Jak wybrać miskę dla kota?

Jak wybrać miskę dla kota?

Wielokrotnie napotykałam się z pytaniami związanymi z kocimi naczyniami:

Co jest lepsze miseczka czy talerzyk? Plastik, metal, a może ceramika? Miska pojedyncza czy podwójna? Dlaczego mój kot wyciąga jedzenie z miski i zjada je z podłogi? Dlaczego kot wyjada jedzenie tylko ze środka miski, a boki zostawia? Dlaczego mój kot woli pić ze szklanki?

W tym poście odpowiem na wszystkie te pytania oraz podzielę się innymi moimi spostrzeżeniami na temat kociej “zastawy stołowej”.

Skąd bierze się większość kocich problemów z miseczką i picie ze szklanki?

Zazwyczaj powód jest zaskakująco prosty – chodzi o długie, sztywne włosy wyrastające z pyszczka kota. Tak, wibrysy, czyli kocie wąsy.

Aby dostać się do jedzenia czy picia, kot musi zanurzyć pyszczek w misce, a wąsy dotykają ścianek naczynia. Wibrysy są niezwykle wrażliwe na dotyk, a dotykanie nimi ścianek powoduje dyskomfort i może być stresujące.

Często, aby obronić się przed tym nieprzyjemnym uczuciem, koty starają się znaleźć alternatywne źródło wody (np. wodę w szklance), wyjadają jedzenie tylko z centralnej części miski lub wyciągają jedzenie z naczynia (np. łapkami) i zjadają je z podłogi.

Czym się kierować aby znaleźć idealną miskę dla Twojego kota?

Duże znaczenie ma rozmiar i rodzaj naczyń, materiał, z którego są wykonane, ich ilość przypadająca na jednego mruczka, położenie w stosunku do strategicznych dla kota miejsc (np. kuwety) oraz higiena.

⠀⠀

#1 Rodzaj i kształt

Wielu specjalistów zaleca stosowanie płytkich, szerokich naczyń bez obręczy lub boków, aby kot nie uderzał wibrysami o brzegi. Dotyczy to wszystkich kotów, a nie tylko kotów o spłaszczonych pyskach

Duże znaczenie ma też kształt. W okrągłych i owalnych naczyniach jedzenie nie gromadzi się w kątach, a więc kot nie musi nic “wygrzebywać” i narażać się na niepotrzebny dyskomfort.

Tak więc idealne są okrągłe, płaskie miski oraz talerzyki.

⠀⠀

#2 Materiał

Przede wszystkim unikaj plastikowych misek! Plastik jest bardzo miękkim materiałem, który jest bardzo podatny na zadrapania. Dodatkowo plastik jest bardzo ciężko wyczyścić, a w zadrapaniach gromadzi się tłuszcz i bakterie, które mogą powodować koci trądzik.

Czym jest i jak wygląda koci trądzik? Jest to choroba skóry objawiająca się na początku w postaci małych, ciemnych kropek w okolicy pyszczka, które nieleczone zmieniają się w stan zapalny. Jeżeli je zauważysz u swojego kota, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Wydawałoby się, że dobrą alternatywą dla plastikowych naczyń są metalowe naczynia, które nie gromadzą bakterii. Niestety metalowa miska może ulegać z czasem korozji, szczególnie jeśli podajesz w niej wodę. Woda i jedzenie podawane w metalowych naczyniach mogą mieć nieprzyjemny dla kota metalowy posmak.

W takim razie, jaki materiał jest najlepszy? Moim zdaniem najlepsze są naczynia ceramiczne, bo w przeciwieństwie do plastiku nie gromadzą bakterii i są bardzo łatwe do czyszczenia (można myć je w zmywarce). Są też dużo cięższe, a więc ciężko je wywrócić czy przesunąć.

#3 Ilość misek

Odpowiedź na pytanie “Ile misek powinienem kupić dla mojego kota?” brzmi: przynajmniej jedna miska na jedzenie i więcej niż jedna miseczka z wodą. Każdy z Twoich kotów powinien mieć swoje własne miseczki na jedzenie i wodę.

Dwukomorowym miskom mówimy głośne i stanowcze NIE. Dlaczego? Sprawa jest bardzo prosta, otóż koty bardzo niechętnie piją wodę, która znajduje się tuż przy pożywieniu. Winien temu jest koci instynkt, który broni je przed skażonym padliną wodopojem. W praktyce woda, która znajduje się tuż przy miseczce z jedzeniem, również może zostać zanieczyszczona kawałkami jedzenia przez jedzącego kociaka.

#4 Rozmieszczenie

Rozmieszczając kocie naczynia powinno się kierować następującymi zasadami:

  • Miseczka z wodą nie powinna znajdować się przy jedzeniu, co opisałam powyżej.
  • Misek pod żadnym pozorem nie wolno ustawiać w pobliżu kuwety. Nie chciałbyś jeść przy toalecie, prawda? Koty też nie.
  • Miski najlepiej ustawić w ustronnych miejscach do których kot ma łatwy dostęp i w których panuje spokój.

⠀⠀

Jeżeli masz więcej niż jednego kota to miseczki powinny znajdować się daleko od siebie. Koty są z natury samotnymi myśliwymi dlatego denerwują się, gdy inny kot je zbyt blisko nich. Kot musi czuć się komfortowo podczas jedzenia, a dystans między miskami jest konieczny do zachowania poczucia bezpieczeństwa i uniknięcia niepotrzebnych spięć między naszymi kocimi towarzyszami.

#5 Higiena

Warto często myć kocie naczynia przede wszystkim dlatego, że bakterie gromadzące się w misce mogą przyczyniać się do kocich chorób.

Myję miseczki Apolla codziennie:

  1. Wkładam miski do zmywarki i umyje je w wysokiej temperaturze.
  2. Dokładnie spłukuje je bieżącą wodą, aby usunąć resztki detergentu. Przy okazji sprawdzam czy miseczki nie mają żadnych uszczerbków.
  3. Wycieram każdą miskę ręcznikiem papierowym i są gotowe do następnego użycia.

Przejdź na wyższy poziom w miseczkowej grze

#1 Podkładka

Dodatkowym ulepszeniem komplementującym “kocią zastawę stołową” jest gumowa podkładka. Nie tylko wygląda ona estetycznie, ale również zapobiega przesuwaniu się naczyń.

⠀⠀

#2 Fontanna dla kota

Jeśli Twój kot nie lubi pić stojącej wody, fontanna dla kota może okazać się niezwykle pomocna. Na rynku dostępne są różne modele wykonane z różnych materiałów. Więcej na temat fontann dla kota znajdziesz w poście Jak wybrać najlepszą fontannę dla kota?

Od dłuższego czasu używam ceramicznej fontanny Miaustore, o niskim zużyciu prądu, której recenzje możesz przeczytać tutaj: Recenzja ceramicznej fontanny dla kota Miaustore

⠀⠀

#3 Zabawy i interaktywne zabawki

Na pewno sprawisz swojemu kotu niezwykłą frajdę, gdy odwołasz się do jego pierwotnych instynktów łowcy i urządzisz mu “polowanie na jedzenie”. Możesz wykorzystać do tego różnego rodzaju interaktywne zabawki i maty lub samemu porozkładać przysmaków i kawałki jedzonka tu i tam.

⠀⠀

Deklaracja: Ten post zawiera linki partnerskie co oznacza, że jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem jednego z linków, otrzymamy drobną prowizje.

2 thoughts on “Jak wybrać miskę dla kota?

  1. Ja kupiłam dla mojego kota bardzo ładną miseczkę w internecie. Później okazało się, że zwęża się u góry, więc kot nie może dostać się pyszczkiem do całego jedzonka.

    1. Rozumiem Panią doskonale pani Katarzyno. Niestety nie zawsze ładne idzie w parze z funkcjonalnym. Ja polecam talerzyki, albo bardzo wypłaszczone miseczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top