Recenzja: Dębowy Żwirek z Roztocza

Dębowy Żwirek z Roztocza to polski, biodegradowalny i drewniany żwirek dla kotów wyprodukowany w 100% z naturalnego drewna dębowego. Jak wypadł w moich testach i czy przypadł do gustu mojemu puchatemu kotu Apollo? Przeczytaj recenzję, aby poznać wyniki testów oraz moją opinię!

Testy i analiza Żwirku z Roztocza

Dębowy Żwirek z Roztocza to niezbrylający żwirek produkowany z naturalnego drewna dębowego bez dodatków chemicznych przez polską firmę Lux-Wood znajdującą się w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Gdzie kupić i ile kosztuje?

Żwirek z Roztocza jest dostępny w opakowaniach 20 litrowych (za około 40 zł) oraz 40 litrowych (za około 65 zł) zarówno w wielu sklepach internetowych jak i na Allegro, na przykład:

Pierwsze wrażenie

Ekologicznie

Dębowy Żwirek z Roztocza jest naturalny i biodegradowalny, a także pakowany w minimalistyczne, biodegradowalne worki, dzięki czemu możesz ograniczyć ilość odpadów produkowanych w Twoim gospodarstwie domowym.

Polski produkt

Dębowy Żwirek z Roztocza to polski produkt, a kupując polskie produkty nie tylko wspierasz nasz polski rynek, ale również przyczyniasz się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń związanych z transportem.

Granulacja żwirku

Dębowy Żwirek z Roztocza jest dość grubym pelletem roślinnym, który powinien sprawić się dość dobrze (zwłaszcza u kotów długowłosych). Zazwyczaj im grubszy żwirek, tym mniej roznosi się po mieszkaniu, ale dopiero testy pokażą jak będzie w przypadku tego dębowego żwirku.

Utylizacja żwirku

Dębowy Żwirek z Roztocza to żwirek biodegradowalny. Trzeba go utylizować w sposób zgodny z obowiązującymi lokalnymi przepisami w zakresie usuwania odpadów.

sposoby utylizacji żwirku dla kotów

Jakie przepisy dotyczące utylizacji żwirku dla kota obowiązują w Polsce?
W skrócie: zużyty żwirek i kocie nieczystości wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Więcej na temat zgodnych z polskim prawem i przyjaznych dla środowiska sposobów na utylizację wszystkich rodzajów żwirków i kocich odchodów znajdziesz w moim artykule:
Jak poprawnie utylizować żwirek i kocie odchody.

Wyniki testów żwirku

Żwirek z Roztocza otrzymałam od producenta do testów w jednym opakowaniu 40 litrów. W trakcie testów przyjrzałam się żwirkowi pod kątem chłonności, zapachu, roznoszenia po domu, pylenia i wydajności. Żwirek wsypałam do jednej kuwety, przy której leży wycieraczka i jest używana przez jednego kociego testera.

Chłonność 5/5

 • bardzo dobrze wchłania wilgoć
 • szybko rozpada się po kontakcie z wilgocią

Zapach 5/5

 • pachnie ściętym drzewem dębowym
 • dobrze pochłania wszystkie zapachy w kuwecie

Roznoszenie po domu 4/5

 • niewielka ilość żwirku zostaje na wycieraczce
 • nie roznosi się po mieszkaniu

Pylenie 5/5

 • nie pyli podczas wsypywania do kuwety
 • nie pyli, gdy kot korzysta z kuwety

Wydajność 5/5

 • 5 litrów żwirku wystarczyło na 24 dni dla jednego kota.
 • 12 litrów żwirku wystarczyło na 51 dni dla jednego kota.

Moje zdanie o Żwirku z Roztocza

Dębowy Żwirek z Roztocza jest biodegradowalny, pakowany w duże, papierowe opakowania, co zmniejsza jego negatywny wpływ na środowisko. Duże worki to zarówno plus, jak i minus tego drewnianego żwirku. Z punktu widzenia ekologii jest to ogromny plus, ponieważ zmniejsza się ilość produkowanych opakowań i zanieczyszczeń pochodzących z transportu. Z drugiej strony to wada, bo niewiele osób ma w swoim mieszkaniu wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie tak dużych opakowań.

Dębowy Żwirek z Roztocza pachnie pięknie świeżym drewnem świeżym drzewem dębowym i skutecznie poradził sobie z pochłanianiem kuwetowych zapachów. Nie zawiera on żadnych chemicznych składników, więc zapach to sama natura. Żwirek nie pylił podczas wsypywania do kuwety, ani w czasie kociego zakopywania oraz mojego sprzątania.

Używam żwirku od ponad 2 miesięcy i nadal nie zużyłam pół 40-litrowego worka. Do zapełnienia mojej dużej kuwety potrzebowałam 5 litrów żwirku, które wystarczyło na 24 dni. Przewiduje, że opakowanie 20 litrów żwirku wystarczyłoby na około 80 dni, a opakowanie 40 litrów wystarczyłoby na około 160 dni. Jestem bardzo zadowolona ze Żwirku z Roztocza, zarówno w aspekcie ekologicznym, zapachowym, pochłanianiu wilgoci i zapachów, jak i wydajności.

⠀⠀

A Ty co o tym myślisz?

Czy korzystałaś/łeś kiedyś z dębowego Żwirku z Roztocza? Jak się u Ciebie sprawił? Dodaj komentarz pod tym postem i podziel się ze mną swoimi przemyśleniami, sugestiami oraz pytaniami!

⠀⠀

Dołącz do mojej społeczność świadomych kocich opiekunów ?

Nie zapomnij obserwować Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku i Pinterest.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Niektóre artykuły mogą zawierać linki afiliacyjne, więcej w Regulaminie Bloga.

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

5 komentarzy do “Recenzja: Dębowy Żwirek z Roztocza

 1. Świetny produkt! Używam żwirku od miesiąca, dobrze wchłania zapachy i jest bardzo wydajny. Polecam! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę