest w ekologiczne papierowe worki, zamiast plastikowych, dzięki czemu ograniczamy ilość produkowanych przez nas śmieci – to się nazywa dbałość o środowisko!

Design opakowań jest minimalny i nowoczesny, a jednocześnie zawiera wszystkie ważne informację o znajdującym się w środku produkcie.

⠀⠀

Wyniki testów

Przyjrzałam się żwirkom pod kątem zbrylania, chłonności, zapachu, pylenia, roznoszenia po domu i wydajności.

Zbrylanie i chłonność

Żwirek kukurydziany

 • potrzebuje więcej czasu niż żwirek bentonitowy do zbrylenia się, ale zbryla się dobrze,
 • jest średnio chłonny w porównaniu do żwirku drewnianego.

Żwirek drewniany

 • nie zbryla się, ale bardzo ładnie rozpada na suche trociny przypominające piasek,
 • bardzo dobrze wchłania wilgoć.

⠀⠀

Zapach

Kwestia zapachowa jest rzeczą indywidualną dla każdego kociego opiekuna oraz kota. Jeżeli Twój kot nie lubi zapachowych żwirków to zachęcamy do sięgnięcia po żwirki bezzapachowe.

Testowaliśmy żwirki w 3 wariantach zapachowych: naturalnym, pinacolada oraz zielona herbata:

 • Żwirek kukurydziany bezzapachowy ma neutralny zapach, początkowo bardzo dobrze niweluje zapach kuwety jednak z czasem słabnie.
 • Żwirek kukurydziany o zapachu pinacolady pachnie bardzo smacznie, na tyle smacznie, że Apollo próbował go podjadać na początku. Bardzo dobrze niweluje zapach kuwety.
 • Żwirek drewniany o zapachu zielonej herbaty – nasz zapachowy faworyt. Pachnie bardzo orzeźwiająco i bardzo dobrze niweluje zapach kuwety.

⠀⠀

Pylenie i roznoszenie po domu

Oba żwirki są zwarte i dobrze oczyszczone, a więc nie występuje pylenie – i można oddychać spokojnie 😉 Gruba gradacja żwirku zmniejsza ryzyko roznoszenia po mieszkaniu na kocich łapkach. Oczywiście zdarzało się, że pojedyncze kawałki żwirku leżały na dywaniku przed kuwetą, ale nigdzie więcej 🙂

⠀⠀

Wydajność

Pięciolitrowy żwirek drewniany wystarczył nam na około 10 dni, natomiast żwirek kukurydziany na 6 dni. Polecam zamawianie większych ilości, bo nie tylko zapewni nam to zapas na dłużej ale również ograniczy emisję spalin związaną z transportem.

Utylizacja

Producent podaje możliwość wyrzucania zużytego żwirku do toalety. My nie polecamy tej metody utylizacji ze względu na możliwość zatkania rur kanalizacyjnych, a także ze względu na regulacje prawa polskiego.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat przyjaznych dla środowiska i zgodnych z polskim prawem spodów na utylizacji wszystkich rodzajów żwirków dla kotów przeczytaj mój artykuł
Jak poprawnie utylizować żwirek i kocie odchody?
który powstał dzięki konsultacjom z kilkudziesięcioma specjalistami w dziedzinach: środowiska, kanalizacji, utylizacji oraz gospodarowania odpadami.

⠀⠀

Przestawienie kota ze żwirku bentonitowego na naturalny

Apollo na co dzień korzystał z drobno ziarnistego i zbrylającego żwirku bentonitowego, a więc nie było jasne czy zaakceptuje żwirek tak bardzo różniący się zapachem, zachowaniem, rozmiarem i fakturą.

W jaki sposób udało się go nakłonić do skorzystania z gruboziarnistego żwirku naturalnego? Dostawiliśmy drugą kuwetę ze żwirkiem Zakop i zapomnij obok obecnej kuwety. Początkowo Apollo korzystał z obu kuwet na zmianę, a więc po kilku dniach stary żwirek zupełnie zniknął.

⠀⠀

Podsumowanie

Biodegradowalne żwirki zagoszczą w naszym domu na dobre. Pokochaliśmy je nie tylko ze względu na aspekt ekologiczny, ale również dlatego, że są bardzo łatwe w użytkowaniu. Naszym osobistym faworytem jest żwirek drewniany, bo nie tylko jest bardzo wydajny i chłonny, ale również ma najładniejszy zapach. Żwirki Zakop i zapomnij wyróżniają się przede wszystkim:

 • są ekologiczne, naturalne i biodegradowalne,
 • są przyjazne zarówno dla środowiska jak i dla kota,
 • są polskim produktem i kupując go wspieramy lokalnych twórców,
 • nie roznoszą się po mieszkaniu ani nie pylą.

Dostępność

Wszystkie produkty Zakop i zapomnij możesz znaleźć w ich sklepie https://zakopizapomnij.pl/sklep/. Obecnie oferują bezzapachowe żwirki drewniane i kukurydziane 5, 20 i 35 litrowe oraz łopatki do żwirków, ale już wkrótce powinny pojawić się zapachowe żwirki – na co czekamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top