Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota

Czy marzysz o domowej dżungli, ale nie wiesz jakie rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kota i psa, a do tego łatwe w utrzymaniu? Czy szukasz roślin które intensywnie oczyszczają powietrze i są przy tym bezpieczne dla Twojego pupila? A może szukasz sposobu, aby Twój kot przestał niszczyć i podgryzać rośliny doniczkowe?

Pokażę ci kilkanaście pięknych roślin bezpiecznych dla kota, które oczyszczają powietrze i są łatwe w uprawie. Podpowiadam jak o nie zadbać i ochronić przed kotem! 😉

Moje rośliny

Rośliny ogrodowe i doniczkowe są integralną częścią mojego życia i towarzyszą mi od dziecka – zarówno w moim domu rodzinnym, w lokum studenckim, w moim obecnym mieszkaniu, jak i w pracy (na moim biurku). Niektóre okazy roślin towarzyszą mi ponad połowę mojego życia! Rośliny nadają każdemu wnętrzu domowego charakteru oraz wpływają pozytywnie na samopoczucie i mikroklimat mieszkania.

Staram się żyć świadomie zarówno w kwestiach kocich jak i ludzkich, dlatego zagłębiałam się w temat roślin i kotów zamiast bezmyślnie wyrzucić wszystkie moje rośliny do śmieci. Dzisiaj tą podzielę się z Tobą wiedzą, które rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kota, aby Twoje mieszkanie również mogło się zazielenić.

Koty, rośliny i social media

Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, która jest trująca dla kotów.

Na pewno na Instagramie widziałeś/łaś zdjęcia kotów buszujących niczym tygrysy w gęstej dżungli egzotycznych fikusów, filodendronów czy monstery, natomiast wiosną (szczególnie w okresie wielkanocnym i przy okazji dnia kobiet) zdjęcia kotów leżących wśród tulipanów i mogłeś/łaś pomyśleć: „ale super, też chcę mieć takie rośliny”! Muszę się zgodzić, że te wszystkie zdjęcia wyglądają naprawdę efektownie i urzekająco, ale niestety takie rośliny niebezpieczne dla kotów!

Nie musisz zrezygnować z marzeń o pięknych, fotogenicznych roślinach domowych, gdy w Twoim mieszkaniu pojawi się kot. Wystarczy świadomie wybrać rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota.

Zatrucie roślinami

Objawy zatrucia zależą od ilości i rodzaju rośliny, którą zatruł się kot – od ospałości i biegunek aż po paraliż i śmierć. Koty nie pokazują wprost, że coś jest nie tak, dlatego nie należy lekceważyć nietypowego zachowania kota, które może sugerować problem zdrowotny.

Podejrzewasz zatrucie u kota?

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii! Postaraj się zidentyfikować roślinę, którą mógł zatruć się Twój kot, bo może to pomóc lekarzowi uratować kocie życie. Jeśli nie znasz nazwy, zrób przynajmniej zdjęcie rośliny.

Nie spryskuj roślin domowych preparatami nabłyszczającymi ani chemicznymi środkami ochrony roślin. Zjedzenie wraz z liściem lub zlizanie takiego preparatu również może skończyć się zatruciem!

Jak sprawdzić czy roślina jest bezpieczna dla kota

Obszerna baza toksycznych i nietoksycznych roślin dla zwierząt domowych została stworzona przez Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt, czyli The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA). Baza nie jest wyczerpująca, ale jest na bieżąco powiększana.

Aby skorzystać z bazy, wejdź na stronę ASPCA (https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/cats-plant-list) i wpisz w wyszukiwarce łacińską lub angielską nazwę rośliny.

Roślina jest toksyczna! – Co zrobić?

Poziom toksyczności różni się w zależności od rośliny. Wszystkie toksyczne rośliny powinny być trzymane poza zasięgiem kota, a w niektórych przypadkach musisz pożegnać się ze swoim zielonym przyjacielem. Co zrobić z roślinami które już masz w domu, a nie są bezpieczne dla kotów? Jeżeli roślina:

  • jest nieznacznie toksyczna to możesz postawić ją w niedostępnym dla kota pomieszczeniu lub zamknąć ją w efektownym „lesie w słoju”.
  • jest silnie toksyczna to podaruj ją komuś, kto nie ma zwierzaków lub wymień się z kimś podczas wydarzenia wymiany roślin doniczkowych w Twoim mieście (lub na „roślinnej” grupie na Facebooku).

Odpowiedzialna i świadoma opieka nad kotami wymaga… właśnie odpowiedzialności za życie i zdrowie kota. Lepiej zrezygnować z wymarzonej monstery czy fiskusa niż pozwolić ukochanemu kotu na cierpienie czy nawet śmierć spowodowaną naszym niedopatrzeniem.

Roślina jest bezpieczna? – Nie oznacza to, że kot może ją jeść!

Jeśli Twój kot zje dużą ilość rośliny, nawet jeśli ona „bezpieczna” dla kota to może to przyczynić się to do problemów zdrowotnych. Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota nie są tożsame z roślinami jadalnymi dla kota. Świadoma opieka polega na obserwacji zachowania kota, aby móc zrozumieć jego potrzeby i interweniować w razie potrzeby. Pod listą bezpiecznych gatunków znajdziesz moje porady jak radzić sobie z podgryzaniem roślin.

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota

Przygotowałam dla Ciebie listę kilkunastu roślin doniczkowych bezpiecznych dla kota, które są łatwe w uprawie (z dwoma wyjątkami) oraz niezwykle piękne przez cały rok. Każda karta rośliny składa się ze zdjęcia, nazwy polskiej, łacińskiej i angielskiej oraz podstawowych informacji dotyczących pielęgnacji, warunków uprawy oraz link do sklepu Zielony Parapet, gdzie można je kupić. Zajrzyj na mój YouTube żeby zobaczyć film z unboxingiem wszystkich tych roślin!

#1 Pilea

Pilea jest znana również jako Pieniążek ze względu na kształt liści, które są okrągłe i podobne do monet. Ciekawy kształt liści to nie jedyna cecha, która przyczyniła się do niezwykłej popularności tej rośliny. Pieniążek rośnie bardzo szybko i bardzo szybko się rozmnaża, poprzez wypuszczenie małych odrostów – sadzonek u podstawy, którymi można dzielić się z rodziną lub znajomymi.

Nazwa łacińska: Pilea peperomioides.

Nazwa angielska: Chinese Money Plant.

Trudność uprawy: W sam raz dla początkujących.

Stanowisko: Jasne.

Podlewanie: Podlewaj co 5-7 dni.

Zraszanie: Nie zraszaj.

Walory: Ozdobne liście.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/pilea-zielony-parapet

Pielęgnacja: Obracaj pileę co jakiś czas, aby rosła symetrycznie ze wszystkich stron. Podczas podlewania nie polewaj wodą liści, bo może to doprowadzić do powstawania brązowych plamek na liściach. Zamiast podlewać od góry możesz wstawić doniczkę na kilkanaście minut do wody (wodę można wlać do podstawki lub osłonki), a następnie wylej jej nadmiar. Najlepiej podlewać ją oszczędnie, bo przelanie prowadzi do utraty liści i gnicia korzeni.

#2 Palma Areca

Areka, zwana też Złotowcem, to jedna z tych palm, które pięknie prezentują się w każdym wnętrzu, ponieważ jej liście mają piękny, intensywnie zielony kolor. Palmy to świetny sposób, aby przynieść do domu odrobinę egzotyki (to mój sposób na „wakacje w tropikach bez wychodzenia z domu”). Ale piękny wygląd to nie jedyna zaleta tej palmy, bo Areca to jedna z roślin szczególnie skutecznych w oczyszczaniu powietrza w mieszkaniu.

Nazwa łacińska: Dypsis lutescens, Chrysalidocarpus lutescens.

Nazwy angielskie: Butterfly Palm, Golden Cane Palm.

Trudność uprawy: Łatwa.

Stanowisko: Jasne.

Podlewanie: Podlewaj 2-3 razy w tygodniu.

Zraszanie: Lubi być zraszana wodą.

Walory: Ozdobne liście.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/palma-areca-zielony-parapet

Pielęgnacja: Przelanie może doprowadzić do powstawania brązowych plamek na liściach. Za duże nasłonecznienie powoduje poparzenia liści, dlatego lepiej umieścić ją w pokoju z oknem skierowanym na wschód lub zachód.

#3 Palma Chamedora

Chamedora Wytworna to efektowna i niezwykle elegancka palma. Nazywana jest również palmą koralową, ponieważ od czasu do czasu obsypuje się żółtymi kwiatuszkami w kształcie drobnych kuleczek. Chamedora intensywnie oczyszcza powietrze, a według badań przeprowadzonych w ramach programu NASA Clean Air Study jest w stanie absorbować lotne zanieczyszczenia – benzen, formaldehyd i trójchloroetylen.

Nazwa łacińska: Chamaedorea elegans.

Nazwa angielska: Parlour Palm.

Trudność uprawy: Dla początkujących.

Stanowisko: Jasne.

Podlewanie: Podlewaj raz w tygodniu.

Zraszanie: Wymaga regularnego zraszania wodą.

Walory: Ozdobne liście, drobne kwiaty.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/palma-chamedora-zielony-parapet

Pielęgnacja: Przelewanie może prowadzić do powstawania brązowych plam na liściach. Najlepiej czuje się przy podwyższonej wilgotności powietrza, co możesz zapewnić poprzez regularne zraszanie liści lub umieszczenie w pobliżu nawilżacza powietrza. Bezpośrednie słońce może spalić liście palmy, dlatego najlepiej umieścić ją w pomieszczeniu z oknem wychodzącym na wschód lub zachód.

#4 Kalatea okrągłolistna

Kalatea Okrągłolistna to tropikalna piękność z niezwykle ozdobnymi, okrągłymi liśćmi zdobionymi jasnymi, regularnymi pasami. Kalatea na pierwszy rzut oka wygląda jak z bajki, bo jest tak piękna, że aż trudno uwierzyć, że jest prawdziwa. Jest to jedna z trudniejszych w uprawie roślin w moim zestawieniu roślin bezpiecznych dla kota, ale jest tak piękna, że warto poświęcić jej trochę więcej uwagi.

Nazwa łacińska: Calathea orbifolia.

Nazwa angielska: Peacock Plant.

Trudność uprawy: Bywa trudna.

Stanowisko: Półcieniste.

Podlewanie: Podlewaj co 5-7 dni.

Zraszanie: Wymaga regularnego zraszania wodą.

Walory: Ozdobne liście.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/kalatea-okraglolistna-zielony-parapet

Pielęgnacja: Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Kalatea nie lubi przeciągów i dużych różnic temperatur. Potrzebuje dużej wilgotności powietrza, którą możesz zapewnić umieszczając w pobliżu nawilżacz. Dobrą alternatywą dla nawilżacza jest umieszczenie doniczki z kalateą na kamyczkach w podstawce z wodą. Kalatea wymaga również codziennego spryskiwania liści wodą.

#5 Peperomie

Peperomia, zwana także Pieprzówką, to łatwa w uprawie roślina, która nie wymaga dużej ilości wody.Posiada gładkie i mięsiste liście zbierające wodę, co pozwala roślinie przetrwać nawet niewielkie susze. Duża ilość wilgoci w powietrzu może powodować gnicie rośliny.

Peperomia „Red Margin”

Odmiana peperomii „Red Margin” posiada grube, ciemnozielone liście okalane przez charakterystyczną ciemnoczerwoną obwódkę, a także zabarwione na bordowo pędy. Peperomia zakwita długimi, zielonkawymi kwiatami przypominającymi jasny pęd.

Nazwa łacińska: Peperomia obtusifolia „Red Margin”.

Nazwa angielska: Baby Rubber Plant.

Trudność uprawy: Dla początkujących.

Stanowisko:  Jasne.

Podlewanie: Podlewaj raz na 1-2 tygodnie.

Zraszanie: Nie zraszaj.

Walory: Ozdobne liście.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/peperomia-red-margin-zielony-parapet

Pielęgnacja: Podlewaj dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Podczas podlewania nie polewaj wodą liści, bo może to doprowadzić do powstawania brązowych plamek na liściach. Zamiast podlewać od góry możesz wstawiać doniczkę na kilkanaście minut do wody (wodę można wlać do podstawki lub osłonki), a następnie wylej jej nadmiar.

Peperomia „Green Gold”

Odmiana peperomii „Green Gold”  posiada grube liście, które są wybarwione pstrokato i nieregularnie. Każdy z liści ma oryginalne kremowo-zielono-żółte odbarwienia, co prezentuje się bardzo intrygująco. Ta odmiana peperomii zakwita długimi, zielonkawo-białymi kwiatami przypominającymi jasny pęd.

Nazwa łacińska: Peperomia obtusifolia „Green Gold”.

Nazwa angielska: Baby Rubber Plant.

Trudność uprawy: Dla początkujących.

Stanowisko:  Jasne.

Podlewanie: Podlewaj raz na 1-2 tygodnie.

Zraszanie: Nie zraszaj.

Walory: Ozdobne liście.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/peperomia-green-gold-zielony-parapet

Pielęgnacja: Podlewaj dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Podczas podlewania nie polewaj wodą liści, bo może to doprowadzić do powstawania brązowych plamek na liściach. Zamiast podlewać od góry możesz wstawić doniczkę na kilkanaście minut do wody (wodę można wlać do podstawki lub osłonki), a następnie wylej jej nadmiar.

#6 Zielistka “Bonnie”

Zielistka Bonnie to wyjątkowo piękna odmiana o spiralnych liściach z zielonymi krawędziami i kremowym środku. Jak każda zielistka, tworzy długie rozłogi z drobnymi białymi kwiatuszkami i drobnymi rozczochranymi sadzonkami. Bonnie doskonale sprawdzi się jako roślina wisząca, bo dzięki wspomnianym rozłogom będzie pięknie wyglądać oraz nie będzie kusić Twojego kota do podgryzania. Ta urocza, rozczochrana roślina jest również bardzo skuteczna w oczyszczaniu powietrza w mieszkaniu.

Nazwa łacińska: Chlorophytum comosum “Bonnie”.

Nazwy angielskie: Ribbon Plant, Spider Plant, Anthericum.

Trudność uprawy: Dla początkujących.

Stanowisko: Słoneczne.

Podlewanie: Podlewaj co 5-7 dni.

Zraszanie: Nie zraszaj.

Walory: Ozdobne liście.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/zielistka-bonnie-zielony-parapet

Pielęgnacja: Podlewaj dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Bezpośrednie słońce może poparzyć liście, dlatego najlepiej umieścić ją w pokoju z oknem skierowanym na wschód lub zachód.

#7 Fitonia „Bubble Red”

Fitonię po raz pierwszy spotkałam na warsztatach tworzenia „lasu w słoiku”, czyli terrarium roślinnego. Roślina ta charakteryzuje się ciekawą barwą nerwów liściowych – białą, różową, a nawet czerwoną, które pięknie kontrastują z zielenią liści. Moim zdaniem najpiękniejszą odmianą Fitonii jest „Bubble Red” z wyrazistymi czerwonymi żyłkami, które pięknie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi.

Nazwa łacińska: Fitonia Fortissimo „Bubble Red”.

Nazwy angielskie: Mosaic Plant, Nerve Plant.

Trudność uprawy: Łatwa.

Stanowisko: Półcień.

Podlewanie: Podlewaj 2-3 razy w tygodniu,

Zraszanie: Regularne zraszaj wodą.

Walory: Ozdobne liście.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/fittonia-bubble-red-zielony-parapet

Pielęgnacja: Za duże nasłonecznienie powoduje poparzenia liści, dlatego lepiej umieścić ją w pomieszczeniu z oknem wychodzącym na wschód lub zachód. Usunięcie pędów kwiatowych wzmacnia roślinę, a uszczykiwanie wierzchołków pędów ją zagęszcza.

#8 Niedośpian “Pink Panther”

Niedośpian to drugi gatunek rośliny doniczkowe j bezpieczne dla kota, który poznałam podczas warsztatów tworzenia „lasu w słoiku”. Liście niedośpianów są ozdobione nieregularnymi, kolorowymi plamkami i zielonymi nerwami. Moim zdaniem najbardziej efektownie wygląda mocno różowa odmiana „Pink Panther”, która niedawno powstała na bazie pudrowo-różowej odmiany „Pink”.

Nazwa łacińska: Hypoestes phyllostachya.

Nazwy angielskie: Polka Dot Plant.

Trudność uprawy: Łatwa.

Stanowisko: Jasne.

Podlewanie: Podlewaj co 5-7 dni.

Zraszanie: Lubi zraszanie.

Walory: Ozdobne liście.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/niedospian-pink-panther-zielony-parapet

Pielęgnacja: Za duże nasłonecznienie powoduje poparzenia liści, dlatego lepiej umieścić ją w pokoju z oknem skierowanym na wschód lub zachód. Od czasu do czasu należy uszczykiwać wierzchołki pędów, aby zagęszczać roślinę. Najlepiej się czuje, gdy ma zapewnioną wysoką wilgotność powietrza, którą można zapewnić przez zraszanie, umieszczenie w pobliżu nawilżacza powietrza lub postawienie doniczki na kamyczkach w stojaku na wodę.

#9 Paproć Emina

Nefrolepis wyniosły „Emina” to paproć o finezyjnie skręconych i karbowanych liściach, która jest pięknym dodatkiem nowoczesnych wnętrz. Nefrolepis to jedna z roślin szczególnie efektywna w oczyszczaniu powietrza w mieszkaniu.

Inne nazwy: Nefrolepis pierzasty.

Nazwa łacińska: Nephrolepis exaltata „Emina”.

Trudność uprawy: Dla początkujących.

Stanowisko: Półcień.

Podlewanie: Podlewaj 2-3 razy w tygodniu.

Zraszanie: Lubi zraszanie.

Walory: Ozdobne liście.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/nefrolepsis-emina-zielony-parapet

Pielęgnacja: Najlepiej czuje się w miejscach pół cienistych np. w pomieszczeniach z oknem skierowanym na północ. Paproć wymaga podwyższonej wilgotności powietrza, co możesz zapewnić poprzez regularne zraszanie liści umieszczenie w pobliżu nawilżacza powietrza lub ustawienie doniczki na kamyczkach w podstawce z wodą.

#10 Hoye

Hoja zwane są Woskownicami ze względu na grube woskowane liście. Niestety nie wszystkie rośliny z tego gatunku to rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota. Zawsze warto sprawdzić czy interesująca Cię odmiana Hoji jest nietoksyczna w bazie ASPCA (o której pisałam na początku tego artykułu).

Hoja różowa „Compacta”

Hoja różowa “Compacta” to niezwykle efektowna i rzadka odmiana hoi carnosa, która jest znana pod angielskimi nazwami Hindu Rope i Krinkle Kurl. Ta hoja widnieje w bazie ASPCA jako roślina bezpieczna dla kotów (link). Jej niezwykle piękne, karbowane i zakręcone liście tworzą gęste, długie girlandy, dzięki czemu najpiękniej prezentuje się opleciona na okrągłej podporze, w zawieszonej doniczce lub na wysokiej półce, z której może spływać. Od czasu do czasu na pędach hoi pojawiają się różowe kwiaty o przyjemnym zapachu.

Nazwa łacińska: Hoya carnosa „Compacta”.

Nazwa angielska: Krinkle Kurl, Hindu Rope.

Trudność uprawy: Łatwa.

Stanowisko: Jasne.

Podlewanie: Podlewaj raz na tydzień

Zraszanie: Lubi zraszanie.

Walory: Ozdobne liście oraz kwiaty.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/hoya-carnosa-zielony-parapet

Pielęgnacja: Podlewaj dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Hoja lubi wysoką wilgotność powietrza, co możesz zapewnić poprzez umieszczenie w pobliżu nawilżacza powietrza lub ustawienie doniczki na kamyczkach w podstawce z wodą. Za duże nasłonecznienie powoduje poparzenia liści, dlatego lepiej umieścić ją w pokoju z oknem skierowanym na wschód lub zachód. Gdy zakwitnie nie zmieniaj jej pozycji, aby nie stracić kwiatów, a po przekwitnięciu nie obcinaj łodygi kwiatowej, ponieważ może ponownie zakwitnąć.

Hoja różowa “Krimson Queen“

Hoja różowa „Krimson Queen” jest przepięknym pnączem, które wytwarza długie pędy udekorowane kremowo-zielono-żółtymi liśćmi. Podczas kwitnienia wytwarza różowe kwiaty o słodkim zapachu, które mają kształt gwiazdek i wyglądają jak wykonane z porcelany – skąd zawdzięcza swoją angielską nazwę Porcelain Flower (pol. Porcelanowy Kwiat). Niektóre źródła podają, że Hoya Carnosa może być toksyczna, ale w bazie ASPCA widnieje jako roślina bezpieczna dla kotów (link). Krimson Queen wygląda najlepiej, gdy jest opleciona na okrągłej podporze, w zawieszonej doniczce lub na wysokiej półce, z której może spływać

Nazwa łacińska: Hoya carnosa “Krimson Queen“.

Nazwa angielska: Porcelain Flower, Honey Plant

Trudność uprawy: Łatwa.

Stanowisko: Jasne.

Podlewanie: Podlewaj raz na tydzień

Zraszanie: Lubi zraszanie.

Walory: Ozdobne liście oraz kwiaty.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/hoya-krimson-queen-zielony-parapet

Pielęgnacja: Hoja lubi wysoką wilgotność powietrza, co możesz zapewnić poprzez umieszczenie w pobliżu nawilżacza powietrza lub ustawienie doniczki na kamyczkach w podstawce z wodą. Za duże nasłonecznienie powoduje poparzenia liści, dlatego lepiej umieścić ją w pokoju z oknem skierowanym na wschód lub zachód. Gdy zakwitnie nie zmieniaj jej pozycji, aby nie straciła kwiatów, a po przekwitnięciu nie obcinaj łodygi kwiatowej, ponieważ może ponownie zakwitnąć. Podlewaj dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha.

Hoja pubicalyx

Hoja pubicalyx ma mięsiste zielone liście pokryte są srebrnymi plamkami oraz mocno różowe kwiaty (niemal fioletowe) skąd zawdzięcza swoją angielską nazwę Silver Pink Vine (pol. Srebrzysto Różowa Winorośl). Niektóre źródła podają, że Hoya pubicalyx może być toksyczna, ale w bazie ASPCA widnieje jako roślina bezpieczna dla kotów (link). Hoje wyglądają lepiej, gdy są oplecione na okrągłej podporze, w zawieszonej doniczce lub na wysokiej półce, z której mogą spływać.

Nazwa łacińska: Hoya pubicalyx.

Nazwa angielska: Wax Plant, Silver Pink Vine.

Trudność uprawy: Dla początkujących.

Stanowisko: Jasne.

Podlewanie: Podlewaj raz na tydzień

Zraszanie: Lubi zraszanie.

Walory: Ozdobne liście oraz kwiaty.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/hoya-pubicalyx-zielony-parapet

Pielęgnacja: Za duże nasłonecznienie powoduje poparzenia liści, dlatego lepiej umieścić ją w pokoju z oknem skierowanym na wschód lub zachód. Podlewaj dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Hoja lubi wysoką wilgotność powietrza, co możesz zapewnić poprzez umieszczenie w pobliżu nawilżacza powietrza lub ustawienie doniczki na kamyczkach w podstawce z wodą. Gdy zakwitnie nie zmieniaj jej pozycji, aby nie straciła kwiatów.

#11 Haworsje

Haworsje to prawdziwe ślicznotki wśród sukulentów i stanowią klejnot koronny w każdej kompozycji do której zostaną użyte. Większość odmian przypomina wyglądem aloes (są bezpiecznym dla kota zamiennikiem aloesu) ale do tego gatunki należy również kilka niezwykłych pół-przezroczystych odmian. Według ASPCA wszystkie odmiany Haworsji to rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota.

Haworsja “Spider White”

Haworsja limifolia „Spider White” ma mięsiste, srebrzysto-zielone liście pokryte białymi paskami, które przypominają wzór pajęczyny. To właśnie ten wzór nadaje temu sukulentowi niepowtarzalny charakter. Latem haworsja wypuszcza cienką łodygę, na której pojawiają się małe białe kwiaty.

Nazwa łacińska: Haworthiopsis limifolia.

Nazwy angielskie: Haworthia, Fairy Washboard.

Trudność uprawy: Łatwa.

Stanowisko: Jasne.

Podlewanie: Podlewaj raz na dwa tygodnie.

Zraszanie: Nie zraszaj.

Walory: Ozdobne liście.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/haworthia-spider-white-zielony-parapet

Pielęgnacja: Podlewaj oszczędnie, pozwalając ziemi przeschnąć pomiędzy podlewaniami. Ta roślina lubi słońce, ale łatwo ulega poparzeniom, dlatego najlepiej czuje się na stanowisku rozproszonym światłem.

Haworsja “Trunctata”

Haworsja obtusa “Trunctata” to niezwykła pół-przezroczysta odmiana Haworsji. Liście są seledynowo-zielone i mają półprzezroczyste końcówki, które wpuszczają do wnętrza rośliny więcej światła. Utworzona z liści rozeta przypomina garść zielonych żelek, kiść winogron lub zbiór zielonych bąbelków wody. Ta odmiana haworsji również zakwita, a jej małe biało-zielone kwiaty rosną na wysokiej, cienkiej łodyżce.

Nazwa łacińska: Haworthiopsis obtusa.

Nazwy angielskie: Haworthia, Horse’s Teeth.

Trudność uprawy: Dla początkujących.

Stanowisko: Jasne.

Podlewanie: Podlewaj raz na dwa tygodnie.

Zraszanie: Nie zraszaj.

Walory: Ozdobne liście.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/haworthia-obtusa-zielony-parapet

Pielęgnacja: Podlewaj oszczędnie, pozwalając ziemi przeschnąć pomiędzy podlewaniami. Ta roślina potrzebuje jasnego stanowiska, dlatego najlepiej czuje się na stanowisku rozproszonym światłem.

Haworsja “Alba”

Haworsja pasiasta “Alba” to jest mój pierwszy okaz haworsji, którą kupiłam jeszcze przed pandemią. Ma ciemne, ostre liście ozdobione grubymi białymi paskami, przypomina haworsję „Big Band”, ale ma dużo większą ilość białych prążków.

Nazwa łacińska: Haworthiopsis fasciata.

Nazwy angielskie: Haworthia albino.

Trudność uprawy: Łatwa.

Stanowisko: Jasne.

Podlewanie: Podlewaj raz na dwa tygodnie.

Zraszanie: Nie zraszaj.

Walory: Ozdobne liście.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/haworsja-alba-zielony-parapet

Pielęgnacja: Podlewaj oszczędnie, pozwalając ziemi przeschnąć pomiędzy podlewaniami. Ta roślina lubi słońce, ale łatwo ulega poparzeniom, dlatego najlepiej czuje się na stanowisku rozproszonym światłem.

Haworsja “Variegata”

Haworsja limifolia “Variegata” to rzadka, kolekcjonerska odmiana Haworsji o wąskich i ostrych liściach wyróżniająca się niesamowitym wybarwieniem. Liści są ozdobione wypukłymi paskami oraz  wybarwiają się z ciemnozielonego na silnie kontrastujący kremowo-żółty kolor. Latem haworsja wypuszcza cienką łodygę, na której pojawiają się białe rurkowate kwiaty.

Nazwa łacińska: Haworthiopsis limifolia.

Nazwy angielskie: Haworthia, Fairy Washboard.

Trudność uprawy: Łatwa.

Stanowisko: Jasne.

Podlewanie: Podlewaj raz na dwa tygodnie.

Zraszanie: Nie zraszaj.

Walory: Ozdobne liście.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/haworthia-variegata-zielony-parapet

Pielęgnacja: Podlewaj oszczędnie, pozwalając ziemi przeschnąć pomiędzy podlewaniami. Ta roślina potrzebuje jasnego stanowiska, ale łatwo ulega poparzeniom, dlatego najlepiej czuje się na stanowisku rozproszonym światłem.

#12 Maranta „Kerchoveana”

Maranta “Kerchoveana” to piękna roślina o aksamitnych jasno zielonych liściach ozdobionych ciemnymi plamami, układającymi się w efektowny wzór. Latem na pędach pojawiają się białe, drobne kwiaty. Maranty są znane z nyktynastii liści: w ciągu dnia liście są ustawione poziomo, a wieczorem podnoszą do góry. Dzięki temu zawdzięcza swoją angielską nazwę Prayer Plant (pol. Roślina modlitewna). Jest to jedna z trudniejszych w uprawie roślin w moim zestawieniu roślin bezpiecznych dla kota, ale jest na tyle piękna, że warto poświęcić jej trochę więcej uwagi.

Nazwa łacińska: Maranta leuconeura.

Nazwa angielska: Prayer Plant.

Trudność uprawy: Bywa trudna.

Stanowisko: Jasne lub pół cieniste.

Podlewanie: Podlewaj raz w tygodniu.

Zraszanie: Regularne zraszaj wodą.

Walory: Ozdobne liście.

Dostępność: https://apollofluffycat.com/maranta-kerchoveana-zielony-parapet

Pielęgnacja: Podlewaj tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Wymaga dużej wilgotności powietrza, którą można zapewnić przez codzienne zraszanie, umieszczenie w pobliżu nawilżacza powietrza lub postawienie doniczki na kamyczkach w stojaku na wodę. Maranta wymaga również codziennego spryskiwania liści wodą. Jeśli powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche, końcówki liści zaczynają wysychać i zwijać się. Zbyt duże nasłonecznienie powoduje oparzenia liści, dlatego najlepiej ustawić je w jasnym miejscu z rozproszonym światłem lub w półcieniu.

#BONUS

Storczyki to rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota będące moją odpowiedzią na instagramowe tulipany (te, o których pisałam na początku tego artykułu). Postanowiłam dodać je do listy jako bonus, bo są bezpieczne dla kota, ale wyglądają piękne tylko w okresie kwitnienia – gdy przekwitną prezentują się dużo mniej atrakcyjnie niż pozostałe rośliny na tej liście. Moimi ulubionymi storczykami są ćmówki, których kwiaty przypominają kształtem ćmy.

Inne nazwy: Falenopsis, orchidea, ćmówka.

Nazwa łacińska: Phalaenopsis Blume.

Nazwa angielska: Moth Orchid.

Trudność uprawy: Łatwa.

Stanowisko: Jasne.

Podlewanie: Podlewaj raz w tygodniu.

Zraszanie: Nie zraszaj.

Walory: Kwiaty.

Pielęgnacja: Raz w tygodniu wstaw doniczkę storczyka na kilkanaście minut do wody (wodę można wlać do osłonki), a następnie wylej jej nadmiar. Ważne jest, aby roślina nie stała w wodzie, bo zgniją jej korzenie. W okresie kwitnienia możesz zmniejszyć częstotliwość podlewania (raz na dwa tygodnie).

Ochrona roślin przed kotem

Wygrzebywanie ziemi, gryzienie liści, zrzucanie doniczek na podłogę… To rzeczywistość wielu kocich opiekunów. Podpowiadam jak temu zaradzić!

Jak chronić rośliny doniczkowe przed kotem

Chcesz dowiedzieć się, jak chronić rośliny doniczkowe przed kotem? Jak rozwiązać problem z gryzieniem roślin, wykopywaniem ziemi z doniczek oraz zrzucaniu roślin i doniczek na podłogę?

Przygotowałam dla Ciebie praktyczne sposoby, które pomogą Ci uniknąć lub rozwiązać wszystkie kocio-roślinne problemy, znajdziesz je w artykule Jak chronić rośliny doniczkowe przed kotem.

Jak zaradzić podgryzaniu roślin

Jeżeli zapewnisz swojemu kotu dostęp do kociej trawki to możesz uratować swoje rośliny przed podgryzaniem, ale również ochronić zdrowie kota.

O kociej trawie i tworzeniu kociego ogródka przeczytasz w moim artykule Jak stworzyć koci ogródek w doniczce: Trawa i zioła dla kota.

O skutecznych sposobach na kłaczki przeczytasz w moim artykule Zdrowe i skuteczne sposoby na odkłaczanie kota.

Duży wybór roślin bezpiecznych dla kota

Zależało mi żebyś nie musiał/a wychodzić i szukać po sklepach. Dlatego wszystkie rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota, które przedstawiłam w tym artykule znajdziesz w sklepie internetowym Zielony Parapet, w którym jest bardzo duży wybór roślin, a wiele z nich jest egzotycznymi unikatami. Możesz więc kupić je wszystkie bez wychodzenia z domu 😉

Unboxing

Czy jesteś ciekaw/a jak wygląda zamawianie roślin przez internet, czy wszystko jest dobrze zabezpieczone i co kryje się w paczce? Obejrzyj mój film YouTube i zobacz, że można kupić rośliny bezpieczne dla kotów przez internet bez obaw, że ulegną zniszczeniu w transporcie bez względu na temperaturę i pogodę:

A Ty co o tym myślisz?

Czy w Twoim domu są rośliny bezpieczne dla kota? Dodaj komentarz pod tym postem i podziel się ze mną swoimi przemyśleniami, sugestiami oraz pytaniami!

⠀⠀

Dołącz do mojej społeczność świadomych kocich opiekunów ?

Nie zapomnij obserwować Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku i Pinterest.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Część roślin przedstawionych w artykule otrzymałam w ramach współpracy ze sklepem Zielony Parapet.

Niektóre artykuły mogą zawierać linki afiliacyjne, więcej w Regulaminie Bloga.

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

23 komentarze do “Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota

  1. A co z asparagusem pierzastym? Bo w masie źródeł jest podawany jako bezpieczny dla kota, a na podanej przez Ciebie liście ASPCA w ogóle nie ma tej rośliny. 😀 Tak jakby nie istniała. Szukałam po łacińskiej nazwie.

  2. Czy wszystkie odmiany kalatea są bezpieczne? Kupiłam właśnie calathea rufibarba i zastanawiam się czy aby napewno może sobie swobodnie stać w zasięgu mruczka. Pozdrawiam:)

    1. Zgadza się, moja zielistka jest podwieszona przy wschodnim oknie, aby nie kusiło mojego kociaka. Kupiłam klatkę razem z asplenium w supermarkecie budowlanym ponad rok temu, ale niestety nie pamiętam w którym.

  3. Fajny artykuł ? u mnie przede wszystkim kolekcja różnych calathei i marant – również tej orbifolia w dość dużym rozmiarze ?. Poza fitoniami i paprociami to praktycznie wszystkie wymienione u mnie są dostępne. Na szczęście moja kotka nie gustuje w domowej zieleninie. Woli trawę z balkonu.

    1. U mnie tez pojawia się coraz więcej kalathei i marant, bo to naprawdę przepiękne rośliny, dlatego też troszkę zazdroszczę tej dużej orbifoli 😉
      Wiadomo, że trawka dla kota zazwyczaj załatwia sprawę 😀

  4. Kocham tego blogfa,. wszystko jest pięknie zrobione, graficznie i konwentowo, pozdrawiam! 🙂

  5. Za kilka tygodni zamieszka u mnie kotka i bardzo się cieszę, że nie muszę wyrzucać wszystkich roślin. Super!

  6. moja 6 letnia kotka kiedyś zjadła sporo liści z paprotki i później bardzo wymiotowała

    1. Każda roślina, nawet taka bezpieczna dla kotów może powodować problemy jeśli zostanie zjedzona w dużych ilościach. Czy zapewnia Pani kotce dostęp do kociej trawki? To mogłoby rozwiązać problem z podgryzaniem roślin.

  7. Super post! Na szczęście wszystkie które mam są bezpieczne ale od teraz będę zwracać uwagę na to jakie rośliny kupuję.

  8. Obecnie nie mam żadnych roślin w domu, ale chyba skuszę się na taką piękną kalateę. Wygląda zabójczo!

      1. Koty na początku pacały ją łapką, ale obie bardzo szybko się znudziły bo postawiłam niedaleko doniczkę z trawką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę