Kalkulator karmy dla kota

Kalkulator karmy dla kota

Skład analityczny, który jest podany na opakowaniu karm dla kotów zawiera zawartość procentową makroskładników w stosunku do mokrej masy (woda+karma). Ustalenie zawartości białek, tłuszczy, węglowodanów i energii w suchej masie karmy wymaga kilku obliczeń, które wykona za Ciebie ten kalkulator.

Pamiętaj, że różne produkty mają różną wilgotność, a więc porównywanie karm dla kota jest możliwe, dopiero wtedy, gdy dane zostaną sprowadzone do wspólnego mianownika – czyli zawartości procentowej makroskładników w suchej masie (bez wody).

Jak używać kalkulatora

Wpisz zawartość procentową białka, tłuszczy, włókna surowego i związków mineralnych (popiołu surowego), które znajdziesz na opakowaniu karmy w sekcji “składniki analityczne”. Kalkulator na podstawie wprowadzonych danych wyliczy zawartości procentowe makroskładników w suchej masie (s.m.) oraz oszacuje energię metaboliczną.

Jeżeli analizujesz skład karmy suchej i na opakowaniu nie ma informacji o wilgotności karmy to w pole “Wilgotność” wpisz wartość 10.

Poniżej wpisz wartości (%) podane na etykiecie karmy:

Wyniki podane są w zaokrągleniu do drugiego miejsca po przecinku.

Jak interpretować wyniki obliczeń

Białka

Optymalna zawartość białka w gotowych karmach wynosi 25-45% w suchej masie karmy. Koty są mięsożercami i słabo przyswajają składniki pokarmowe z surowców roślinnych, dlatego unikaj podawania karm z zawartością białek roślinnych.

Tłuszcze

Optymalna zawartość tuczów w gotowych karmach wynosi 10-30% w suchej masie karmy. Tłuszcze to podstawowe źródło energii i niezbędnych kwasów tłuszczowych diecie kota.

Węglowodany

Koty nie wymają węglowodanów w diecie. Przyjmuje się, że ich ilość nie powinna przekraczać 5% w suchej masie karmy. Węglowodany nie są optymalnym źródłem energii, bo są słabo przyswajane przez koci organizm. Wybierając karmę dla kotów, powinieneś szukać produktów o niskiej zawartości węglowodanów.

Energia Metaboliczna

Energia metaboliczna to energia pochodząca z pożywienia, które jest zużywane przez kota. Ten kalkulator pozwala ją oszacować w oparciu o metodę wykorzystującą zmodyfikowane współczynniki Atwatera. Oznacza to, że wynik obliczeń może nieznacznie różnić się od wartości podanej przez producenta, która pochodzi np. z badań laboratoryjnych.

Kalkulator stworzyłam z myślą o wykonywaniu szybkich obliczeń makroskładników w karmach, gdy jestem w miejscach, w których wykonanie ręcznych obliczeń jest utrudnione, np. podczas wizyty w sklepie. Kalkulator ułatwia analizę składu analitycznego karmy, ale warto mieć na uwadze, że skład surowcowy i dodatki dietetyczne są również niezwykle istotne przy wybieraniu zdrowej i zbilansowanej karmy dla kota.

Działanie kalkulatora opiera się na Źródłach i bibliografii, o których przeczytasz tutaj.

Planuję rozwijać kalkulator i dodawać do niego coraz więcej funkcjonalności, więc jeśli masz jakieś sugestie lub pytania, zachęcam do pozostawienia komentarza pod artykułem 🙂

⠀⠀

Nie zapomnij śledzić 🐾 Apollo Fluffy Cat na Instagramie, Facebooku i YouTube.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Joanna i kot Apollo

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

2 myśli w temacie “Kalkulator karmy dla kota

  1. Cześć 🙂 bardzo się cieszę że trafiłam na Twojego bloga, bardzo dużo się już dowiedziałam 🙂 Jednak mam pytanie, ponieważ trafiła do mnie 4 miesięczna kotka kilka dni temu i poszukuję dla niej dobrej karmy. Czy mogła byś mi podpowiedzieć czym powinna różnić się karma mokra dla takiego małego kociaka od karmy mokrej dla dorosłego kota? Nie wiem na co zwracać uwagę…

    1. Jeżeli kot nie ma problemów zdrowotnych to bez względu czy ma 4 miesiące czy 2 lata powinien jeść karmy dla kotów z dużą zawartością mięsa. Karmy “dla kociaków” to zwykły chwyt marketingowy 😉 Przykładami wysokomięsnych karm (przetestowanych i przeanalizowanych przeze mnie) są wysokiej jakości karmy Gussto , Cats Plate lub też Zooplus Bio. Natomiast przykładami karm dobrej jakości są Tundra oraz Catz Finefood. W każdej z recenzji karm masz podaną przeciętną cenę produktów więc możesz sobie wybrać która karma będzie dla Ciebie odpowiednia także pod kątem ekonomicznym. (Wystarczy że klikniesz w nazwy karm w moim komentarzu i przeniesie cię do recenzji danej karmy :))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do góry