Jak wybrać miskę dla kota

Jak wybrać miskę dla kota? Wielokrotnie napotykałam się z pytaniami związanymi z kocimi naczyniami:

Skąd bierze się większość kocich problemów z miseczką i picie ze szklanki? Jaka miska dla kota jest najlepsza? Co jest lepsze miseczka czy talerzyk? Plastik, metal, a może ceramika? Miska pojedyncza czy podwójna? Dlaczego mój kot wyciąga jedzenie z miski i zjada je z podłogi? Dlaczego kot wyjada jedzenie tylko ze środka miski, a boki zostawia? Dlaczego mój kot woli pić ze szklanki?

W tym poście odpowiem na wszystkie te pytania oraz podzielę się innymi moimi spostrzeżeniami na temat kociej „zastawy stołowej”.

Skąd bierze się większość problemów z miską dla kota

Powód większości problemów z miską dla kota jest zaskakująco prosty – chodzi o długie, sztywne włosy wyrastające z pyszczka kota. Tak, wibrysy, czyli kocie wąsy.

Aby dostać się do jedzenia czy picia, kot musi zanurzyć pyszczek w misce, a wąsy dotykają ścianek naczynia. Wibrysy są niezwykle wrażliwe na dotyk, a dotykanie nimi ścianek powoduje dyskomfort i może być stresujące.

Często, aby obronić się przed tym nieprzyjemnym uczuciem, koty starają się znaleźć alternatywne źródło wody (np. wodę w szklance), wyjadają jedzenie tylko z centralnej części miski lub wyciągają jedzenie z naczynia (np. łapkami) i zjadają je z podłogi.

Jaka miska dla kota jest najlepsza

Jak wybrać idealną miskę dla kota? Duże znaczenie ma rozmiar i rodzaj naczyń, materiał, z którego są wykonane, ich ilość przypadająca na jednego kota, położenie w stosunku do strategicznych dla kota miejsc (np. kuwety) oraz higiena samej miski.

#1 Rodzaj i kształt miski

Wielu specjalistów zaleca stosowanie płytkich, szerokich naczyń bez obręczy lub boków, aby kot nie uderzał wibrysami o brzegi. Dotyczy to wszystkich kotów, a nie tylko kotów o spłaszczonych pyskach

Duże znaczenie ma też kształt. W okrągłych i owalnych naczyniach jedzenie nie gromadzi się w kątach, a więc kot nie musi nic „wygrzebywać” i narażać się na niepotrzebny dyskomfort.

Tak więc idealne dla kota są okrągłe, płaskie miski oraz talerzyki.

⠀⠀

#2 Materiał

Przede wszystkim unikaj plastikowych misek! Plastik jest bardzo miękkim materiałem, który jest bardzo podatny na zadrapania. Dodatkowo plastik jest bardzo ciężko wyczyścić, a w zadrapaniach gromadzi się tłuszcz i bakterie, które mogą powodować koci trądzik.

Czym jest i jak wygląda koci trądzik? Jest to choroba skóry objawiająca się na początku w postaci małych, ciemnych kropek w okolicy pyszczka, które nieleczone zmieniają się w stan zapalny. Jeżeli je zauważysz u swojego kota, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Wydawałoby się, że dobrą alternatywą dla plastikowych naczyń są metalowe naczynia, które nie gromadzą bakterii. Niestety metalowa miska dla kota może ulegać z czasem korozji, szczególnie jeśli podajesz w niej wodę. Woda i jedzenie podawane w metalowych naczyniach mogą mieć nieprzyjemny dla kota metalowy posmak.

W takim razie, jaki materiał jest najlepszy? Moim zdaniem najlepszym materiałem dla miski dla kota jest ceramika, bo w przeciwieństwie do plastiku nie gromadzi bakterii i jest bardzo łatwa do czyszczenia (można myć miski w zmywarce). Ceramiczna miska dla kota jest dość ciężka, a więc ciężko je wywrócić czy przesunąć.

#3 Ilość misek

Powinieneś kupić przynajmniej jedną miskę na jedzenie – każdy z Twoich kotów powinien mieć swoje własne miseczki na jedzenie i wodę. Jeżeli Twój kot nie chce pić wody z miseczki to pomocna może okazać się fontanna dla kota. (Więcej znajdziesz w Jak wybrać najlepszą fontannę dla kota?)

Dwukomorowej misce dla kota mówimy głośne i stanowcze NIE. Dlaczego? Sprawa jest bardzo prosta, otóż koty bardzo niechętnie piją wodę, która znajduje się tuż przy pożywieniu. Winien temu jest koci instynkt, który broni je przed skażonym padliną wodopojem. W praktyce woda, która znajduje się tuż przy miseczce z jedzeniem, również może zostać zanieczyszczona kawałkami jedzenia przez jedzącego kociaka.

#4 Rozmieszczenie misek

Rozmieszczając miski dla kota powinieneś kierować się czterema złotymi zasadami:

  1. Miseczka z wodą nie powinna znajdować się przy jedzeniu.
  2. Misek pod żadnym pozorem nie wolno ustawiać w pobliżu kuwety. Nie chciałbyś jeść przy toalecie, prawda? Koty też nie.
  3. Miski najlepiej ustawić w ustronnych miejscach do których kot ma łatwy dostęp i w których panuje spokój.
  4. Jeżeli masz więcej niż jednego kota to miseczki powinny znajdować się daleko od siebie.

Koty są z natury samotnymi myśliwymi dlatego denerwują się, gdy inny kot je zbyt blisko nich. Kot musi czuć się komfortowo podczas jedzenia, a dystans między miskami jest konieczny do zachowania poczucia bezpieczeństwa i uniknięcia niepotrzebnych spięć między naszymi kocimi towarzyszami.

#5 Higiena misek

Brudna miska dla kota to siedlisko bakterii, które może przyczyniać się do kocich chorób. Dlatego kwestia higieny miski jest bardzo ważna.

Ja myję miski mojego kota codziennie, a przy okazji sprawdzam czy nie mają żadnych uszczerbków.

Co jeszcze musisz wiedzieć o kociej zastawie

#1 Fontanna dla kota

Jeśli Twój kot nie lubi pić stojącej wody, fontanna dla kota może okazać się niezwykle pomocna. Na rynku dostępne są różne modele wykonane z różnych materiałów. Więcej na temat fontann dla kota znajdziesz w poście Jak wybrać najlepszą fontannę dla kota?

Od dłuższego czasu używam ceramicznej fontanny Miaustore, o niskim zużyciu prądu, której recenzje możesz przeczytać tutaj: Recenzja ceramicznej fontanny dla kota Miaustore

#2 Podkładka pod miskę

Dodatkowym ulepszeniem komplementującym „kocią zastawę stołową” jest gumowa podkładka. Nie tylko wygląda ona estetycznie, ale również zapobiega przesuwaniu się naczyń.

#3 Zabawy i interaktywne zabawki

Na pewno sprawisz swojemu kotu niezwykłą frajdę, gdy odwołasz się do jego pierwotnych instynktów łowcy i urządzisz mu „polowanie na jedzenie”. Możesz wykorzystać do tego różnego rodzaju interaktywne zabawki i maty lub samemu porozkładać przysmaków i kawałki jedzonka tu i tam.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Skomentuj i udostępnij mój artykuł, aby dać mi motywację do dalszego działania! 💙

  • Nie zapomnij zostawić komentarza!

Śmiało, zostaw komentarz pod artykułem! Podziel się swoimi przemyśleniami, pytaniami, lub propozycjami tematu na kolejny artykuł. Chcesz, żebym napisała recenzję o konkretnym produkcie? Daj znać w komentarzu!

  • Podziel się linkiem w mediach społecznościowych!

Udostępnij link do tego artykułu na Twoich social mediach, napisz w swojej relacji/stories o moim blogu albo pokaż jak zainspirowały Cię moje treści. Niech inni też mają okazję stać się świadomymi kocimi opiekunami!

⠀⠀

Dołącz do naszej społeczności
świadomych kocich opiekunów!

Obserwuj Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku,
Pinterest oraz Tiktok!

Poradnik kociego opiekuna

Zajrzyj do sekcji Poradnik, gdzie znajdziesz artykuły na temat świadomej opieki, właściwej pielęgnacji, kociego zdrowia, podróży z kotem, kociej dietetyki oraz wiele innych wartościowych porad dla każdego kociego opiekuna.

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

2 komentarze do “Jak wybrać miskę dla kota

  1. Ja kupiłam dla mojego kota bardzo ładną miseczkę w internecie. Później okazało się, że zwęża się u góry, więc kot nie może dostać się pyszczkiem do całego jedzonka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę