Jak zachęcić kota do picia wody

Jak zachęcić kota do picia wody? Co zrobić, jeśli kot nie chce pić? To pytania, które nurtują wielu właścicieli kotów. Picie odpowiedniej ilości wody jest niezwykle istotne dla zdrowia naszych pupili. W tym artykule dowiesz się, dlaczego niektóre koty piją za mało i jak możesz skutecznie zachęcić je do picia wody. Odkryj praktyczne wskazówki i strategie, które pomogą utrzymać Twojego kota nawodnionego!

Czemu woda jest tak ważna w kociej diecie

Woda spełnia kluczową rolę w wielu procesach w organizmie kota, które podtrzymują życia i pozwalają na normalnie funkcjonowanie. Na przykład pełni funkcję termoregulacyjną oraz uczestniczy czynnie w procesie trawienia (hydrolizie). Niedobór wody prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, między innymi chorób układu moczowego. Z tego powodu kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody.

Dlaczego kot pije za mało wody i jak zachęcić kota do picia wody

Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom problemów z kocim nawodnieniem wraz ze sprawdzonymi metodami i trikami, które pomogą Ci skutecznie zachęcić swojego kota do picia wody. Nie martw się, kilka prostych zmian może znacząco zwiększyć spożycie wody przez Twojego kota.

Co je Twój kot? – Model żywienia ma znaczenie!

Koty mają z natury zredukowane poczucie pragnienia ponieważ są przystosowane do zaspokojenia swojego zapotrzebowania na wodę za pomocą pokarmu. Dlatego potencjalnej przyczyny problemu z nawodnieniem możesz doszukiwać się w diecie Twojego kota.

Zrezygnuj z suchej karmy

Suche karmy mają jedynie około 10% wilgotności. Niestety oznacza to, że koty karmione suchą karmą przyjmują zbyt małe ilości płynów *, co prowadzi do problemów zdrowotnych.

Całkowita rezygnacja z suchej karmy na rzecz mokrej karmy poprawi nawodnienie kociego organizmu oraz ogólnie zdrowie i kondycje Twojego kota.

Karm mokrą karmą!

Mokre karmy charakteryzują się zwykle wysoką wilgotnością, często wynoszącą około 75-80%. Dlatego u kotów karmionych mokrą karmą większość zapotrzebowania na wodę jest pokryta przez samą karmę *.

W sekcji Mokra karma dla kotów znajdziesz moje recenzje wielu wysokiej jakości mokrych karm.

* „The effect of changing the moisture levels of dry extruded and wet canned diets on physical activity in cats”, Journal of Nutritional Science (2017), vol. 6, e9, page 3 by David. G. Thomas, M. Post and Guido Bosch

Dodawanie wody do karmy

Jeżeli karma spożywana przez kota nie pokrywa w pełni zapotrzebowania kota na wodę to możesz dolewać po kilka łyżek wody do każdej porcji karmy w ciągu dnia.

Ile wody trzeba dolać? Przygotowałam specjalny kalkulator wody dla kota, który wyliczy dla Ciebie, ile dokładnie wody potrzebuje Twój kot oraz ile dodatkowej porcji wody jest mu potrzebne obok regularnej karmy: Kalkulator wody dla kota

Z czego koty piją najchętniej?

Fontanna skutecznie zachęci kota do picia!

Kalkulator Ile wody powinien pić kot

Część kotów nie chce pić wody stojącej w miseczkach i woli pić wodę, która się porusza (niektóre koty lubią pić z kranu). Fantastycznym rozwiązaniem jest fontanna dla kotów, w której woda jest w ciągłym ruchu, co skutecznie pomaga zachęcić kota do picia wody. Więcej na temat fontann dla kota znajdziesz w moim artykule Jak wybrać najlepszą fontannę dla kota.

Od wielu lat korzystam z fontann dla kotów, więc zapraszam do przeczytania Recenzja: Ceramiczna fontanna dla kota Miaustore, gdzie podzieliłam się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

Materiał może wpływać na smak wody

Unikaj metalowych naczyń, ponieważ woda może nabierać niekorzystnego metalicznego posmaku. Plastikowe naczynia są bardzo podatne na zadrapania, w których gromadzą się bakterie, przez co są ciężkie w utrzymaniu czystości. Moim zdaniem najlepszym materiałem dla kota jest ceramika.

Więcej praktycznych wskazówek dotyczących wyboru odpowiednich naczyń dla kota znajdziesz w moim artykule Jak wybrać miskę dla kota.

Gdzie stoi naczynie z wodą?

Tylko nie przy kuwecie!

Zwierzęta instynktownie unikają picia wody w pobliżu miejsc, gdzie znajdują się odchody czy też resztki pokarmu, ze względu na ryzyko zanieczyszczenia wody. Jeśli fontanna z wodą jest umieszczona w pobliżu kuwety lub miski z jedzeniem, kot może zrezygnować z picia.

Popatrz na to z własnej perspektywy: czy chciałbyś/chciałabyś pić i jeść w pobliżu toalety? Tworząc higieniczne i komfortowe warunki, możemy skutecznie zadbać o kocie zdrowie i zachęcić do spożywania wystarczającej ilości wody.

W odpowiednim miejscu, czyli gdzie?

Naczynia dla kota powinny znajdować się w kilku spokojnych i łatwo dostępnych dla kota miejscach w domu. Rozlokowanie miseczek w strategicznych miejscach, takich jak kuchnia, salon czy sypialnia, może zachęcić kota do częstszego picia i utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia. Więcej o ustawieniu naczyń dla kota dowiesz się z artykułu Jak wybrać miskę dla kota.

Co z samą wodą?

Świeża woda i czyste naczynia

Kot nie będzie zainteresowany nieświeżą i brudną wodą, dlatego regularnie wymieniaj wodę na świeżą i regularnie myj kocie naczynia, aby zachęcić kota do picia wody.

Jeśli kot kot korzysta z miski – wymieniaj wodę kilka razy dziennie

Jeśli Twój kot korzysta z fontanny – wystarczy wymienić wodę raz w tygodniu (a przynajmniej tak to wygląda w przypadku używanych przez nas fontann).

Rodzaj wody ma znaczenie

Rodzaj wody, którą podajesz swojemu kotu, ma znaczenie dla jego zdrowia i preferencji smakowych. Woda bezpośrednio z kranu często ma niekorzystny posmak chloru. Z kolei woda mineralna może zawierać nadmiar składników mineralnych, które mogą nie być korzystne dla organizmu kota. Najlepszym wyborem jest użycie przefiltrowanej wody lub schłodzonej przegotowanej wody.

Jak jeszcze zachęcić kota do picia wody?

Mięsne zupki dla kota

Na rynku jest wiele zup dla kotów, ale szczerze mówiąc, żadna z nich nie spełniła moich oczekiwań pod względem składu i jakości. Jednak mam dla Ciebie świetne rozwiązanie – możesz przygotować własną zupkę dla kota!

Wystarczy dodać 2-3 łyżeczki dobrej jakości mokrej karmy dla kota do miseczki wody, dokładnie wymieszać, i voilà – pyszna i zdrowa zupa pomoże Ci zachęcić kota do picia wody!

Koci rosołek (bulion mięsny)

Koci rosołek to nic innego jak czysty wywar z mięsa (bez soli, bez przypraw i bez warzyw), który możesz podawać kotu do picia po uprzednim ostudzeniu. Pamiętaj, że taki rosołek powinien być zawsze świeży! Dlatego konieczne jest częste wymienianie go w ciągu dnia. Unikaj podawania takiego rosołku w fontannie, aby uniknąć trudnego do wyczyszczenia tłuszczu.

Czujka ruchu do fontanny

Dzięki czujnikowi ruchu, fontanna zadziała tylko wtedy, gdy pupil się do niej zbliży. Fontanna uruchamiająca się na oczach kota przykuwa jego uwagę i staje się jeszcze bardziej atrakcyjna i interaktywna dla Twojego kota.

W przypadku naszej ceramicznej fontanny z Miaustore czujnik ruchu reaguje na ruch w zasięgu 1,5 metra. (Czujnik to ten mały punkcik na ścianie na lewo od fontanny na zdjęciu obok.)

Ile wody powinien pić Twój kot?

⠀⠀

Czy chcesz wiedzieć:

  • Ile wody jest potrzebne Twojemu kotu?
  • Ile dziennie powinien wypić?

Nie musisz niczego obliczać ręcznie!
Skorzystaj z mojego Kalkulatora wody dla kota,
który wyliczy to wszystko dla Ciebie!

Mleko? – TO MIT!

Nie podawaj kotu mleka

Mleko nie zastąpi wody. Podawanie kotu mleka to kolejny MIT, który działa na szkodę Twojego pupila. Mleko może powodować biegunki i wymioty, czyli prowadzi do odwodnienia kociego organizmu. Koci organizm nie jest przystosowany do picia mleka (poza mlekiem od kociej mamy).

Spodobał Ci się ten artykuł?

Skomentuj i udostępnij mój artykuł, aby dać mi motywację do dalszego działania! 💙

  • Nie zapomnij zostawić komentarza!

Śmiało, zostaw komentarz pod artykułem! Podziel się swoimi przemyśleniami, pytaniami, lub propozycjami tematu na kolejny artykuł. Chcesz, żebym napisała recenzję o konkretnym produkcie? Daj znać w komentarzu!

  • Podziel się linkiem w mediach społecznościowych!

Udostępnij link do tego artykułu na Twoich social mediach, napisz w swojej relacji/stories o moim blogu albo pokaż jak zainspirowały Cię moje treści. Niech inni też mają okazję stać się świadomymi kocimi opiekunami!

⠀⠀

Dołącz do naszej społeczności
świadomych kocich opiekunów!

Obserwuj Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku,
Pinterest oraz Tiktok!

Niektóre artykuły mogą zawierać linki afiliacyjne, więcej w Regulaminie Bloga.

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

Jeden komentarz do “Jak zachęcić kota do picia wody

  1. Bardzo fajny artykuł podsumowujący to co częściowo wiemy (jako właściciele kotów), a czego nie wiedzieliśmy. Krótko, skondensowanie, bez niepotrzebnej rozciągliwości jak to niekiedy w tego typu artykułach bywa 😉 Dziękuję za zebranie tego w takiej formie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę