Recenzja: Kocie Mojo – Jackson Galaxy

Jackson Galaxy jest znanym kocim behawiorystą, gwiazdą programu telewizyjnego “Kot z piekła rodem” i autorem czterech książek o kotach. Gdy tylko w ręce wpadł mi jego najnowszy poradnik “Kocie Mojo czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota” to zdecydowałam się niezwłocznie go przeczytać. O czym właściwie jest ta książka i jakie wywarła na mnie wrażenie?

Co to jest kocie Mojo

Mojo to zagadnienie będące myślą przewodnią całej książki. Ale czym właściwie jest kocie Mojo? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – to kocia pewność siebie. Jest to stan w którym kot jest szczęśliwy, zdrowy i jest gotowy na przyjazne interakcje ze światem.

Koty Mojito, Napoleon i Strachajło

Bazując na idei kociego Mojo oraz wieloletnim doświadczeniu Jackson Galaxy opisał trzy kocie archetypy:

 • Mojito to kot, który ma Mojo – cechuje się pewnością siebie, czuje się bezpiecznie i szczęśliwie oraz kocha swoje terytorium.
 • Napoleon to kot zawłaszczacz, który jest zaborczy i stale boi się, że straci swoje terytorium. 
 • Strachajło to kot ofiara, który stara się być niewidzialny, bo widzi we wszystkim zagrożenie.

Dzięki obserwacji swojego kota możesz ustalić do którego archetypu należy Twój kot, co pomoże ci lepiej zrozumieć jego zachowanie i problemy.

⠀⠀

Mój kot Apollo ma w sobie dużo z kota Mojito. Jest dumnym gospodarzem naszego mieszkania, zawsze ochoczo wita gości i paraduje po pokojach z ogonem dumnie uniesionym do góry. Niestety, gdy w jego najbliższym otoczeniu pojawia się hałas np. zbliża się odkurzacz to zmienia się w kota Strachajło i biegnie ile sił w nogach pod kanapę. Mam nadzieję, że dzięki zastosowaniu rad i wskazówek z książki uda mi się go przekonać, że odkurzacz wcale nie jest taki groźny 🙂

⠀⠀

O czym jest książka „Kocie Mojo”

“Kocie Mojo to bardzo obszerny poradnik dla kocich opiekunów, który w sposób luźny i dowcipny odpowiada na bardzo ważne pytanie „Jak zrozumieć kota i uczynić wspólne życie szczęśliwym?” W książce znajdują się informację w jaki sposób zrozumieć zachowanie i potrzeby kota, a także porady jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce.

Jackson Galaxy wyjaśnia, że w każdym kocie żyje wewnętrzny kot pierwotny, który wpływa na wszystkie aspekty życia kota – od jedzenia po stosunki z ludźmi i innymi zwierzakami. Dzięki prawidłowej pielęgnacji kociej natury i respektowaniu kocich instynktów możliwe jest uczynienie kota prawdziwie szczęśliwym. Autor w każdej z części poradnika porusza inne tematy:

Ilustracja z książki Kocie Mojo Jackson Galaxy

Część Pierwsza

Opowiada o kocie pierwotnym oraz przedstawia historię gatunku Kot domowy (Felis catus). Znajdują się tu informację między innymi o: udomowieniu i rozprzestrzenieniu się kotów po kuli ziemskiej, pierwszej wystawie, powstawaniu pierwszych karm i żwirków dla kotów, a także pierwszych sterylizacji. 

⠀⠀

Ilustracja z książki Kocie Mojo Jackson Galaxy

Część Druga

Skupia się na na naturze kota, przypomina, że koty są drapieżnikami i bezwzględnymi mięsożercami oraz przedstawia naturalny cykl funkcjonowania kota pierwotnego, bo to właśnie naturalne instynkty kierują postępowaniem każdego kota: “Polowanie, Złapanie, Zabicie, Zjedzenie, Toaleta i Sen”. 

⠀⠀

Ilustracja z książki Kocie Mojo Jackson Galaxy

Część Trzecia

Zawiera porady jak bawić się z kotem, podkreśla rolę regularnych zabaw, opisuje zgodną z kocią naturą dietę oraz przedstawia porady dotyczące drapaków i kuwet. Znajduje się tu też opis przedstawienia kota innym członkom rodziny (tzw. socjalizacja z izolacją) oraz Kotyfikacji mieszkania (aby kotu mieszkało się lepiej).

⠀⠀

Ilustracja z książki Kocie Mojo Jackson Galaxy

Część Czwarta

W tym rozdziale dowiesz się co robić gdy twój kot: drapie meble, gryzie ludzi, jest lękliwy lub agresywny lub gdy załatwia się poza kuwetą. Autor udowadnia, że koty nie są zdolne do złośliwości, a irytujące lub nietypowe zachowania sygnalizują o problemie, który wymaga ludzkiej interwencji np. wizyty u lekarza weterynarii.

⠀⠀

Moja rada
Przeczytaj trzy pierwsze części książki w całości, a następnie przejdź do konkretnego rozdziału w części czwartej, który dotyczy twojego problemu.

⠀⠀

Moim zdaniem

Najważniejsze idee pojawiające się zarówno na moim blogu jak i w książce „Kocie Mojo”, pod którymi ja, Asia, podpisuje się obiema rękami (a Apollo wszystkimi łapkami):

 • Kot to członek rodziny, którym trzeba się opiekować. „Ty nie masz posiadać, ty masz kochać.”
 • Koty są bezwzględnymi mięsożercami i nie powinny jeść produktów pochodzenia roślinnego.
 • Karmienie kota suchą karmą jest nie zdrowe i nie naturalne.
 • Wypuszczanie kota w samopas jest bezsensownym narażeniem go na śmierć.
 • Koty nie są złośliwe, tylko nie rozumiane. Jeśli kot zachowuje się nietypowo lub irytująco to oznacza problem, który wymaga ludzkiej pomocy.
 • Wprowadzenie codziennych rytuałów np. codziennych zabaw jest kluczem do szczęścia każdego kota.

Jestem pod naprawdę dużym wrażeniem prostoty języka i jednoczesnej złożoności i mnogości przedstawionych w książce rad i informacji. Książka umocniła mnie w wielu moich przekonaniach, a także przedstawiła mi kilka zupełnie nowych, z którymi jeszcze nie miałam do czynienia. Ten poradnik naprawdę uczy odpowiedzialnej opieki i empatii względem kotów.

⠀⠀

Doszukałam się tylko jednej wady: autor momentami się powtarza i prezentuje streszczenie informacji, które zostały już opisane w innym miejscu w książce. Ale czy to na pewno jest wada? Jeżeli czyta się tę książkę jednym tchem (czyli tak jak ja), to te fragmenty mogą wydawać się niepotrzebne. Jednak jeśli czyta się ją fragmentami to te streszczenia mogą stanowić dobre przypomnienie występujących wcześniej treści.

Koty to bardzo złożone istoty, których zachowanie i pobudki są tak różne od ludzkich, że porównując je do nas nigdy nie będziemy w stanie się z nimi dogadać. Jedynie zrozumienie co czyni kota kotem i pielęgnacja tej kociej odmienności sprawi, że zarówno kot jak i jego opiekun mogą stać się szczęśliwsi. “Kocie Mojo” nie jest zwykłym poradnikiem, to jest prawdziwa skarbnica wiedzy, którą polecam wszystkim kocim opiekunom. 

PS. Jeśli podoba ci się nasza zakładka do książki to instrukcję i darmowy szablon znajdziesz tutaj: Jak zrobić filcową zakładkę w kształcie kociej łapki

Spodobał Ci się ten artykuł?

Skomentuj i udostępnij mój artykuł, aby dać mi motywację do dalszego działania! 💙

 • Nie zapomnij zostawić komentarza!

Śmiało, zostaw komentarz pod artykułem! Podziel się swoimi przemyśleniami, pytaniami, lub propozycjami tematu na kolejny artykuł. Chcesz, żebym napisała recenzję o konkretnym produkcie? Daj znać w komentarzu!

 • Podziel się linkiem w mediach społecznościowych!

Udostępnij link do tego artykułu na Twoich social mediach, napisz w swojej relacji/stories o moim blogu albo pokaż jak zainspirowały Cię moje treści. Niech inni też mają okazję stać się świadomymi kocimi opiekunami!

⠀⠀

Dołącz do naszej społeczności
świadomych kocich opiekunów!

Obserwuj Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku,
Pinterest oraz Tiktok!

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

4 komentarze do “Recenzja: Kocie Mojo – Jackson Galaxy

 1. Uwielbiamy „Kocie Mojo” 🙂 Nawet jeśli w książce pojawiają się jakieś nieścisłości, to nie ma ich wiele i w żaden sposób – tak jak piszesz – nie przeszkadzają w czytaniu 🙂

 2. Bardzo fajna recenzja, przyjemna w czytaniu, rzetelna :). No i ten design bloga, jak zawsze jestem pod wrażeniem! Pozdrowienia od Fryzi 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę