Kalkulator: Ile wody powinien pić kot

Ile wody powinien pić kot? Kalkulator wody dla kota wyliczy dla Ciebie, ile dokładnie wody potrzebuje Twój kot na dobę oraz ile dodatkowej porcji wody jest mu potrzebne w dodatku do zjadanej karmy. Dowiesz się również jak zachęcić swojego kota do picia większej ilości wody oraz co oznacza jeśli Twój kot pije jej za dużo.

Czemu woda jest tak ważna w kociej diecie

Woda spełnia kluczową rolę w wielu procesach w organizmie kota, które podtrzymują życia i pozwalają na normalnie funkcjonowanie. Na przykład pełni funkcję termoregulacyjną oraz uczestniczy czynnie w procesie trawienia (hydrolizie). Niedobór wody prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, między innymi chorób układu moczowego. Z tego powodu kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody.

Instrukcja do Kalkulatora wody dla kota:

 • Podaj dokładną wagę Twojego kota w kilogramach i określ czy kot jest kastrowany, niekastrowany, aktywny czy otyły, ponieważ to pozwoli kalkulatorowi przypisać współczynnik przeliczeniowy zapotrzebowania dostosowany do Twojego kota.
 • Podaj wagę karmy, którą Twój kot zjada w ciągu doby – możesz najpierw skorzystać z mojego Kalkulatora karmy dla kota, który wyliczy dla Ciebie ile dokładnie karmy powinien zjadać Twój kot.
 • Podaj zawartość procentową wilgotności, którą znajdziesz na etykiecie karmy w sekcji „składniki analityczne”.
 • Jeżeli na opakowaniu nie ma informacji o wilgotności karmy (w przypadku karm suchych) to w pole „Wilgotność” wpisz wartość 10

Ponowne obliczenie nowego dziennego zapotrzebowania na wodę jest konieczne w przypadku zmiany karmy na inną lub zmiany kondycji kota (przytycie, kastracja itp.). Pamiętaj, aby od czasu do czasu zważyć kota i w razie potrzeby ponownie użyć tego kalkulatora. Kalkulator przeznaczony jest dla kotów dorosłych.

Kalkulator: Ile wody powinien pić kot

Zastosowane metody

W kalkulatorze zostały wykorzystane dwie metody wyliczenia zapotrzebowania Twojego kota na wodę:

Metoda 1

Dzienne zapotrzebowanie na wodę wyliczone w z pierwszej metody bazuje na dziennym zapotrzebowaniu energetycznym kota – to do tej metody konieczne było podanie stanu kota (kastrowany, aktywny, otyły).

Metoda 2

Średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę wyliczone w z drugiej metody wykorzystuje średnią zalecaną ilość płynów, czyli 50-60 ml na 1kg masy ciała kota (na potrzeby obliczeń uśredniona do 55 ml/kg).

Która z nich jest lepsza?

Artykuły naukowe i podręczniki dotyczące diety kota zawierają wiele różnych metod szacowania ilości wody, ale najważniejszą rzeczą jest zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody oraz świadome kontrolowanie ilości wody wypijanej przez kota. Osobiście stosuję się do metody 1, która uwzględnia kondycję i aktywność konkretnego kota, dla którego obliczane jest zapotrzebowanie na wodę. Moim zdaniem druga metoda jest zbyt ogólna.

Ile wody powinien pić kot

Kot pije za mało wodyJak zachęcić kota do picia?

Najskuteczniejszym sposobem na zachęcenie kota do picia jest fontanna dla kota, w której woda jest w ciągłym ruchu. Więcej na temat fontann dla kota znajdziesz w moim artykule Jak wybrać najlepszą fontannę dla kota.

Od wielu lat korzystam z fontann dla kotów, więc zapraszam do przeczytania Recenzja: Ceramiczna fontanna dla kota Miaustore, gdzie podzieliłam się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

Koty są przystosowane do zaspokojenia swojego zapotrzebowania na wodę za pomocą pokarmu, dlatego warto rozważyć rezygnację z suchej karmy na rzecz innych opcji żywieniowych * Należy także unikać podawania mleka, które może powodować biegunki, wymioty i prowadzić do odwodnienia.

Więcej wskazówek i porad znajdziesz w artykule Jak zachęcić kota do picia wody?

Kot pije za dużo wody – Co to oznacza?

Wzmożone pragnienie u kota może wynikać z różnych czynników, takich jak wysoka temperatura otoczenia, intensywna zabawa lub spożywanie jedzenia zawierającego sól.

Jeśli kot wypija dziennie więcej niż 100 ml na 1 kg ciała, może to być oznaką polidypsji, czyli wzmożonego pragnienia. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby zdiagnozować i zidentyfikować dokładne źródło problemu.

Notatka od autorki

Stworzyłam również kalkulator, który pozwoli Ci wyliczyć ile powinien jeść Twój kot, ile kosztuje jego dzienne wyżywienie oraz ile kalorii i węglowodanów kryje się w karmie Twojego kota. Możesz go znaleźć tutaj: Kalkulator karmy dla kota.

Archiwum zmian kalkulatora:

 • 10 Czerwca 2021 – Rozpoczęcie pracy nad Kalkulator: Ile wody powinien pić kot
 • 21 Czerwca 2021 – Publikacja Kalkulator: Ile wody powinien pić kot
 • 19 Lipca 2021 – Aktualizacja informacji
 • 12 Czerwca 2023 – Aktualizacja informacji

Żródła:

“Podstawy żywienia psów i kotów”,prof. dr hab n. wet. R Lechowski, lek. wet. B Barszczewska, pod redakcją dr n.wet. M. Ceregrzyn, wyd. Edra Urban & Partner, Wrocław 2019.

„The effect of changing the moisture levels of dry extruded and wet canned diets on physical activity in cats”, Journal of Nutritional Science (2017), vol. 6, e9, page 3 by David. G. Thomas, M. Post and Guido Bosch

Spodobał Ci się ten artykuł?

Skomentuj i udostępnij mój artykuł, aby dać mi motywację do dalszego działania! 💙

 • Nie zapomnij zostawić komentarza!

Śmiało, zostaw komentarz pod artykułem! Podziel się swoimi przemyśleniami, pytaniami, lub propozycjami tematu na kolejny artykuł. Chcesz, żebym napisała recenzję o konkretnym produkcie? Daj znać w komentarzu!

 • Podziel się linkiem w mediach społecznościowych!

Udostępnij link do tego artykułu na Twoich social mediach, napisz w swojej relacji/stories o moim blogu albo pokaż jak zainspirowały Cię moje treści. Niech inni też mają okazję stać się świadomymi kocimi opiekunami!

⠀⠀

Dołącz do naszej społeczności
świadomych kocich opiekunów!

Obserwuj Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku,
Pinterest oraz Tiktok!

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

7 komentarzy do “Kalkulator: Ile wody powinien pić kot

 1. Właśnie jestem w trakcie zmiany z karmy suchej na morką u jednego z moich tymczasów i ten kalkulator UŁATWIŁ MI ŻYCIE, bo nie musze już codziennie przeliczać ile wody powinien dopić. Swoimi recenzjami i kalkulatorami robisz naprawdę wielką przysługę wielu opiekunom. Tak trzymać!

  1. Jeśli lubi pić na wysokości, to świetnym rozwiązaniem może być fontanna z wierzyczkami – sama używam takiej fontanny od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona, na blogu znajdziesz recenzję na jej temat: [link do recenzji]. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać problem z piciem Twojego kota!

 2. Brakuje info o możliwości dolewania kilku łyżek wody do mokrej karmy – wówczas kot pokryje zapotrzebowanie, bez dodatkowego „dopijania”, które jest dla niego nienaturalne. Również tej informacji zabrakło w artykule – koty nie mają wykształconego poczucia pragnienia tak jak np. Psy, pobierają wodę głównie z pożywienia, dlatego też mało chętnie piją wodę osobno. Dodatkowo należy podkreślić, że nie można podawać kotom wody mineralnej – źródlana jak najbardziej ok, jednak brak informacji, że mineralna ze względu na ilość fosforu, magnezu, potasu itp. nie nadaje się do codziennego spożywania, bo może między innymi obciążać nerki, jest bardzo ryzykowne.
  Uważam również, że warto mocno podkreślać iż sucha karma w ogóle nie nadaje się do żywienia kotów i nie powinna być podawana wcale – nawet w systemie „mieszanym”, który jest równie szkodliwy.

 3. Moja nie chciała pić z miski więc kupiłam jej plastikową fontannę na zooplus i rzeczywiście zaczęła pić wodę, ale dla mnie jest za głośna. Czy ta fontanna, której ty używsz jest cicha?

 4. Trafiłam na tego bloga z Twoich filmików na Youtube i jestem pod ogromnym wrażeniem! Pięknie wszystko wygląda i tyle wiedzy! Dzięki Twojej recenzji zamówiłam fontannę Miaustore dla moich kociaków. Jest cudowna! Mam ją już tydzień i prawie wszystkie dzielnie z niej piją. Jedynie najstarsza kotka potrzebuje trochę więcej czasu żeby sie przekonać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę