Recenzja: Dębowy Żwirek z Roztocza

Recenzja: Dębowy Żwirek z Roztocza

Dębowy Żwirek z Roztocza to polski, biodegradowalny i drewniany żwirek dla kotów wyprodukowany w 100% z naturalnego drewna dębowego. Jak wypadł w moich testach i czy przypadł do gustu mojemu puchatemu kotu Apollo? Przeczytaj recenzję, aby poznać wyniki testów oraz moją opinię!

Testy i analiza Żwirku z Roztocza

Dębowy Żwirek z Roztocza to niezbrylający żwirek produkowany z naturalnego drewna dębowego bez dodatków chemicznych przez polską firmę Lux-Wood znajdującą się w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Gdzie kupić i ile kosztuje?

Żwirek z Roztocza jest dostępny w opakowaniach 20 litrowych (za około 40 zł) oraz 40 litrowych (za około 65 zł) zarówno w wielu sklepach internetowych jak i na Allegro, na przykład:

Pierwsze wrażenie

Ekologicznie

Dębowy Żwirek z Roztocza jest naturalny i biodegradowalny, a także pakowany w minimalistyczne, biodegradowalne worki, dzięki czemu możesz ograniczyć ilość odpadów produkowanych w Twoim gospodarstwie domowym.

Polski produkt

Dębowy Żwirek z Roztocza to polski produkt, a kupując polskie produkty nie tylko wspierasz nasz polski rynek, ale również przyczyniasz się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń związanych z transportem.

Granulacja żwirku

Dębowy Żwirek z Roztocza jest dość grubym pelletem roślinnym, który powinien sprawić się dość dobrze (zwłaszcza u kotów długowłosych). Zazwyczaj im grubszy żwirek, tym mniej roznosi się po mieszkaniu, ale dopiero testy pokażą jak będzie w przypadku tego dębowego żwirku.

Utylizacja żwirku

Dębowy Żwirek z Roztocza to żwirek biodegradowalny. Trzeba go utylizować w sposób zgodny z obowiązującymi lokalnymi przepisami w zakresie usuwania odpadów.

sposoby utylizacji żwirku dla kotów

Jakie przepisy dotyczące utylizacji żwirku dla kota obowiązują w Polsce?
W skrócie: zużyty żwirek i kocie nieczystości wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Więcej na temat zgodnych z polskim prawem i przyjaznych dla środowiska sposobów na utylizację wszystkich rodzajów żwirków i kocich odchodów znajdziesz w moim artykule:
Jak poprawnie utylizować żwirek i kocie odchody.

Wyniki testów żwirku

Żwirek z Roztocza otrzymałam od producenta do testów w jednym opakowaniu 40 litrów. W trakcie testów przyjrzałam się żwirkowi pod kątem chłonności, zapachu, roznoszenia po domu, pylenia i wydajności. Żwirek wsypałam do jednej kuwety, przy której leży wycieraczka i jest używana przez jednego kociego testera.

Chłonność 5/5

  • bardzo dobrze wchłania wilgoć
  • szybko rozpada się po kontakcie z wilgocią

Zapach 5/5

  • pachnie ściętym drzewem dębowym
  • dobrze pochłania wszystkie zapachy w kuwecie

Roznoszenie po domu 4/5

  • niewielka ilość żwirku zostaje na wycieraczce
  • nie roznosi się po mieszkaniu

Pylenie 5/5

  • nie pyli podczas wsypywania do kuwety
  • nie pyli, gdy kot korzysta z kuwety

Wydajność 5/5

  • 5 litrów żwirku wystarczyło na 24 dni dla jednego kota.
  • 12 litrów żwirku wystarczyło na 51 dni dla jednego kota.

Moje zdanie o Żwirku z Roztocza

Dębowy Żwirek z Roztocza jest biodegradowalny, pakowany w duże, papierowe opakowania, co zmniejsza jego negatywny wpływ na środowisko. Duże worki to zarówno plus, jak i minus tego drewnianego żwirku. Z punktu widzenia ekologii jest to ogromny plus, ponieważ zmniejsza się ilość produkowanych opakowań i zanieczyszczeń pochodzących z transportu. Z drugiej strony to wada, bo niewiele osób ma w swoim mieszkaniu wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie tak dużych opakowań.

Dębowy Żwirek z Roztocza pachnie pięknie świeżym drewnem świeżym drzewem dębowym i skutecznie poradził sobie z pochłanianiem kuwetowych zapachów. Nie zawiera on żadnych chemicznych składników, więc zapach to sama natura. Żwirek nie pylił podczas wsypywania do kuwety, ani w czasie kociego zakopywania oraz mojego sprzątania.

Używam żwirku od ponad 2 miesięcy i nadal nie zużyłam pół 40-litrowego worka. Do zapełnienia mojej dużej kuwety potrzebowałam 5 litrów żwirku, które wystarczyło na 24 dni. Przewiduje, że opakowanie 20 litrów żwirku wystarczyłoby na około 80 dni, a opakowanie 40 litrów wystarczyłoby na około 160 dni. Jestem bardzo zadowolona ze Żwirku z Roztocza, zarówno w aspekcie ekologicznym, zapachowym, pochłanianiu wilgoci i zapachów, jak i wydajności.

⠀⠀

A Ty co o tym myślisz?

Czy korzystałaś/łeś kiedyś z dębowego Żwirku z Roztocza? Jak się u Ciebie sprawił? Dodaj komentarz pod tym postem i podziel się ze mną swoimi przemyśleniami, sugestiami oraz pytaniami!

⠀⠀

Dołącz do mojej społeczność świadomych kocich opiekunów 🐾

Nie zapomnij obserwować Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku i Pinterest.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Artykuł zawiera linki afiliacyjne, czyli jeśli zdecydujesz się dokonać zakupu za pośrednictwem jednego z takich linków to mogę dostać bardzo mały procent ceny sprzedaży, ale nie ma żadnego wpływu na cenę, jaką Ty zapłacisz za produkty. Pomaga to pokryć koszty bloga, takie jak hosting, domena, obsługa techniczna itd. Więcej w Regulaminie Bloga.

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

4 komentarze do “Recenzja: Dębowy Żwirek z Roztocza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do góry