ICEPAW mokra karma dla kota

ICEPAW mokra karma dla kota

Karmę ICEPAW po raz pierwszy spotkałam na grudniowych na targach Dog & Cat Day. Zaciekawiona zapewnieniami producenta, że Icepaw to “kompletna mokra karma dla kotów składająca się w 100% z filetów ryb”, postanowiłam ją kupić i przetestować.

Dlaczego koty uwielbiają jeść ryby?

Kot domowy instynktownie wyczuwa pożywienie bogate białka i tłuszcze. Ryby są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego, tłuszczu oraz nienasycone kwasów tłuszczowych z grupy Omega-3 i Omega-6. Więcej na temat ryb możesz przeczytać w moim poście Ryby w diecie kota.

Krótko o historii marki Icepaw

Wielokrotny mistrz Europy i świata w psich zaprzęgach – Michael Tetzner zainspirował się rybną dietą psów Innuitów, dzięki której były nie tylko zdrowe, ale również odporne i niesamowicie sprawne. Michael Tetzner założył firmę i stworzył rybne produkty dla psów i kotów pod marką Icepaw.

Icepaw to bezzbożowe karmy monobiałkowe, co oznacza, że w jednej saszetce znajdują się białka pochodzące tylko od jednego zwierzęcia. Karmy zawierają 100% rybnych filetów (bez szkieletów), produkowane są na Islandii z ryb poławianych na Morzu Północnym i nie zawierają sztucznych konserwantów, aromatów ani barwników.

Dostępne smaki:

 • Troć w saszetce 100 g
 • Łosoś w saszetce 100 g
 • Dorsz w saszetce 100 g

Cena: około 7 zł za 100 g

⠀⠀

Testy i analiza karmy

Producent podaje na opakowaniu, że Icepaw to kompletna karma dla kotów (czyli jest kompletną podstawą codziennej i zbilansowanej diety), a więc właśnie pod takim kątem została przeze mnie przeanalizowana.

Pierwsze wrażenie

Karmy mają ładny zapach i bardzo miękką mielonkowo/pasztetową konsystencję. Każdy smak różni się od siebie składem analitycznym i to dość znacznie.

⠀⠀

Skład i makroskładniki

Aby móc poznać wartość odżywczą oraz zbilansowanie danej karmy konieczne jest poznanie dokładniej zawartości składników analitycznych w karmie.

Troć

Skład: troć 100%, roślinny środek żelujący (z czerwonych wodorostów)

100 gram karmy zawiera 1,8 g Omega-3, z czego 0,5 g to EPA i 0,7 g to DHA 

Skład analityczny podany na opakowaniu: białko surowe 13%, tłuszcz surowy 14%, tauryna 0,21%, popiół surowy 2%, sód 0,2%, wilgotność 68%.

Składniki analityczne w suchej masie

Białko (45 – 55%)

40,63%

Tłuszcz (22 – 35%)

43,75%

Węglowodany (max 5%)

8,09%

Tauryna (min. 1500 mg/kg)

210 mg

Kalorie

175.47kcal

Łosoś

Skład: łosoś 100%, roślinny środek żelujący (z czerwonych wodorostów)

100 g karmy zawiera 2,5 g Omega-3, z czego 0,7 g to EPA i 1 g to DHA

Skład analityczny podany na opakowaniu: białko surowe 13%, tłuszcz surowy 20%, tauryna 0,22%, popiół surowy 2,8%, sód 0,1%, wilgotność 67%.

Skład analityczny podany na opakowaniu karmy z łososiem sumuje się do 103,12 %.

Składniki analityczne w suchej masie

Białko

(45 – 55%)

39,39%

Tłuszcz

(22 – 35%)

60,61%

Węglowodany

(max 5%)

?

Tauryna (min. 1500 mg/kg)

220 mg

Kalorie

117.73kcal

Dorsz

Skład: dorsz 100%, roślinny środek żelujący (z czerwonych wodorostów)

100 g karmy zawiera 0,7 g Omega-3, z czego 0,2 g to EPA i 0,4 g to DHA. 

Skład analityczny podany na opakowaniu: białko surowe 13%, tłuszcz surowy 1,7%, tauryna 0,5%, popiół surowy 3,7%, sód 0,2%, wilgotność 67%.

Składniki analityczne w suchej masie

Białko

(45 – 55%)

39,39%

Tłuszcz

(22 – 35%)

5,15%

Węglowodany

(max 5%)

42,12%

Tauryna (min. 1500 mg/kg)

500 mg

Kalorie

284.11kcal

Podsumowanie

Okiem kota

Apollo zazwyczaj nie przepada za rybnymi smakami, dlatego byłam bardzo ciekawa jak sprawi się Icepaw. Muszę przyznać, że mój kot spałaszował dorsza i łososia dość ochoczo. Natomiast troć zupełnie nie przypadła mu do gustu. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, bo Twój kot może zasmakować w zupełnie czymś innym.

⠀⠀

Moja opinia

Skład karmy na pierwszy rzut oka jest idealny, bardzo prosty i naturalny, a do tego jest monobiałkowa i monoskładnikowa.

Analiza składu karm Icepaw wykazała, że wartości wszystkich składników analitycznych odbiegają od normy. Ilość tauryny jest zdecydowanie zbyt mała jak na karmę bytową (powinna wynosić około 1500mg/kg) oraz w produktach brak jest jakiekolwiek innej suplementacji.

Zalety

 • monobiałkowa,
 • monoskładnikowa,
 • bez zbóż,
 • bez konserwantów,
 • bez barwników.

Wady

 • zbyt mała zawartość tauryny jak na karmę bytową,
 • za duża ilość węglowodanów,
 • za mała ilość białka,
 • za mała ilość tłuszczu w karmie z dorszem,
 • za duża ilość tłuszczu w karmie z trocią i łososiem,
 • skład analityczny karmy z łososiem nie jest wiarygodny, bo jest nie możliwe aby suma składników analitycznych mogła przekroczyć 100% składu.

Bazując na analizie składu uważam, że nie jest to kompletna karma (wbrew temu co zapewnia producent) i nie nie nadaje się jako podstawa codziennej i zbilansowanej diety (chyba, że bardzo mocno dosuplementowana). Za to sądzę, że walory smakowe i zapachowe sprawiają, że Icepaw sprawi się jako smakołyk lub karma podawana “od czasu do czasu”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top