Ryby w diecie kota

Ryby w diecie kota

Dlaczego koty uwielbiają ryby? Czy ryby są potrzebne w diecie kota? Czy wszystkie ryby są zdrowe? Czy kot może jeść surowe ryby? Których ryb należy unikać i dlaczego?

Czy ryby są zdrowe dla kota?

Ryby są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego, tłuszczu, mikro i makro elementów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega-3 i Omega-6: kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Zawartość kwasów tłuszczowych Omega zależna jest od gatunku ryby oraz miejsca i pory roku jej połowu.

Nienasycone kwasy tłuszczowe mają pozytywny wpływ na odporność, skórę, futro, układy naczyniowo-sercowego i mózg kotów.

Które ryby nie są zdrowe?

Niestety nie wszystkie ryby są zdrowe dla kota, bo zawierają trujące substancje. Niektóre ryby można podawać kotu na surowo, a inne tylko po obróbce termicznej.

Ryby przeznaczone dla ludzi

W żadnym przypadku kot nie powinien jeść ryb wędzonych oraz tych w puszkach przeznaczonych dla ludzi, bo zawierają bardzo duże ilości soli.

Ryby zawierające trujące substancje

Tiaminaza występująca w surowym mięsie niektórych gatunków ryb, to antywitamina niszcząca witaminę B1 (tiaminę). Niedobór tiaminy prowadzi do zaburzeń układu nerwowego, apatii, niewydolności krążenia oraz zaburzeniami przewodu pokarmowego. Tiaminaza jest wrażliwa na działanie wysokiej temperatury, więc po obróbce termicznej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia kotów.

Drugą bardzo niebezpieczną substancją jest tlenek trójmetyloaminy (triox), który blokuje przyswajalność żelaza i prowadzi do anemii.

⠀⠀

Które ryby kot może zjeść na surowo?

Na surowo kot może jeść ryby, które nie zawierają szkodliwych substancji, czyli:

  • Dorsz
  • Flądra 
  • Halibut
  • Okoń 
  • Pstrąg 
  • Sola
  • Szczupak 
  • Węgorz
  • Łosoś 

⠀⠀

Uważaj na pasożyty

Ryby mogą być nosicielami wielu pasożytów. Duża część z nich znajduje się w przewodzie pokarmowym, więc zalecam podawanie kotu wyłącznie ryb wypatroszonych, aby obniżyć czynnik ryzyka zarażenia pasożytami.

Niektóre z pasożytów ryb bałtyckich (np. dorszy) mogą znajdować się w mięśniach – czyli filetach ryby. Nie można podawać kotom takiej ryby na surowo!

Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć w tym artykule Morskiego Instytutu Badawczego.

Wpływ na środowisko

Popyt na ryby wciąż rośnie i zaczęto poławiać więcej ryb niż może wyprodukować ocean. Ponad 33% światowych zasobów ryb i organizmów morskich jest przełowionych. Oznacza to, że niedługo może zabraknąć ryb w morzach, na naszych talerzach i w miseczkach naszych kotów.

Odpowiedzią na problem przełowienia i wyczerpujących się zasobów mórz i oceanów jest zrównoważone rybołówstwo. Jako świadomi konsumenci mamy realną moc sprawczą, a im nas więcej tym ta siła rośnie! Wybieraj odpowiedzialnie i kupuj ryby, rybne produkty oraz karmę dla kotów, które pochodzą ze zrównoważonych połowów i są oznaczone niebieskim znakiem Marine Stewardship Council (MSC).

Więcej informacji na ten temat karm z małym niebieskim znaczkiem MSC znajdziesz na stronie MSC Polska.

Poradnik kociego opiekuna

Zajrzyj do sekcji Poradnik, gdzie znajdziesz artykuły na temat świadomej opieki, właściwej pielęgnacji, kociego zdrowia, podróży z kotem, kociej dietetyki oraz wiele innych wartościowych porad dla każdego kociego opiekuna.

⠀⠀

Nie zapomnij śledzić 🐾 Apollo Fluffy Cat na Instagramie, Facebooku i YouTube.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Joanna i kot Apollo

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do góry