Recenzja: Calitti Corn żwirek kukurydziany

Recenzja: Calitti Corn żwirek kukurydziany

Kocia misja Apollo w poszukiwaniu najlepszych i najbardziej ekologicznych żwirków dla kotów trwa! Tym razem przetestowałam polski żwirek Calitti CORN. Czy spełnia wszystkie kocie i ludzkie potrzeby? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tej recenzji.

Kilka słów o Calitti

Calitti to stosunkowo nowa polska marka żwirków dla kotów. W jej ofercie można było znaleźć żwirki bentonitowe i silikatowe, ale tego lata pojawił się zbrylający żwirek kukurydziany Calitti Corn. Więcej o marce możesz dowiedzieć się na stronie: www.calitti.com

Testy i analiza żwirku

Calitti Corn to organiczny i biodegradowalny żwirek, który jest produkowany w Polsce z ziaren kukurydzy bez dodatków chemicznych. Dzięki uprzejmości producenta miałam możliwość przetestowania trzy opakowania żwirku Calitti Corn w paczkach po 6 litrów.

Cena w sklepach online (w zaokrągleniu): 17 zł za opakowanie 6 litrów

Ekologicznie

Żwirki Calitti są produkowane w Polsce, a kupując polskie produkty nie tylko wspierasz nasz polski rynek, ale również przyczyniasz się do zmniejszenia emisji związanej z transportem.

Calitti Corn jest biodegradowalny i pakowany w papierowe worki, dzięki czemu możesz ograniczyć ilość odpadów produkowanych w Twoim gospodarstwie domowym

Granulacja

Calitti Corn jest najdrobniejszym pelletem ze wszystkich roślinnych żwirków, które do tej pory testowałam. Jest bardzo delikatny i na pewno nie sprawi problemów łapkom kota. Na początku spodziewałam się, że przez to będzie miał skłonności do pylenia i roznoszenia się po mieszkaniu, ale testy żwirku rozwiały moje obawy (ups, spojler! :D).

Wyniki testów żwirku Calitti Corn

W trakcie testu przyjrzałam się żwirkowi pod kątem zbrylania, chłonności, zapachu, pylenia, roznoszenia po domu i wydajności. Żwirek wsypałam do jednej kuwety, przy której leży wycieraczka i jest używana przez jednego kociego testera – Apollo.

Zbrylanie i chłonność

  • tworzy zbite grudki
  • bardzo dobrze wchłania wilgoć

Zapach

  • ma naturalny zapach kukurydzy
  • bardzo dobrze pochłania brzydkie zapachy w kuwecie

Pylenie i roznoszenie po domu

  • nie pyli się przy wsypywaniu do kuwety
  • nie roznosi się po mieszkaniu, drobinki zostają na wycieraczce

Wydajność

6 litrów żwirku / jeden kot

  • wystarczył na 24 dni

⠀⠀

Utylizacja żwirku

Producent podaje możliwość wyrzucania zużytego żwirku do toalety, ale również sugeruje, aby przede wszystkim stosować się do obowiązujących przepisów prawa w zakresie usuwania odpadów.

Utylizacja żwirku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jakie przepisy obowiązują w Polsce? Polskie prawo nie pozwala na wrzucanie żadnego rodzaju żwirku dla kota do toalety.

Więcej na temat zgodnych z polskim prawem i przyjaznych dla środowiska sposobów na utylizację wszystkich rodzajów żwirków i kocich odchodów znajdziesz w moim artykule:
Jak poprawnie utylizować żwirek i kocie odchody
który stworzyłam konsultując się z kilkudziesięcioma specjalistami w dziedzinach środowiska, kanalizacji, utylizacji oraz gospodarowania odpadami.

Moje zdanie o Calitti Corn

Jestem niezwykle zadowolona z aspektu ekologicznego żwirku Calitti Corn. Tak jak już wspominałam żwirek jest biodegradowalny, nie zawiera dodatków chemicznych, jest zapakowany w ekologiczne papierowe worki (zamiast plastikowych) a w dodatku jest produkowany w Polsce.

Ogromną zaletą tego żwirku jest jego wydajność. Jedno opakowanie żwirku wystarczało mi na 3,5 tygodnia i jest to najbardziej wydajny żwirek roślinny jaki do tej pory używałam.

Pozytywnie zaskoczyło mnie, że pomimo naprawdę drobnej granulacji, żwirek nie pylił się ani nie roznosił się po mieszkaniu na łapkach Apollo (wszystkie drobinki zostawały na dywaniku przed kuwetą). Zapach żwirku szczerze mi się spodobał, bo jest przyjemny i naturalny. Dopiero pod koniec użytkowania zapach żwirku staje się intensywniejszy, ale nie jest nieprzyjemny. Oczywiście kwestia zapachowa jest rzeczą bardzo indywidualną zarówno dla każdego kociego opiekuna jak i kota.

Podsumowując testy: żwirek Calitti Corn otrzymał ode mnie 5/5 łapek w każdej testowanej przeze mnie kategorii 🙂 Gratuluję!

Obecnie kukurydziany żwirek Calitti można kupić tylko w 6 litrowych workach, ale mam nadzieję, że wraz z rozwojem marki pojawią się również większe opakowania.

Okiem kota

Przy każdym teście żwirku jak mantrę powtarzam zdanie: “W kwestii żwirku najważniejsza jest zawsze opinia kota.” Jak mój puchaty kot Apollo zareagował na żwirek Calitti Corn? Na samym początku próbował “podgryzać” żwirek, więc musiałam zainterweniować, ale udało się szybko zapanować nad sytuacją 🙂 Podjadanie żwirku jest częstą reakcją wielu kotów na nowy, a w dodatku ładnie pachnący żwirek roślinny, o czym napisałam jakiś czas temu w artykule Jaki żwirek dla kota wybrać

⠀⠀

Nie zapomnij śledzić 🐾 Apollo Fluffy Cat na Instagramie, Facebooku i YouTube.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Joanna i kot Apollo

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do góry