Kalkulator karmy dla kota

Kalkulator karmy dla kota

Skład analityczny, który jest podany na opakowaniu karm dla kotów zawiera zawartość procentową makroskładników w stosunku do mokrej masy (woda+karma). Ustalenie zawartości białek, tłuszczy, węglowodanów i energii w suchej masie karmy wymaga kilku obliczeń, które wykona za Ciebie ten kalkulator.

Pamiętaj, że różne produkty mają różną wilgotność, a więc porównywanie karm dla kota jest możliwe, dopiero wtedy, gdy dane zostaną sprowadzone do wspólnego mianownika – czyli zawartości procentowej makroskładników w suchej masie (bez wody).

Jak używać kalkulatora

Wpisz zawartość procentową białka, tłuszczy, włókna surowego i popiołu surowego, które znajdziesz na opakowaniu karmy w sekcji “składniki analityczne”. Kalkulator na podstawie wprowadzonych danych wyliczy zawartości procentowe makroskładników w suchej masie (s.m.) oraz oszacuje energię metaboliczną.

Jeżeli analizujesz skład karmy suchej i na opakowaniu nie ma informacji o wilgotności karmy to w pole “Wilgotność” wpisz wartość 10.

Poniżej wpisz wartości (%) podane na etykiecie karmy:

Wyniki podane są w zaokrągleniu do drugiego miejsca po przecinku.

Jak interpretować wyniki obliczeń

Białka

Optymalna zawartość w gotowych karmach wynosi 25-45% białek w suchej masie. Koty są mięsożercami i słabo przyswajają składniki pokarmowe z surowców roślinnych, dlatego unikaj podawania karm z dużą zawartością białek roślinnych.

Tłuszcze

Optymalna zawartość w gotowych karmach wynosi 10-30% tłuszczy w suchej masie. Tłuszcze to podstawowe źródło energii i niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Węglowodany

Koty nie wymają węglowodanów w diecie. Węglowodany nie są optymalnym źródłem energii, bo są słabo przyswajane przez koci organizm. Wybierając karmę dla kotów, powinieneś szukać produktów o niskiej zawartości węglowodanów.

Energia Metaboliczna

Energia metaboliczna to energia pochodząca z pożywienia, które jest zużywane przez kota. Ten kalkulator pozwala ją oszacować w oparciu o metodę wykorzystującą zmodyfikowane współczynniki Atwatera. Oznacza to, że wynik obliczeń może nieznacznie różnić się od wartości podanej przez producenta, która pochodzi np. z badań laboratoryjnych.

Kalkulator stworzyłam z myślą o wykonywaniu szybkich obliczeń makroskładników w karmach, gdy jestem w miejscach, w których wykonanie ręcznych obliczeń jest utrudnione, np. podczas wizyty w sklepie. Planuję rozwijać kalkulator i dodawać do niego coraz więcej funkcjonalności, więc jeśli masz jakieś sugestie lub pytania, zachęcam do pozostawienia komentarza pod artykułem. 🙂

Działanie kalkulatora opiera się przede wszystkim na informacjach z:
Aktualnych wytycznych żywieniowych Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF): “Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs”, The European Pet Food Industry Federation.
“Podstawy żywienia psów i kotów”, red. dr n.wet. M. Ceregrzyn, prof. dr hab n. wet. R Lechowski, lek. wet. B Barszczewska, Edra Urban & Partner, Wrocław 2019.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do góry