EKOlogiczne życie z kotem

Ekologiczne życie z kotem jest możliwe a do tego jest naprawdę łatwe i intuicyjne. W tym wpisie podpowiem jak opiekować się kotem w sposób bezpieczny dla środowiska, ale także odpowiedzialny i zgodny z kocią naturą.

Przygotowałam 25 porad, które podzieliłam na 6 sekcji, a każda dotyczy innego aspektu opieki nad kotem:

Nie twierdzę, że musisz stosować się do wszystkich moich rad – to są tylko moje sugestie i to od ciebie zależy jakie kroki podejmiesz, aby stać się bardziej świadomym i odpowiedzialnym opiekunem kota. Aby Twoje ekologiczne życie z kotem było udane zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem!

#1 Postawy ekologicznego życia z kotem

Kupuj produkty od lokalnych producentów

polskie marki i produkty dla kotów

Kupując produkty, które są produkowane w Polsce wspierasz nasz polski rynek i przyczyniasz się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń związanych z transportem. Im mniejszą odległość muszą pokonać produkty i surowce tym mniejsza jest emisja zanieczyszczeń.

Wszystkie przetestowane przez nas polskie produkty możesz znaleźć w sekcji: Polskie produkty i marki.

Segreguj kocie odpadki

Jeżeli segregujesz swoje śmieci w swoim gospodarstwie domowym, to na pewno zastanawiasz się jak prawidłowo segregować kocie odpadki: puszki, zabawki, żwirek, resztki jedzenia czy choćby wyczesane futro.

Przygotowałam dla Ciebie listę z ponad 50 odpadami związanymi z posiadaniem kota wraz z informacjami jak powinny zostać segregowane, którą znajdziesz w artykule: Jak prawidłowo segregować kocie odpadki

Ekologiczny materiał

Na rynku jest wiele produktów wyprodukowanych z naturalnych materiałów, materiałów pochodzących z recyklingu oraz takich, które można do recyklingu oddać. Coraz więcej firm decyduje się na pakowanie produktów w opakowania wykonane z ekologicznych materiałów.

Wszystkie przetestowane przez nas ekologiczne produkty możesz znaleźć w sekcji: Ekologiczne produkty dla kotów.

#2 Ekologiczne żywienie kota 

Dlaczego weganizm nie jest dobrym rozwiązaniem

Ekologiczne życie z kotem wcale nie polega na przejściu na weganizm czy wegetarianizm. Ekologiczne życie polega na podejmowaniu świadomych decyzji, aby wywierać jak najmniej negatywny wpływ na środowisko i żyć w zgodzie z naturą. W zgodzie z kocią naturą również! Ekologiczna i odpowiedzialna opieka nad kotem oznacza, że kot jest karmiony mięsem, bo taka jest jego natura. Powtarzam: kot jest mięsożercą. Jeśli martwi cię, że produkcja mięsa ma negatywny wpływ na środowisko to możesz dokonać wyborów, które zmniejszą ten negatywny wpływ bez usuwania mięsa z diety swojego kota, a więcej o tym przeczytasz niżej.

Jakość karmy ma znaczenie

Karma, która lepiej odpowiadała potrzebom pokarmowym kota jest lepiej przyswajalna przez koci organizm. Co to oznacza? Potrzeba jest mniejszej ilości karmy do nakarmienia kota za czym idzie mniejsza ilość opakowań karmy oraz mniej niestrawionych resztek czyli mniej odchodów.

Warto też kupować karmy wytwarzane z ekologicznych surowców lub/oraz z wykorzystaniem ekologicznych procesów.

Moje recenzje karm znajdziesz w sekcji: Mokra karma dla kotów

Zrezygnuj z jagnięciny i wołowiny

Produkcja różnych rodzajów mięs ma różny wpływ na emisję gazów cieplarnianych. Kot jest mięsożercą i mięso jeść powinien, ale o ile to możliwe unikaj jagnięciny i wołowiny, bo mają największy ślad węglowy.

Śmiało podawaj kotu mięso oraz karmy i przysmaki zrobione z mięsa o mniejszym wpływie na środowisko, czyli na przykład indyka, kurczaka lub wieprzowiny, które pochodzą z naszego kraju.

Karmienie bez marnowania

Moje 3 sposoby na to, aby zabezpieczyć karmę w puszce przed zepsuciem i wysychaniem tak szybko po otwarciu:

  • Karmę po otwarciu trzymam w lodówce.
  • Używam silikonowych zatyczek na puszki.
  • Jeżeli nie mam zatyczki to przekładam karmę do szklanego słoiczka z zakrętką (albo kupuję karmę dla kota w słoiczku).

Nieotwarte puszki karm, które nie zasmakowały Twojemu kotu możesz oddać do schroniska, nakarmić nimi bezdomne koty, lub oddać innemu opiekunowi kota.

Woreczki wielokrotnego użytku do mrożenia mięsa

Jeżeli stosujesz surowe mięso jako przysmaki albo karmisz swoje koty BARFem, to woreczki wielokrotnego użytku mogą okazać się strzałem w 10. Takie wielorazowe woreczki zajmują mniej miejsca niż wielorazowe pojemniki, a do tego pozwalają uniknąć sięgania po jednorazowe foliowe torebki.

Moim hitem są kompostowane torebki do przechowywania i mrożenia żywności, które można kupić na Allegro (link do produktu).

Ponownie wykorzystaj opakowania po karmie

Zamiast wyrzucać puszkę lub słoiczek po karmie dla kota możesz go umyć i wykorzystać ponownie. Wystarczy odrobina kreatywności aby przekształcić je w coś nowego! Ekologiczne życie z kotem nie jest wcale takie trudne.

Na przykład ozdobione puszki można wykorzystać jako osłonki na doniczki z ziołami, natomiast słoiczki świetnie nadają się do przechowywania własnoręcznie zrobionych przysmaków dla kota, domowych przetworów czy przypraw.

Kupuj karmę w większych opakowaniach

Saszetki z jedzonkiem „na jeden raz” generują dziennie bardzo dużo plastiku. Karmy kupowane w dużych puszkach (np. 400 gramowych) są o wiele bardziej ekologiczne i ekonomiczne, bo w przeliczeniu na kg karmy wychodzi taniej.

Czy obawiasz się, że twój kociak nie zje wszystkiego z dużej puszki za jednym razem i mięso się zepsuje albo wyschnie? Zastosuj moje triki opisane powyżej w punkcie „Karmienie bez marnowania”, a nic się nie zmarnuje!

Kupuj większe ilości produktów za jednym razem

Bez względu czy kupujesz w sklepie stacjonarnym czy internetowym, kupując większą ilość produktów przyczyniasz się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń związanych z transportem.

Do tego produkty kupowane w większych zestawach wychodzą zazwyczaj dużo taniej! Ja robię zawsze duże zakupy w sklepach internetowych, aby zamawiane produkty starczyły mi na 1-2 miesiące.

Całkowicie zrezygnuj z suchej karmy

Zazwyczaj przy produkcji suchych karm wytwarzane jest więcej zanieczyszczeń niż w przypadku mokrych, a do tego są one sprzedawane w foliowych opakowaniach.

Rezygnacja z suchej karmy będzie lepsza nie tylko dla zdrowia Twojego kota, ale również dla zdrowia naszej planety!

Rób własnoręcznie przysmaki dla kotów

jak zrobić domowe przysmaki z suszonego mięsa dla kotów i psów

Samodzielne przygotowanie przysmaków jest bardziej ekologiczne i ekonomiczne niż kupowanie gotowych. Dlaczego? Wyprodukowanie przysmaków w domu wymaga mniej energii i zasobów. Smaczki zrobione w domu możesz włożyć do wielorazowego pojemniczka, a mięso przywozisz do domu tylko raz, czyli nie ma potrzeby wyprodukować opakowania i wieloetapowego transportu.

Dlatego zdradzę Ci mój przepis na domowe przysmaki z suszonego mięsa dla Twojego pupila w piekarniku lub w suszarce do grzybów: Jak zrobić przysmaki z suszonego mięsa

Zrezygnuj z misek z tworzywa sztucznego

Zamiast kupować kolejną plastikową miseczkę zainwestuj w miskę wyprodukowaną ze szkła lub ceramiki. Będą służyć o wiele dłużej niż te plastikowe, bo się nie rysują i łatwiej zachować ich czystość. 

Ostatnio zauważyłam, że w coraz większej ilości sklepów dostępne są miski wykonywane z włókien roślinnych i planuje je przetestować w najbliższej przyszłości.

Więcej na temat wyboru odpowiedniej i ekologicznej miski dla kota znajdziesz w poście Jak wybrać miskę dla kota?

Ceramiczna fontanna dla kota

Wymiana wody w fontannie nie jest tak częsta, jak w przypadku zwykłej miseczki, dzięki czemu spada zużycie wody. Dodatkowo koty wolą pić wodę, która się porusza, bo jest to zgodne z ich instynktem.

Więcej na temat fontann dla kota znajdziesz w poście Jak wybrać najlepszą fontannę dla kota?

Ja już od dłuższego czasu używam dużej ceramicznej fontanny Miaustore, której recenzje możesz przeczytać w Recenzja ceramicznej fontanny Miaustore

Samodzielnie zasiej trawkę dla kota

Gotowe “trawki dla kota”, które można kupić w supermarketach są bardzo często zbyt ostre i niebezpieczne dla zdrowia kota. Dodatkowo są sadzone w plastikowym pudełku i na dobrą sprawę jednorazowe. Zamiast kupować trawę w plastikowym pudełku możesz być jeszcze bardziej eko i własnoręcznie zasadzić piękny i funkcjonalny koci ogródek ze zdrową dla kota trawę.

Szczegółową instrukcję krok po korku znajdziesz w moim wpisie Jak stworzyć koci ogródek w doniczce

#3 Ekologiczne meble dla kotów 

Na polskim rynku jest wiele ekologicznych drapaków i legowisk wykonanych z ekologicznych materiałów (kartonu, drewna, wikliny). Legowiska materiałowe również można uznać za ekologiczne, ale ważne jest, aby były wykonane z materiałów naturalnych, a nie syntetycznych.

Mój kot korzysta z kilku ekologicznych drapaków dla kotów, które są wykonane przez polskich twórców.

#4 Ekologiczne żwirki i kuwety

Wybór odpowiedniego żwirku

Jeden kot zużywa średnio 45 kg żwirku rocznie (bazuje to na własnej obserwacji), więc wybór odpowiedniego żwirku dla kota jest bardzo ważny. Duże znaczenie ma też wydajność żwirku, czyli jaka ilość żwirku wystarcza na jaki czas. Oczywiście im wyższa wydajność, tym mniej odpadów wytwarzamy, ponieważ nie ma potrzeby ciągłego kupowania worków ze żwirkiem.

Więcej o tym przeczytasz w artykule: Jaki żwirek dla kota wybrać

Roślinne żwirki

Żwirki wykonane z odnawialnych surowców (np. drewno czy kukurydza) zazwyczaj są tworzone w duchu less waste, czyli z odpadów z innych produkcji. Warto pamiętać, że bez względu na rodzaj żwirku nie powinien być kompostowany!

Wszystkie przetestowane przez nas ekologiczne żwirki możesz znaleźć w sekcji: Ekologiczne żwirki.

Ekologiczna utylizacja żwirku

Zakup ekologicznego żwirku to pierwszy krokoby osiągnąć ekologiczne życie z kotem. Kolejnym, ale równie ważnym krokiem, jest prawidłowy sposób utylizacji żwirku i kocich odchodów, który nie jest taki prosty, jakby się wydawało.

O tym gdzie wyrzucać każdy rodzaj żwirku przeczytasz w moim artykule Jak poprawnie utylizować żwirek i kocie odchody.

Kuweta nigdy nie jest za duża

Kiedy w domu pojawia się mały kotek, pojawia się też kuweta, zazwyczaj równie mała jak kocię. Ale koty szybko rosną i po jakimś czasie okazuje się, że kuweta jest za mała i trzeba kupić większą. Generuje to niepotrzebne odpady, którym można zapobiec kupując już na samym początku kuwetę odpowiednią dla rozmiarów „dorosłego” kota – szczególnie jeśli masz kota ras dużych np. mainecoona.

#5 Ekologiczne zabawki dla kotów 

Rób własnoręcznie zabawki

Własnoręcznie tworzenie rzeczy i upcyklingowe projekty „zrób to sam” są nie tylko ekologiczne, ale sprawiają ogrom frajdy – człowiekowi podczas wykonywania oraz kotu podczas zabawy!

W sekcji Zrób to sam znajdziesz kilka fajnych pomysłów i instrukcji jak robić rzeczy dla Twojego kota niskim kosztem wykorzystując naturalne materiały, które możesz mieć już w swoim domu. np. z korka i piórek.

Kupuj ekologiczne zabawki z naturalnych surowców

Jakiś czas temu kupowałam edukacyjną zabawkę dla dziecka mojej koleżanki i zauważyłem, że jest na niej napis „Nie zawiera formaldehydów”. Wtedy zdałam sobie sprawę, że nigdy nie widziałam podobnego napisu na opakowaniu zabawki dla kotów. Czy to oznacza, że są wykonane z niebezpiecznego plastiku? Tego niestety się nie dowiemy nigdy, ale na szczęście na polskim rynku można znaleźć sporo zabawek dla kotów wykonanych z naturalnych surowców takich jak juta czy drewno.

#6 Ekologiczne spacery z kotem

Nie wypuszczaj kota w samopas

Koty domowe nie są naturalnym elementem naszego ekosystemu, są odpowiedzialne za wyginięcie wielu gatunków zwierząt i doprowadzenia do nieodwracalnych zmian w środowisku. Gatunek Kot domowy (Felis catus) widnieje jako 38 na liście 100 najgorszych szkodników dla środowiska naturalnego na świecie według Global Invasive Species Database (GISD).

Chcesz zapewnić kotu trochę wolności? Oczywiście, ale z głową! Po nauce chodzenia w szelkach i na smyczy możesz próbować wyprowadzać swojego kociaka na spacery, oczywiście o ile wyrazi tym zainteresowanie.

Smycze i szelki

Mały kot szybko urośnie, więc możesz na początku pożyczyć zestaw szelek i smyczy od znajomych, bądź kupić zestaw z regulacją. Zawsze lepiej jest kupić jeden zestaw akcesoriów lepszej jakości, który będzie służył na lata niż wymieniać je co kilka sezonów. Oczywiście jeśli twoje obecne szelki i smycz dla kota są w dobrym stanie to nie kupuj kolejnego zestawu.

Od wiosny do jesieni, gdy tylko pozwala na to pogoda wychodzę na krótkie spacery z moim kotem Apollo, oczywiście w szelkach i na smyczy. Jakiś czas temu dodałam na moim YouTube filmik z relacją ze spaceru po jesiennym lesie.

#BONUS – Najważniejsze zasady ekologicznego życia (nie tylko z kotem)

Dla mnie ekologiczne życie opiera się na 5 prostych zasadach:

Aby Twoje ekologiczne życie z kotem było udane zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem! ?

Inne EKO-Tematy ?

Zajrzyj do sekcji EKO, gdzie znajdziesz artykuły na temat ekologicznego stylu życia, upcyklingu oraz ekologicznych produktów.

A Ty co o tym myślisz?

Spodobał Ci się ten artykuł?

Skomentuj i udostępnij mój artykuł, aby dać mi motywację do dalszego działania! 💙

  • Nie zapomnij zostawić komentarza!

Śmiało, zostaw komentarz pod artykułem! Podziel się swoimi przemyśleniami, pytaniami, lub propozycjami tematu na kolejny artykuł. Chcesz, żebym napisała recenzję o konkretnym produkcie? Daj znać w komentarzu!

  • Podziel się linkiem w mediach społecznościowych!

Udostępnij link do tego artykułu na Twoich social mediach, napisz w swojej relacji/stories o moim blogu albo pokaż jak zainspirowały Cię moje treści. Niech inni też mają okazję stać się świadomymi kocimi opiekunami!

⠀⠀

Dołącz do naszej społeczności
świadomych kocich opiekunów!

Obserwuj Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku,
Pinterest oraz Tiktok!

Aktualizacja: Post zaktualizowany w kwietniu 2022.

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

4 komentarze do “EKOlogiczne życie z kotem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę