Jak wybrać najlepszą fontannę dla kota?

Jak wybrać najlepszą fontannę dla kota?

Czy czasem myślisz, że nie masz żadnych szans na przekonanie swojego kota do picia wody z jego miski? Kupujesz najwspanialsze miski na świecie, a twój kociak dalej nie chce z nich pić?
Warto w takim wypadku zastąpić taką miskę fontanną dla kota. W tym poście dowiesz się co wziąć pod uwagę przy wyborze fontanny dla Twojego kota.

Dlaczego twój kot potrzebuje fontanny?

Musimy pamiętać, że nasze koty, choć udomowione, są łowcami. Dlatego wszystko to, co się rusza jest bardziej atrakcyjne i interesujące dla kota. Dodatkowo instynkt kota może podpowiadać mu, że stojąca woda nie jest bezpieczna do picia np. ze względu na możliwe skażenie wody.

Koty wolą pić wodę która sama się porusza np. z kranu lub maczają łapki w wodzie aby wprawić ją w ruch. Jeśli spawamy, że woda zaczynie się poruszać (np. za pomocą fontanny) kot będzie bardziej zainteresowany piciem.

⠀⠀

5 cech najlepszej fontanny dla kota

#1 Właściwy materiał

Podobnie jak w przypadku miski dla kota, materiał z którego wykonana jest fontanna ma ogromne znaczenie!

Tworzywa sztuczne są lekkie jednak bardzo podatne na zadrapania i ciężkie w utrzymaniu czystości, a gromadzący się w zadrapaniach bród i bakterie mogą powodować koci trądzik. Stal jest łatwa do czyszczenia ale może wpływać negatywnie na smak wody.

Najlepszym wyborem jest ceramika. Dlaczego? Ceramikę bardzo łatwo się czyści a więc nie gromadzi bakterii, a do tego ceramiczne elementy możemy myć w zmywarce. Jest też dużo cięższa od innych materiałów, a więc ciężko wywrócić czy przesunąć fontannę.

⠀⠀

#2 Cicha pompa

Zdecydowanie najczęstszym problemem z fontannami dla kotów jest zbyt głośna praca pompy. Przeszkadza ona nie tylko kotom, ale również i ludziom.

Przed zakupem fontanny poszukaj filmików, gdzie możesz posłuchać pracy fontanny, np. tak jak w moim YouTubowym filmie z ceramiczną fontanną dla kota Miaustore.

⠀⠀

#3 Duża pojemność zbiornika

Wielkość zbiornika wpływa na ilość wody, która może być wlana do fontanny, a im większy rozmiar zbiornika, tym mniej rzadziej konieczne jest uzupełnianie i wymiana wody.

⠀⠀

#4 Wielopoziomowość i głębokość

Wielopoziomowość i głębokość fontanny są szczególnie ważne, jeśli masz małe kocięta, które mogą mieć problemy z sięganiem głębiej lub starzejące się koty mające trudność z pochylaniem.

⠀⠀

#5 Łatwość czyszczenia

Na łatwość czyszczenia składa się rodzaj materiału, o którym pisałam już wcześniej, oraz prostota demontażu i montażu.

Najwygodniejsze fontanny dla kota to takie które można myć w zmywarce, czyli ceramiczne.

Czego ja używam?

Moja przygoda z fontannami dla kotów zaczęła się już jakiś czas temu i próbowaliśmy wielu różnych fontann dostępnych na polskim rynku. Od dłuższego czasu używamy ceramicznej fontanny Miaustore, o niskim zużyciu prądu, której recenzje możesz przeczytać tutaj: Recenzja ceramicznej fontanny dla kota Miaustore

Deklaracja: Ten post zawiera linki partnerskie co oznacza, że jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem jednego z linków, otrzymamy drobną prowizje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top