Recenzja: Josera Filet mokra karma dla kota

Josera Filet mokra karma dla kota nie zawiera zbóż, GMO, barwników i konserwantów, a do tego jest produkowana przez firmę zaangażowaną aktywnie w ochronę środowiska. Co kryje się w jej składzie?

Kilka słów o Josera

Josera jest rodzinną firmą z Niemiec, która tworzy naturalne karmy dla zwierząt. Jest znana przede wszystkim z suchych karm, ale ostatnio w ich ofercie pojawiły się mokre kramy dla kotów. W ofercie mają również zabawki z kocimiętką oraz tekturowe domki.

Testy i analiza: Josera Filet mokra karma dla kota

Producent podaje, że Josera Filet to karma pełnoporcjowa (czyli bytowa). Sprawdzę, czy rzeczywiście jest to kompletna podstawa codziennej i zbilansowanej diety.

Karmy Josera Filet są dostępne w pięciu smakach:

 • Kurczak,
 • Kurczak z kaczką,
 • Kurczak z łososiem,
 • Kurczak z wołowiną,
 • Kurczak z cielęciną.

Przetestowałam i przeanalizowałam trzy z nich: Kurczaka, Kurczaka z łososiem oraz Kurczaka z kaczką – i właśnie tych smaków dotyczyć będzie ta recenzja.

Gdzie i za ile kupisz karmy Josera Filet

Josera Filet mokra karma dla kota kosztuje około 5 zł za saszetkę 70 gramów oraz 29 zł za pakiet 6 saszetek.

Wszystkie smaki karmy są dostępne w sklepie internetowym Zooplus, a także na Allegro (link do oferty).

Aspekt ekologiczny

Josera nie przeprowadza testów na zwierzętach w trakcie produkcji oraz bierze aktywny udział w ochronie środowiska. W ramach projektu ograniczenia emisji dwutlenku węgla posadziła wiele drzew, oraz nieustannie pracuje nad ekologiczną metodą produkcji i transportu. Dodatkowo firma jest częścią Systemu Ekozarządzania i Audytu (EMAS).

Unboxing

Relację z #ExtraFluffyUnboxingu produktów i montaż kartonowego domku Josera możesz obejrzeć na naszym YouTube:

⠀⠀

Zapach i konsystencja

Sugerując się nazwą „Josera Filet” spodziewałam się, że w saszetkach znajdę luźne kawałki filetów w sosie, ale ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu karmy mają naprawdę fajną, zbitą i wilgotną konsystencję.

Skład i analiza karmy Josera Filet

Przeanalizowałam skład trzech smaków (Kurczak, Kurczak z łososiem oraz Kurczak z kaczką) karm Josera Filet i każdy z nich jest rozpisany w osobnej zakładce poniżej. Zawartość procentową makroskładników w s.m. karmy wyliczyłam za pomocą mojego Kalkulatora karmy dla kotów.

Skład podany na opakowaniu

Filet z kurczaka 40%, bulion z kurczaka 39%, kurczak (zawiera serca i wątróbkę), tłuszcz z kurczaka, minerały.

Dodatki na kg: Witamina D3 (200 j.m./kg), witamina E (20 mg/kg), tauryna (1500 mg/kg), cynk (jednowodny siarczan cynku) (25 mg/kg), mangan (jednowodny siarczan manganu(II)) (1,4 mg/kg), miedź (pięciowodny siarczan miedzi(II)) (1 mg/kg), jod (bezwodny jodan wapnia) (0,75 mg/kg).

Skład analityczny: białko 11,8%, tłuszcz 5,4%, popiół surowy 2,0%, włókno surowe 0,4%, wapń 0,27%, fosfor 0,22%, wilgotność 79%

Moja wstępna analiza składników

 • Mięso stanowi 40% zawartości całej karmy.
 • Podroby stanowią mniej niż 21% zawartości całej karmy.

Tauryna

1500 mg/kg

Kalorie

91,7 kcal EM/100g

Wapń:Fosfor

1,22:1

Moje obliczenia składników analitycznych w s.m.

Białka

56.19%

Tłuszcze

25.71%

Węglowodany

6.67%

Skład podany na opakowaniu

Filet z kurczaka 40%, bulion z kurczaka 39%, łosoś 10%, wątróbka z kurczaka, tłuszcz z kurczaka, minerały.

Dodatki na kg: Witamina E (20 mg/kg), tauryna (1500 mg/kg), cynk (jednowodny siarczan cynku) (25 mg/kg), mangan (jednowodny siarczan manganu(II)) (1,4 mg/kg), miedź (pięciowodny siarczan miedzi(II)) (1 mg/kg), jod (bezwodny jodan wapnia) (0,75 mg/kg).

Skład analityczny: białko 11,8%, tłuszcz 5,7%, popiół surowy 2,2%, włókno surowe 0,4%, wapń 0,3%, fosfor 0,25%, wilgotność 79%

Moja wstępna analiza składników

 • Mięso stanowi 50% zawartości całej karmy.
 • Podroby stanowią mniej niż 11% zawartości całej karmy.

Tauryna

1500 mg/kg

Kalorie

96,9 kcal EM/100g

Wapń:Fosfor

1,2:1

Moje obliczenia składników analitycznych w s.m.

Białka

56.19%

Tłuszcze

27.14%

Węglowodany

4.29%

Skład podany na opakowaniu

Filet z kurczaka 40%, bulion z kurczaka 39%, serca kacze 10%, wątróbki kurze, tłuszcz kurzy, składniki mineralne.

Dodatki na kg: Witamina D3 (200 j.m./kg), witamina E (20 mg/kg), tauryna (1500 mg/kg), cynk (jednowodny siarczan cynku) (25 mg/kg), mangan (jednowodny siarczan manganu(II)) (1,4 mg/kg), miedź (pięciowodny siarczan miedzi(II)) (1 mg/kg), jod (bezwodny jodan wapnia) (0,75 mg/kg).

Skład analityczny: białko 11,9%, tłuszcz 5,6%, popiół surowy 2,0%, włókno surowe 0,4%, wapń 0,27%, fosfor 0,22%, wilgotność 79%

Moja wstępna analiza składników

 • Mięso stanowi 40% zawartości całej karmy.
 • Podroby stanowią mniej niż 21% zawartości całej karmy.

Tauryna

1500 mg/kg

Kalorie

97.4 kcal EM/100g

Wapń:Fosfor

1,22:1

Moje obliczenia składników analitycznych w s.m.

Białka

56.67%

Tłuszcze

26.67%

Węglowodany

5.24%

⠀⠀

Czy chcesz wiedzieć:

 • Ile dziennie powinien jeść Twój kot?
 • Jaki jest koszt dziennego wyżywienia kota?
 • Ile kalorii i węglowodanów kryje się w karmie?

Nie musisz niczego obliczać ręcznie!
Skorzystaj z mojego Kalkulatora karmy dla kota,
który wyliczy to wszystko dla Ciebie!

Kompleksowa analiza składu

Zawartość mięsa i podrobów

Josera Filet to mokra karma dla kotów, która ma jasny i czytelny skład. Na każdym z opakowań karmy jest podana szczegółowa informacja o podziale zawartości na mięso i podroby. Każdy wariant smakowy zawiera 40-60% mięsa oraz około 21-11% podrobów. Oznacza to, że Josera Filet nie jest wysoko-mięsną karmą dla kotów, ale nie jest też karmą podrobową.

Dlaczego prawidłowy stosunek mięsa do podrobów jest taki ważny?
Podroby są ważnym elementem kociej diety, ale to mięso jest głównym źródłem niezbędnych składników odżywczych. W dobrej karmie mięso szkieletowe powinno mieć wyraźną przewagę nad podrobami. Zbyt duża ilość podrobów w karmie może skutkować biegunkami.

Dodatki i składniki roślinne

Nie znalazłam w składzie testowanych smaków karmy Josera Filet żadnych wątpliwych składników i niepotrzebnych zapychaczy (np. warzyw, owoców, zbóż, barwników, sztucznych konserwantów, ziemniaków, soi, grochu lub produktów mlecznych).

Czy warzywa i owoce są potrzebne w diecie kota?
Koty są wyspecjalizowane pokarmowo do spożywania mięsa, więc słabo przyswajają składniki pokarmowe z surowców roślinnych. Zboża, warzywa i owoce nie stanowią elementów naturalnej kociej diety.

Kwasy tłuszczowe Omega

W składzie karm Josera File nie ma oleju z łososia ani żadnego innego suplementu będącego źródłem niezbędnych w kociej diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. Oznacza to, że konieczna jest dodatkowa suplementacja np. dodawanie odrobiny oleju z łososia do posiłków.

Po co olej z łososia w kociej diecie?
Olej z łososia jest naturalnym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, które mają pozytywny wpływ na odporność, zdrowie skóry i sierści, układ sercowo-naczyniowy oraz funkcjonowanie mózgu kotów.

Makroskładniki i kaloryczność

Skład analityczny w karmach Josera File jest różny w zależności od wariantu smakowego. Wszystkie z recenzowanych wariantów karmy mają optymalny poziom białek i tłuszczy, natomiast poziom węglowodanów utrzymuje się na średnio na poziomie 5% w s.m. Kaloryczność karm wynosi od 91 do 97 kcal na 100 gramów karmy.

Dlaczego niska zawartość węglowodanów w karmie jest ważna?
Koty są mięsożercami, czyli są przystosowane do diety bogatej w białko oraz mają ograniczone zdolności trawienne węglowodanów. Niski poziom węglowodanów w karmie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, a u kotów otyłych i chorych na cukrzycę (diabetyków) pogłębienia ich problemów.

Poziom Tauryny

Karmy Josera Filet zawieją 1500 mg tauryny na kg karmy. To typowa ilość tauryny w wysoko-mięsnych i dobrych karmach bytowych dla kotów.

Dlaczego odpowiednia zawartość tauryny jest ważna?
Koty mają duże zapotrzebowanie na taurynę, która musi być dostarczana w pożywieniu z surowców zwierzęcych. Niedobór tauryny powoduje poważne problemy zdrowotne (kardiomiopatię zastoinową, problemy z siatkówką oka).

Funkcjonowanie układu moczowego

Na podstawie danych podanych na etykiecie karm obliczyłam, że stosunek wapnia do fosforu w Josera Filet mokrej karmie dla kota wynosi o wynosi około 1.2:1 dla wszystkich wariantów smakowych. .

sposoby utylizacji żwirku dla kotów

Dlaczego stosunek wapnia do fosforu w karmie ma znaczenie?
U zdrowych kotów optymalny stosunek wapnia do fosforu zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z nerkami, natomiast u kotów z chorymi nerkami zmniejsza ryzyko wystąpienia wtórnej nadczynności przytarczyc i osteodystrofii.

Pozostałe informacje i podsumowanie analizy

Zalety

 • jasny i czytelny skład karmy,
 • wyszczególniony udział mięsa i podrobów w karmie,
 • optymalny poziom białek i tłuszczy,
 • spora ilość tauryny,
 • nie zawiera barwników, syntetycznych konserwantów i wzmacniaczy smaku,
 • nie zawiera zapychaczy (zbóż, warzyw, owoców, soi, ryżu, grochu i produktów mlecznych),
 • nie zawiera składników modyfikowanych genetycznie (GMO),

Wady

 • nie zawiera odzwierzęcego źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega (np. oleju z łososia),
 • dostępna tylko w saszetkach,
 • niewiele wariantów monobiałkowych,
 • brak wariantu bez kurczaka.

Moje zdanie o Josera Filet

Josera Filet to bytowa karma dla kota, która ma dość zbilansowany i jasny skład. Ilość węglowodanów w niektórych karmach jest minimalnie za wysoka, ale jest to naprawdę nieduży margines, na który można sobie pozwolić. Obecnie karmy występują tylko w formie 70 gramowych saszetek, a składnikiem dominującym jest kurczak. Skład karm jest naturalny: karmy nie zawierają zbóż, GMO, sztucznych barwników, aromatów i konserwantów.

Josera Filet to dość dobra karma dlatego z uwagą będę śledzić rozwój tej linii produktów firmy Josera. Mam nadzieję, że niedługo wejdą również większe opakowania np. 400 gramowe puszki (jako kolejny krok w stronę bycia ekologicznym) oraz inne bazy mięsne, np. indyk.

Co to znaczy, że karma jest bytowa?

Karma bytowa (karma pełnoporcjowa, karma podstawowa) stanowi kompletną podstawę zbilansowanej kociej diety i może być jedynym źródłem pożywienia, bo zawiera odpowiednią ilość mięsa, podrobów i suplementów.
Więcej recenzji karm w sekcji Karma podstawowa (bytowa) dla kotów oraz w sekcji Karma uzupełniająca dla kotów.

Okiem kota

Wszystkie wypróbowane przez nas smaki przypadły Apollo do gustu. Talerzyk został wylizany do czysta w kilka chwil, a jego puchata mordeczka już skierowana była na mnie z pytaniem w oczach „Czy można prosić o więcej?”

Spodobał Ci się ten artykuł?

Skomentuj i udostępnij mój artykuł, aby dać mi motywację do dalszego działania! 💙

 • Nie zapomnij zostawić komentarza!

Śmiało, zostaw komentarz pod artykułem! Podziel się swoimi przemyśleniami, pytaniami, lub propozycjami tematu na kolejny artykuł. Chcesz, żebym napisała recenzję o konkretnym produkcie? Daj znać w komentarzu!

 • Podziel się linkiem w mediach społecznościowych!

Udostępnij link do tego artykułu na Twoich social mediach, napisz w swojej relacji/stories o moim blogu albo pokaż jak zainspirowały Cię moje treści. Niech inni też mają okazję stać się świadomymi kocimi opiekunami!

⠀⠀

Dołącz do naszej społeczności
świadomych kocich opiekunów!

Obserwuj Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku,
Pinterest oraz Tiktok!

Niektóre artykuły mogą zawierać linki afiliacyjne, więcej w Regulaminie Bloga.

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

Jeden komentarz do “Recenzja: Josera Filet mokra karma dla kota

 1. Cześć, czy wiadomo Ci coś o tym, aby producent zmienił skład? Kupiłam saszetkę wołowina i w składzie jest olej z łososia. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę