Relacja z kursu Podstawy żywienia kotów doktor Karoliny Hołdy

Postanowiłam uporządkować moją wiedzę i zapisałam się na kurs „Podstawy żywienia kotów” stworzony przez panią doktor Karolinę Hołdę, dzięki któremu nie tylko uporządkowałam posiadane informacje, ale również zdobyłam dużo nowej wiedzy. W tym artykule poznasz moją relację z przebiegu kursu oraz dowiesz się jakich ciekawych rzeczy możesz się nauczyć na kursie prowadzonym przez panią doktor.

Kto prowadzi kurs „Podstawy żywienia kotów”

Pani doktor Karolina Hołda to specjalistka w dziedzinie dietetyki zwierzęcej, należąca do European Society of Veterinary and Comparative Nutrition. Jest wykładowcą akademickim, prowadzi szkolenia, warsztaty i prelekcje na konferencjach naukowych oraz jest autorką ponad kilkudziesięciu publikacji i artykułów branżowych.

Więcej informacji na temat działalności pani doktor oraz harmonogram nadchodzących kursów możecie znaleźć na jej stronie: www.karolinaholda.com

Kilka tygodni temu przeprowadziłam z nią wywiad na temat Nadwagi i otyłość u kotów.

⠀⠀

Kurs online

Szkolenie miało się odbyć 21 Marca w budynku Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale z powodu pandemii odbyło się w formie kursu online. Bardzo mnie ucieszyło takie rozwiązanie, bo wiele innych szkoleń na które byłam zapisana (związanych ze zwierzętami oraz z moim życiem zawodowym), zostało całkowicie odwołane.

Dzięki temu, że kurs odbył się w formie online mogłam sporządzić naprawdę szczegółowe notatki. Dodatkowo miałam możliwość zatrzymywać, przewijać i wielokrotne odtwarzać materiały oraz brać udział w kursie w dogodnych dla mnie godzinach i to w każdym miejscu. Ok, będę szczera – w moim przypadku oznaczało to edukację w łóżku albo na balkonie, bo przez pandemię nie wychodziłam z domu 😉

Przebieg kursu „Podstawy żywienia kotów”

Kurs to przygotowane przez panią doktor materiały filmowe (każdy po około 10 minut), materiały w PDF, a także grupa wsparcia na Facebooku – gdzie każdy uczestnik kursu może zadawać pytania. Materiał edukacyjny ułożony jest w pięć modułów i zawiera wiele praktycznych przykładów i ćwiczeń:

MODUŁ I – Skąd czerpać wiedzę

Pani doktor przedstawia listę książek i podręczników dotyczących żywienia kotów oraz anatomii i fizjologi zwierząt. W tym module dowiedziałam się również o innych rzetelnych źródłach wiedzy, a także o sposobach na korzystanie z darmowych artykułów naukowych.

MODUŁ II – Składniki odżywcze

W tym module dowiedziałam się o zapotrzebowaniu kotów na białko, tłuszcze, węglowodany i wodę. Pani doktor opowiada o specyficznych dla kotów cechach metabolizmu świadczących o ich mięsożerności, pokazuje przykład naturalnego pokarmu kota (na przykładzie myszy) i wyjaśnia jak obliczyć dobowe zapotrzebowanie na wodę kota oraz co zrobić jeśli kot pije za mało wody.

Kurs podstawy-zywienia-kotow doktor Karolina Holda mod 3

MODUŁ III – Karmy komercyjne

Ten moduł poświęcony jest karmom gotowym i zawiera informację jak czytać etykiety karmy, jak odróżnić karmy niższej jakości od tych z wyższej półki, jakie są zalety mokrej karmy i czy karma sucha też w ogóle ma jakieś zalety. Pani doktor przedstawia jak obliczyć zawartość węglowodanów w karmie, gęstość energetyczną (kaloryczność) karmy oraz zapotrzebowanie na energię.

MODUŁ IV – Zachowania pokarmowe

W tym module dowiedziałam się jakie są nawyki pokarmowe kotów oraz jak, kiedy i gdzie karmić kota. Poza tym pani doktor wyjaśnia jak obliczyć dawkę pokarmową, jak podzielić dawkę dla kota na wiele posiłków oraz co zrobić, aby zachęcić kota do jedzenia. Znajdują się w nim też szczegółowe instrukcje zmiany karmy i sposoby na pogodzenie żywienia kilku kotów o różnych potrzebach żywieniowych w jednym domu.

MODUŁ V – Pandemia otyłości

W ostatnim module kursu dowiedziałam się jakie są przyczyny i skutki otyłości kotów, jak jej zapobiegać i jak oceniać czy kot waży prawidłowo. Dodatkowo został poruszony temat zabiegu kastracji, jego wpływu na organizm kota oraz o zmianach, które należy wprowadzić w diecie kastrowanego kota, aby zapobiec otyłości.

Wiedza praktyczna i ćwiczenia

W każdym module kursu „Podstawy żywienia kotów” pani doktor przedstawiła garść praktycznych porad oraz informacji, dzięki którym mogłam lepiej dostosować dietę do mojego kota. Szczególnie wartościowe dla mnie okazały się informacje:

Jak obliczyć:

  • Ile wody powinien wypijać kot.
  • Ile jest węglowodanów w karmie.
  • Jaka jest kaloryczność karmy.
  • Jakie kota ma zapotrzebowanie na energię.

A także:

  • Jak czytać składy karm i ocenić jakość karmy?
  • Jak zaplanować karmienie kota?
  • Jak zmienić kotu karmę na nową?
  • Ile podawać kotu przysmaków?
  • Jak zapobiegać kociej otyłości?

Wiedza teoretyczna

Kurs zawierał tematy będące podstawą prawidłowego i odpowiedzialnego żywienia kota, ale pojawiło się też kilka tematów bardziej zaawansowanych przedstawionych w naprawdę przystępnej formie. Najbardziej jestem zadowolona, że podczas kursu Podstawy żywienia kotów znalazłam odpowiedź na następujące pytania:

  • Dlaczego kot nie może być wegetarianinem?
  • Dlaczego kot nie powinien jeść psiej karmy?
  • Dlaczego kot nie może pić mleka?
  • Dlaczego koty nie czują słodkiego smaku?
  • Dlaczego tauryna jest ważna dla kota?
  • Czy węglowodany są przyczyną cukrzycy?
  • Co zwiększa ryzyko otyłości u kotów?

Moja opinia o kursie „Podstawy żywienia kotów”

Moja wiedza pochodziła z wielu źródeł, które bardzo często sobie przeczyły, ale kurs pozwolił mi uporządkować tę wiedzę. Pani doktor Karolina Hołda nie tylko rzuciła nowe światło na posiadaną przeze mnie wiedzę, ale również nauczyła mnie wielu zupełnie nowych rzeczy. Co najbardziej podobało mi się w kursie? Poruszone tematy były przedstawione dogłębnie – często ukazując, że nie wszystko jest czarne albo białe.

Komu polecam kurs

Polecam kurs „Podstawy żywienia kotów” wszystkim, którzy chcą być bardziej świadomymi opiekunami i którzy chcą dbać o zdrowie swoich kotów poprzez stosowanie odpowiedniej dla kota diety. Przede wszystkim zachęcam do udziału w kursie właścicieli kotów, tym którzy planują nimi zostać, petsitterom, hodowcom a nawet behawiorystom.
Pani doktor Hołda jest bardzo dobrym nauczycielem, który przestawia ważne tematy w bardzo łatwo przyswajalny sposób. Jestem dumna, że miałam zaszczyt objąć patronatem to wydarzenie i nie mogę się doczekać możliwości udziału w innych szkoleniach prowadzonych przez panią doktor.

⠀⠀

A Ty co o tym myślisz?

Dodaj komentarz pod tym postem i podziel się ze mną swoimi przemyśleniami, sugestiami oraz pytaniami!

⠀⠀

Dołącz do mojej społeczność świadomych kocich opiekunów ?

Nie zapomnij obserwować Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku i Pinterest.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Artykuł zawiera moje zdjęcia – do których roszczę sobie prawo. Zawiera również zdjęcie doktor Karoliny Hołdy oraz wybrane grafiki z kursu „Podstawy żywienia kotów”, które za zgodą autorki zostały wykorzystane w artykule tylko i wyłącznie w celach demonstracyjnych. Więcej w Regulaminie Bloga.

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę