Jak chronić rośliny doniczkowe przed kotem

Chcesz dowiedzieć się, jak chronić rośliny doniczkowe przed kotem? Jak rozwiązać problem z gryzieniem roślin, wykopywaniem ziemi z doniczek oraz zrzucaniu roślin i doniczek na podłogę?

Nie musisz zrezygnować z marzeń o domowej dżungli, gdy w Twoim domu pojawi się kot! Przygotowałam dla Ciebie praktyczne sposoby, które pomogą Ci uniknąć lub rozwiązać wszystkie kocio-roślinne problemy.

Kotyfikacja

Kotyfikacja to metoda organizowania oraz wzbogacania przestrzeni w Twoim domu ? w taki sposób, aby Twój kot ? mógł również zaspokoić w niej swoje naturalne potrzeby (obserwacja terytorium, bezstresowy odpoczynek, polowanie/zabawa, spokojne korzystanie z kuwety, drapanie itp). Podstawą kotyfikacji jest obserwacja rutyny Twojego kota i dokładna analiza przestrzeni w domu, aby móc ją jak najbardziej optymalnie dostosować zarówno dla kotów, jak i ludzi.

Koci projektanci wnętrz

Każdy kot jest inny, ma własny charakter, doświadczenie i przyzwyczajenia, dlatego aby ułatwić Ci zrozumienie zachowań i problemów Twojego kota, przygotowałam cztery archetypy kocich projektantów wnętrz. Nie zapomnij dać znać w komentarzu, którym z kocich projektantów jest Twój kot;)

Koci Dekorator: Zrzucanie roślin na podłogę

Koty zrzucają lub przewracają rośliny z kilku powodów. Roślina mogła zajmować miejsce, które stanowi doskonały punkt widokowy na kocie królestwo lub świat za oknem. Kot może się nudzić lub próbować zwrócić na siebie Twoją uwagę – każdy kot potrzebuje interakcji i zabaw z opiekunem.

Koci Archeolog: Wykopywanie ziemi z doniczek

Jeżeli Twój kot wykopuje ziemię z doniczek najczęściej to może oznaczać, że szuka alternatywy dla swojej kuwety (np. jego kuweta może być brudna, nie odpowiedni rodzaj żwirku itp). Oczywiście takie zachowanie może mieć wiele innych powodów. Na przykład kot mojego przyjaciela uparcie wykopywał ziemię z jednej doniczki, próbował polować na robaczki (ziemiórki).

Koci Smakosz: Podgryzanie roślin

Dlaczego Twój kot gryzie rośliny doniczkowe? Koty połykają rośliny, aby pozbyć się (przez wymioty) kłaczków, które połknął podczas kociej toalety i mogą zalegać w przewodzie pokarmowym. Jeśli kot zje zbyt dużo roślin to może zachorować. Nawet bezpieczne dla kotów rośliny doniczkowe nie są służą do jedzenia.

Koci Ogrodnik: Niszczenie palm i zielistek

Koty mogą być zafascynowane palmami, zielistkami, dracenami i innymi sprężystymi i szeleszczącymi roślinami, ponieważ ich liście reagują ruchem i dźwiękiem na uderzenie kocią łapką. Kilka lat temu Apollo był zbyt „entuzjastycznie nastawiony” wobec palm. Uratowanie moich palm przed kocimi pazurkami metodą „prób i błędów” zajęło mi trochę czasy, ale się udało! 😉

Jak chronić kota przed roślinami

Zanim zaczniesz zabezpieczać swoje rośliny przed kotem, pamiętaj, aby że nie wszystkie rośliny bezpieczne dla kotów. Nie oznacza to, że musisz zrezygnować z marzeń o domowej dżungli, gdy w Twoim domu pojawi się kot. Wystarczy świadomie wybrać rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota!

Przygotowałam dla Ciebie listę kilkunastu pięknych i łatwych w pielęgnacji roślin doniczkowych, które są bezpieczne dla kotów i psów (link do postu).

Jak chronić rośliny doniczkowe przed kotem

Sposoby na domową dżungle w domu z kotem

Aby chronić rośliny doniczkowe przed kotem poobserwuj zachowanie kota, aby dowiedzieć się gdzie lubi przebywać i spać i gdzie są ścieżki pomiędzy tymi miejscami a kuwetą oraz miskami z jedzeniem. Pozwoli ci to zrozumieć potrzeby Twojego kota i odpowiednio zaangażować przestrzeń (to właśnie Kotyfikacja !). Oto moje najbardziej skuteczne sztuczki ochrony roślin doniczkowych przed kotem:

#1 Wiszący kwietnik

Monstera minima (Rhaphidophora tetrasperma) w wiszącej doniczce kokedama z Plantsandpots

Kwietniki powieszone wysoko nad ziemią to idealny sposób na uniemożliwienie kotu dostępu do doniczki i roślinny. To świetne rozwiązanie przede wszystkim dla wiszących roślin, ale także sposób na posiadanie roślin, które nie są do końca bezpieczne dla zwierząt.

Sposób na: dekoratora, archeologa, smakosza i ogrodnika.

#2 Zabezpieczenie ziemi

Aby zabezpieczyć ziemię w donicy przed wykopywaniem możesz zakryć ziemię:

Sposób na: archeologa.

#3 Las w słoju

Mini szklarnia lub las w słoju pozwolą kotu na obserwowanie roślin z bliska bez ryzyka podgryzania i uszkadzania roślin czy wykopywania ziemi. Ważne jest, aby szkło były grube, żeby zmniejszyć ryzyko stłuczenia.

Sposób na: archeologa, smakosza i ogrodnika.

#4 Betonowe doniczki

Betonowe donice są dużo cięższe do przewrócenia niż te wykonane z plastiku czy ceramiki. Betonowe osłonki i doniczki są dostępne w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych, na przykład:

Sposób na: dekoratora.

#5 Punkt obserwacyjny

Drapaki LUI VIGO TOBI myKotty

Koty mają potrzebę obserwowania swojego terenu i świata za oknem z wysoko położonych miejsc (np. parapetów, półek, blatów i szaf). Unikaj umieszczania roślin w miejscach, które mogą stanowić taki punkt widokowy (np. zarezerwuj jeden parapet dla kota) lub postaw obok wysoki drapak jako alternatywę.

Sposób na: dekoratora.

#6 Właściwy żwirek i czysta kuweta

Jeśli Twój kot załatwia się poza kuwetą np. w doniczce to powodem może być źle dobrany żwirek (Więcej o żwirku przeczytasz w poście: Jaki żwirek dla kota wybrać), brudna kuweta, problemy zdrowotne lub problemy behawioralne.

Sposób na: archeologa.

#7 Regularna zabawa z kotem

Regularna zabawa z kotem zapewnia mu rozrywkę (nie będzie męczył roślin), zaspokaja koci instynkt łowiecki oraz pozwala na budowanie pozytywnej relacji na linii opiekun – kot. Zawsze kończ zabawę nagrodą w postaci przysmaku czy wydaniu posiłku.

Sposób na: dekoratora, archeologa i ogrodnika.

#8 Interaktywne zabawki

Z pomocą w walce z kocią nudą mogą przyjść też interaktywne zabawki dla kotów. Na pewno sprawisz swojemu kotu niezwykłą frajdę, gdy odwołasz się do jego pierwotnych instynktów łowcy i urządzisz „polowanie na jedzenie”. Możesz wykorzystać do tego różnego rodzaju interaktywne zabawki, kule-smakule czy maty.

Sposób na: dekoratora, archeologa i ogrodnika.

#9 Trawka dla kota

Dlaczego koty podgryzają rośliny? Koty to robią, aby oczyścić przewód pokarmowy z zalegających tam futrzanych kłaczków (poprzez wymioty). Dostęp do kociej trawki może skutecznie uratować Twoje rośliny przed podgryzaniem.

O kociej trawie i tworzeniu kociego ogródka przeczytasz w moim artykule Jak stworzyć koci ogródek w doniczce: Trawa i zioła dla kota.

Sposób na: smakosza i ogrodnika.

#10 Twój sposób!

Jakie Ty znasz sposoby na zabezpieczenie roślin i doniczek przed kotami?

Dodaj komentarz pod tym postem i podziel się swoimi doświadczeniami i sugestiami jak chronić rośliny doniczkowe przed kotem!

Dołącz do mojej społeczność świadomych kocich opiekunów ?

Nie zapomnij obserwować Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku i Pinterest.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Niektóre artykuły mogą zawierać linki afiliacyjne, więcej w Regulaminie Bloga.

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

11 komentarzy do “Jak chronić rośliny doniczkowe przed kotem

  1. Moje dwa łobuzy są smakoszami. Mimo zbilansowanej diety, zabaw i kociej trawy porozstawianej w kilku miejscach. Kochają (be wzajemności) paprotki, maranty, palemki. Nie pogardzą calatheą… Grudnika tylko gryzą. Omijają na razie pileę i peperomię. Wypróbuję inne opcje. Las w słoju brzmi też dobrze. Dziękuję 😉

      1. Mój las w słoju – mimo że bardzo ciężki i postawiony na środkowej półce wysokiego, wąskiego regału – jakimś cudem wylądował na ziemi 🤣

  2. Nie mam już siły do mojej Nelki. Wiedziałem, że jest artystką, a teraz wiem, że jest dekoratorką 😀 Zamówiłem dwie betonowe doniczki żeby sprawdzić czy pomogą.

  3. Mój kot jest zdecydowanie dekoratorem i smakoszem ? Jutro idę do zoologicznego po trawę. Czy polecasz jakąś konkretną trawę?

  4. Cześć
    Super wskazówki! Ja trzymam rośliny w mini szklarni, która działa na podobne jak opisane przez Ciebie rośliny w słoju, ale słoje są o wiele ładniejsze, więc chyba kupię ich kilka.
    Agata i ferajna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę