Kalkulator: Ile wody powinien pić kot

Kalkulator: Ile wody powinien pić kot

Ten kalkulator wody dla kota pozwoli ci wyliczyć ile wody powinien pić Twój kot na dobę oraz jaka jest realna porcja jaką kot musi wypić w dodatku do zjadanej karmy. Dodatkowo dowiesz się jak zachęcić go do picia większej ilości wody oraz co oznacza jeśli pije jej za dużo.

Moje kalkulatory

Stworzyłam ten kalkulator, aby szybko wyliczać dobowe zapotrzebowanie kota na wodę oraz jaka jest realna porcja wody, którą kot musi wypić w dodatku do zjadanej karmy – bez względu czy kot zjada jedną lub kilka rodzajów karm.

Do stworzenia kalkulatora zainspirował mnie sukces i spore zainteresowanie mojego kalkulator karmy, który znajdziesz tu: Kalkulator karmy dla kota.

Czemu woda jest tak ważna w diecie kotów

Bez względu na to czy Twój kot żywi się mokrą czy suchą karmą to powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Woda spełnia kluczową rolę w wielu procesach w organizmie kota, które podtrzymują życia i pozwalają na normalnie funkcjonowanie. Na przykład pełni funkcję termoregulacyjną oraz uczestniczy czynnie w procesie trawienia (hydrolizie). Niedobór wody może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, np. chorób układu moczowego.

Kalkulator: Ile wody powinien pić kot

Jak używać kalkulatora

 • Podaj dokładną wagę Twojego kota w kilogramach i określ czy kot jest kastrowany, niekastrowany, aktywny czy otyły, ponieważ to pozwoli kalkulatorowi przypisać współczynnik przeliczeniowy zapotrzebowania dostosowany do Twojego kota.
 • Podaj wagę karmy, którą Twój kot zjada w ciągu doby – możesz najpierw skorzystać z mojego Kalkulatora karmy dla kota, który wyliczy dla Ciebie ile dokładnie karmy powinien zjadać Twój kot.
 • Podaj zawartość procentową wilgotności, którą znajdziesz na etykiecie karmy w sekcji „składniki analityczne”. Jeżeli podajesz karmę suchą i na opakowaniu nie ma informacji o wilgotności karmy to w pole „Wilgotność” wpisz wartość 10.

Ponowne obliczenie nowego dziennego zapotrzebowania na wodę jest konieczne w przypadku zmiany karmy na inną lub zmiany kondycji kota (przytycie, kastracja itp.). Pamiętaj, aby od czasu do czasu zważyć kota i w razie potrzeby ponownie użyć tego kalkulatora. Kalkulator przeznaczony jest dla kotów dorosłych.

Kalkulator: Ile wody powinien pić kot

Zastosowane metody

W kalkulatorze zostały wykorzystane dwie metody wyliczenia zapotrzebowania Twojego kota na wodę:

Metoda 1

Dzienne zapotrzebowanie na wodę wyliczone w z pierwszej metody bazuje na dziennym zapotrzebowaniu energetycznym kota – to do tej metody konieczne było podanie stanu kota (kastrowany, aktywny, otyły).

Metoda 2

Średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę wyliczone w z drugiej metody wykorzystuje średnią zalecaną ilość płynów, czyli 50-60 ml na 1kg masy ciała kota (na potrzeby obliczeń uśredniona do 55 ml/kg).

Która z nich jest lepsza?

Artykuły naukowe i podręczniki dotyczące diety kota zawierają wiele różnych metod szacowania ilości wody, ale najważniejszą rzeczą jest świadome kontrolowanie ilości wody wypijanej przez kota. Osobiście stosuję się do metody 1, która uwzględnia kondycję i aktywność tego konkretnego kota, dla którego obliczane jest zapotrzebowanie na wodę. Druga metoda jest moim zdaniem zbyt ogólna.

Kalkulator: Ile wody powinien pić kot

Dlaczego kot pije za mało wody i jak zachęcić go do picia

Zrezygnuj z suchej karmy

Potencjalnej przyczyny problemu z piciem zbyt małej ilości wody możesz doszukiwać się w nieprawidłowej diecie Twojego kota. Niestety koty karmione suchą karmą mają tendencję do przyjmowania zbyt małej ilości płynów. Całkowita rezygnacja z suchej karmy na rzecz mokrej karmy nie tylko poprawi nawodnienie kociego organizmu, ale również poprawi ogólnie zdrowie i kondycje Twojego kota.

W modelu żywienia mokrą karmą większość zapotrzebowania na wodę jest pokryta przez pokarm. Moje recenzje wielu bardzo dobrych mokrych karm znajdziesz w sekcji Mokra karma dla kotów.

Nie podawaj kotu mleka

Podawanie kotu mleka może powodować biegunki a nawet wymiotów, czyli prowadzić do odwodnienia kociego organizmu. Koci organizm nie jest przystosowany do picia mleka – to kolejny MIT, który działa na szkodę Twojego pupila. Mleko nie zastąpi wody.

Rodzaj wody ma znaczenie

Unikaj podawania wody bezpośrednio z kranu ze względu na posmak chloru. Nie podawaj też wody mineralnej, bo zawiera za dużo składników mineralnych i może negatywnie wpływać na zdrowie kota. Zdarzyło mi się kiedyś w sklepie zoologicznym natknąć na wodę butelkowaną „dla kotów” z tauryną, ale myślę, że to był tylko chwyt marketingowy. Najlepiej używać wody źródlanej lub filtrowanej.

Jak podawać wodę

W odpowiedniej misce

Poważnym czynnikiem wpływającym na zbyt małą ilość wypijanej wody może być źle dopasowana miska. Wielkość, kształt i materiał z którego wykonane są naczynia, z których je i pije Twój kot ma ogromne znaczenie. Odpowiednio dopasowana do potrzeb kota – szeroka i niezbyt głęboka, aby kot nie dotykał ścianek naczynia wąsami (wibrysami). Metalowa miska może sprawiać, że woda będzie miała metaliczny posmak. O tym jaka miska dla kota jest najlepsza przeczytasz w poście Jak wybrać miskę dla kota.

Kalkulator Ile wody powinien pić kot

W ruchu

Część kotów nie chce pić wody stojącej w miseczkach i wolą pić wodę, która się porusza np. z kranu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest poidełko lub fontanna dla kota. Więcej na temat fontann dla kota znajdziesz w poście Jak wybrać najlepszą fontannę dla kota.

Od ponad roku używam ceramicznej fontanny, którą szczerze polecam, o której możesz przeczytać tutaj: Recenzja: Ceramiczna fontanna dla kota Miaustore.

W odpowiednim miejscu

 • Naczynia nie powinny stać w pobliżu kuwety – w naturze zwierzęta nie piją wody koło „kuwety” ze względu na ryzyko skażenia wody. (Czy chciałbyś zjeść posiłek obok ubikacji?)
 • Naczynia z woda powinny znajdować się w kilku, łatwo dostępnych dla kota miejscach.
 • Naczynia z wodą nie powinny znajdować się tuż przy jedzeniu.

Więcej o ustawieniu naczynia z wodą przeczytasz w poście Jak wybrać miskę dla kota.

Dosmaczanie

Woda z karmą

Koty mają z natury zredukowane poczucie pragnienia ponieważ są przystosowane do zaspokojenia swojego zapotrzebowania na wodę za pomocą pokarmu. Jeżeli karma spożywana przez kota nie pokrywa w pełni zapotrzebowania kota na wodę to możesz dolewać po kilka łyżek wody do każdej porcji karmy w ciągu dnia.

Mięsne zupki

Na rynku dostępnych jest wiele zup dla kotów, ale nie udało mi się znaleźć takiej, która miałaby dobry skład. Dlatego możesz przygotować zupkę dla kota własnoręcznie wykorzystując dobrej jakości wysokomięsne mokre karmy dla kota – do miseczki wody dodaj 2-3 łyżeczki karmy i dokładnie wymieszaj.

Koci rosołek

Koci rosołek to nic innego jak czysty wywar z mięsa (bez soli, przypraw i warzyw), który możesz podawać kotu do picia po uprzednim ostudzeniu. Jego zapach i smak może zachęcić kota do picia.

Nadmierne spożywanie wody

Jednorazowo zwiększone pragnienie może być spowodowane wysoką temperaturą otoczenia lub bardzo intensywną zabawą. Podawanie kotu jedzenia zawierającego sól (np. ludzkiego jedzenia) również może powodować zwiększenie pragnienia u kota.

Jeśli kot wypija dziennie więcej niż 100 ml na 1 kg ciała to oznacza polidypsję, czyli patologicznie wzmożone pragnienie, które może być objawem cukrzycy, problemów z wątrobą, chorób nerek i układu moczowego lub zaburzeń hormonalnych np. z powodu nadczynności tarczycy. Udaj się do lekarza weterynarii, aby wykonać odpowiednie badania i znaleźć dokładne źródło problemu.

Kalkulator – Ile wody powinien pić kot

Notatka od autorki

Planuję rozwijać kalkulatory i dodawać do nich coraz więcej funkcjonalności. Jeśli masz jakieś sugestie, pytania lub zauważysz błąd to dodaj komentarz pod tym postem!

Archiwum zmian kalkulatora

 • 10 Czerwca 2021 – Rozpoczęcie pracy nad Kalkulator: Ile wody powinien pić kot
 • 21 Czerwca 2021 – Publikacja Kalkulator: Ile wody powinien pić kot
 • 29 Czerwca 2021 – Aktualizacja informacji

Bibliografia

Działanie kalkulatora opiera się na wzorach pochodzących z podręcznika dla lekarzy weterynarii “Podstawy żywienia psów i kotów”, prof. dr hab n. wet. R Lechowski, lek. wet. B Barszczewska, pod redakcją dr n.wet. M. Ceregrzyn, wyd. Edra Urban & Partner, Wrocław 2019.

Kalkulator Ile wody powinien pić kot

Dołącz do mojej społeczność świadomych kocich opiekunów 🐾

Nie zapomnij obserwować Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku i Pinterest.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Kalkulator – Ile wody powinien pić kot

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

5 komentarzy do “Kalkulator: Ile wody powinien pić kot

 1. Właśnie jestem w trakcie zmiany z karmy suchej na morką u jednego z moich tymczasów i ten kalkulator UŁATWIŁ MI ŻYCIE, bo nie musze już codziennie przeliczać ile wody powinien dopić. Swoimi recenzjami i kalkulatorami robisz naprawdę wielką przysługę wielu opiekunom. Tak trzymać!

 2. Brakuje info o możliwości dolewania kilku łyżek wody do mokrej karmy – wówczas kot pokryje zapotrzebowanie, bez dodatkowego „dopijania”, które jest dla niego nienaturalne. Również tej informacji zabrakło w artykule – koty nie mają wykształconego poczucia pragnienia tak jak np. Psy, pobierają wodę głównie z pożywienia, dlatego też mało chętnie piją wodę osobno. Dodatkowo należy podkreślić, że nie można podawać kotom wody mineralnej – źródlana jak najbardziej ok, jednak brak informacji, że mineralna ze względu na ilość fosforu, magnezu, potasu itp. nie nadaje się do codziennego spożywania, bo może między innymi obciążać nerki, jest bardzo ryzykowne.
  Uważam również, że warto mocno podkreślać iż sucha karma w ogóle nie nadaje się do żywienia kotów i nie powinna być podawana wcale – nawet w systemie „mieszanym”, który jest równie szkodliwy.

 3. Moja nie chciała pić z miski więc kupiłam jej plastikową fontannę na zooplus i rzeczywiście zaczęła pić wodę, ale dla mnie jest za głośna. Czy ta fontanna, której ty używsz jest cicha?

 4. Trafiłam na tego bloga z Twoich filmików na Youtube i jestem pod ogromnym wrażeniem! Pięknie wszystko wygląda i tyle wiedzy! Dzięki Twojej recenzji zamówiłam fontannę Miaustore dla moich kociaków. Jest cudowna! Mam ją już tydzień i prawie wszystkie dzielnie z niej piją. Jedynie najstarsza kotka potrzebuje trochę więcej czasu żeby sie przekonać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do góry