Kalkulator karmy dla kota

Kalkulator karmy dla kota

Ten kalkulator karmy dla kota pozwoli ci wyliczyć ile powinien jeść Twój kot, ile kosztuje jego dzienne wyżywienie oraz ile kalorii i węglowodanów kryje się w karmie Twojego kota.

Już nie musisz liczyć tego ręcznie, bo ten kalkulator karmy dla kota wykona te wszystkie obliczenia za Ciebie, a w poście znajdziesz wskazówki jak interpretować wyniki obliczeń!

Kalkulator karmy dla kota – instrukcja

 • Jeżeli chcesz wyliczyć makro-składniki w s.m. karmy – uzupełnij jedynie dane z etykiety karmy – pierwsza część wprowadzania danych.
 • Jeżeli chcesz wyznaczyć dzienne zapotrzebowanie na karmę – uzupełnij tylko dane dotyczące Twojego kota oraz dodatkowe informacje na temat karmy – druga część wprowadzania danych. Dodatkowo wpisz ręcznie kaloryczność karmy niżej w sekcji wyników.
 • Jeżeli na opakowaniu karmy nie ma podanej kaloryczności, a chcesz wyliczyć zapotrzebowanie na karmę to musisz uzupełnić obie części wprowadzania danych, żeby kalkulator mógł sobie sam wyliczyć kaloryczność karmy.

#1 Wprowadzanie danych: Makro-składniki – Pozwala wyliczyć ile węglowodanów i kalorii jest w karmie

Wpisz zawartość procentową białka, tłuszczy, włókna surowego i związków mineralnych (popiołu surowego), które znajdziesz na etykiecie karmy w sekcji „składniki analityczne”.

Kalkulator na podstawie wprowadzonych danych wyliczy zawartości procentowe makroskładników w suchej masie (s.m.) – w tym węglowodany oraz oszacuje kaloryczność karmy.

Jeżeli na opakowaniu nie ma informacji o wilgotności karmy to w przypadku karmy suchej wpisz wartość 10 w pole „Wilgotność”.

#2 Wprowadzanie danych: Dzienne zapotrzebowanie na karmę – Pozwala wyliczyć ile powinien jeść kot

Podaj wagę i koszt jednego opakowania karmy oraz kilka ważnych danych dotyczących Twojego kota, które pozwolą kalkulatorowi wyliczyć ilość i koszt karmy, którą powinien zjadać dzienne Twój kot.

Określenie stanu ciała kota – czy jest kastrowany, niekastrowany, aktywny itd. jest bardzo ważne, bo przypisuje współczynnik przeliczeniowy zapotrzebowania dostosowany do Twojego kota.

W przypadku kociąt w fazie wzrostu (do ok. 12 miesiąca) zaleca się karmienie do woli (bez ograniczeń), to samo dotyczy kotek w okresie ciąży.

Kalkulator karmy dla kota v2.0
Makro-składniki, kaloryczność i zapotrzebowanie dzienne kota

Jak interpretować wyniki obliczeń

#1 Składniki makro w suchej masie

Skład analityczny, który jest podany na opakowaniu karm dla kotów zazwyczaj nie zawiera informacji o zawartości węglowodanów, a zawartość procentowa makroskładników w przypadku mokrych karm jest podana w stosunku do mokrej masy (woda+karma). Różne produkty mają różną wilgotność. Porównywanie karm dla kota jest możliwe, dopiero wtedy, gdy dane zostaną sprowadzone do wspólnego mianownika – czyli zawartości procentowej makroskładników w suchej masie (bez wody).

Białka

Optymalna zawartość białka w gotowych karmach wynosi 25-45% w suchej masie karmy. Koty są mięsożercami i słabo przyswajają składniki pokarmowe z surowców roślinnych, dlatego unikaj podawania karm z dużą zawartością białek roślinnych.

Tłuszcze

Optymalna zawartość tłuszczów w gotowych karmach wynosi 10-30% w suchej masie karmy. Tłuszcze to podstawowe źródło energii i niezbędnych kwasów tłuszczowych w diecie kota.

Węglowodany

Koty nie wymają węglowodanów w diecie. Przyjmuje się, że ich ilość nie powinna przekraczać 5% w suchej masie karmy. Węglowodany nie są optymalnym źródłem energii, bo są słabo przyswajane przez koci organizm. Wybierając karmę dla swojego kota, powinieneś szukać produktów o niskiej zawartości węglowodanów.

#2 Kaloryczność i dzienne zapotrzebowanie kota

Kalkulator szacuje kaloryczność karmy na podstawie składu analitycznego oraz wylicza zapotrzebowanie energetyczne.

Jeżeli Twój kot jest otyły i wymaga odchudzania to skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zanim zaczniesz działać na własną rękę.

W przypadku kociąt w fazie wzrostu (do ok. 12 miesiąca) zaleca się karmienie do woli (bez ograniczeń).

Kaloryczność karmy

Ten kalkulator pozwala oszacować kaloryczność karmy w oparciu o metodę wykorzystującą zmodyfikowane współczynniki Atwatera dostosowaną do kociej diety.* Oznacza to, że wynik obliczeń może nieznacznie różnić się od wartości podanej przez producenta, która pochodzi np. z badań laboratoryjnych.

Właściwa kaloryczność karmy zależy przede wszystkim od jej strawności, na którą wpływ ma wiele czynników m.in. jakość użytych składników. Karmy wysokiej jakości mają strawność na poziomie około 85-90% natomiast ekonomiczne karmy mają strawność na poziomie około 70-80%. Aby sprostać zapotrzebowaniu na energię i składniki pokarmowe, kot musi zjeść znacznie więcej pokarmu niskiej jakości, niż pokarmu wyższej jakości.

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne kota

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne (DER – Daily Energy Requirement)* to ilość energii (kalorii), które musisz dostarczać swojemu kotu każdego dnia w pożywieniu, aby Twój kot był zdrowy i jego organizm funkcjonował prawidłowo. Jest ono zależne od wagi i kondycji kota, a więc może się zmieniać wraz ze zmianami zachodzącymi u kota np. zmianą wagi, starzeniem czy kastracją.

Zapotrzebowanie na energię tak naprawdę ulega ciągłym zmianom. Pamiętaj, aby od czasu do czasu ważyć kota i w razie potrzeby obliczać nowe dzienne zapotrzebowanie!

Istnieją jeszcze inne popularne metody, których nie zdecydowałam się wykorzystać w kalkulatorze:
Metoda MER (Maintenance Energy Requirement) pozwala wyliczyć jedynie minimalną ilość pożywienia (która pozwoliłaby kotu jedynie na przeżycie).
Metoda NRC (National Research Council) nie uwzględnia strat we wchłanianiu pokarmu (a przecież pokarm i zawarte w nim składniki nie są przecież wchłaniane przez organizm kota w 100%).

Ile karmy powinien zjadać Twój kot i ile to kosztuje

Żywienie kota „na oko” może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, między innymi nadwagi i otyłości, która dotyka już 40% kotów w Polsce. (Więcej informacji na temat otyłości znajdziesz na blogu w Otyłość u kota.) Dlatego tak ważne jest możliwe precyzyjne wyznaczenie ile danej karmy powinien jeść kot każdego dnia. Jest to zależne od kondycji Twojego kota oraz od kaloryczności karmy, którą podajesz kotu.

Pamiętaj, że jeśli zmienisz karmę swojego kota lub zmienił się skład tej karmy to konieczne jest ponowne wyliczenie dziennej ilości karmy w kalkulatorze.

#3 BONUSOWE FUNKCJE

Kocięta do 12 miesiąca oraz kotki w rui, ciąży i podczas laktacji – bonus dla hodowców

Wychodząc na przeciw prośbom osób z hodowli dodałam do kalkulatora możliwość wyliczania zapotrzebowania dla kociąt i kotki w trakcie rui, ciąży i laktacji.

Pamiętaj, że w przypadku kociąt w fazie wzrostu (do ok. 12 miesiąca) zaleca się karmienie do woli (bez ograniczeń), to samo dotyczy kotek w okresie ciąży.

Aby obliczyć zapotrzebowanie kotki w zależności od okresu laktacji do zapotrzebowania dodaj:

 • po 30% na kocię w 1 – 2 tygodniu laktacji
 • po 45% na kocię w 3 tygodniu laktacji
 • po 55% na kocię w 4 tygodniu laktacji
 • po 65% na kocię w 5 tygodniu laktacji
 • po 90% na kocię w 6 tygodniu laktacji

Rozkład kaloryczny – bonus dla dociekliwych i dla dietetyków

Dla osób bardziej dociekliwych i dla dietetyków dodałam do kalkulatora moduł wyliczający rozłożenie energii w karmie. Kalkulator na podstawie składu analitycznego wylicza ile energii pochodzi z białka, ile z tłuszczu, a ile z węglowodanów.

Notatka od autorki

Kalkulator ułatwia analizę składu karmy, ale warto mieć na uwadze, że skład surowcowy i dodatki dietetyczne są również niezwykle istotne przy wybieraniu zdrowej i zbilansowanej karmy dla kota. Zachęcam do zajrzenia do szczegółowych analiz składu w moich recenzjach karm.

Stworzyłam również kalkulator, który oblicza dzienne zapotrzebowanie kota na wodę – bez względu czy kot zjada jedną lub kilka rodzajów karm. Możesz go znaleźć tutaj: Kalkulator wody dla kota.

Archiwum zmian kalkulatora:

 • 12 Sierpień 2020 – Rozpoczęcie testów Kalkulator karmy dla kota 1.0: Makro-składniki
 • 21 Sierpień 2020 – Publikacja Kalkulator karmy dla kota 1.0: Makro-składniki
 • 13 Września 2020 – Aktualizacja: drobne poprawki stylistyczne
 • 15 Grudnia 2020 – Rozpoczęcie testów Kalkulator karmy dla kota 2.0: Makro-składniki, kaloryczność i zapotrzebowanie dzienne kota
 • 12 Lutego 2021 – Publikacja Kalkulator karmy dla kota 2.0: Makro-składniki, kaloryczność i zapotrzebowanie dzienne kota
 • 3 Marca 2021 – Aktualizacja: dodanie informacji o metodzie wykorzystywanej do wyliczania dziennego zapotrzebowania
 • 19 Marca 2021 – Publikacja anglojęzycznej wersji kalkulatora Cat Food Calculator
 • 12 Października 2021 – Rozpoczęcie testów nowych funkcjonalności
 • 23 Października 2021 – Aktualizacja: funkcjonalność dla hodowców – kocięta, kotki w rui, ciąży i podczas laktacji

Żródła; Działanie kalkulatora opiera się na informacjach pochodzących z: “Podstawy żywienia psów i kotów”,prof. dr hab n. wet. R Lechowski, lek. wet. B Barszczewska, pod redakcją dr n.wet. M. Ceregrzyn, wyd. Edra Urban & Partner, Wrocław 2019 oraz Nutritional Guidelines for Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs, 2020, FEDIAF.

Spodobał Ci się mój wpis?

Dla Ciebie udostępnienie i skomentowanie wpisu to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

 • Nie zapomnij zostawić komentarza!

Śmiało, zostaw komentarz pod wpisem! Podziel się swoimi przemyśleniami, pytaniami, lub propozycjami tematu na wpis. Chcesz, żebym napisała recenzję o konkretnym produkcie? Daj znać w komentarzu!

 • Podziel się na mediach społecznościowych!

Udostępnij link do wpisu na Twoich social mediach, napisz w swojej relacji/stories o moim blogu albo pokaż w poście jak zainspirowały Cię moje treści. Niech inni też mają okazję stać się świadomymi kocimi opiekunami!

Dołącz do społeczności świadomych kocich opiekunów! 🐾

Obserwuj profil Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku oraz Pinterest. Znajdziesz tam treści, które pozwolą Ci uzupełnić i odświeżyć wiedzę o kotach, roślinach i ekologii 😉

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

23 komentarze do “Kalkulator karmy dla kota

 1. kalkulator niezwykle pomocny, bardzo dziękuję za jego zrobienie. mam jednak pewien dylemat – zalecane jest, aby kotki do 12 miesięcy karmić do woli, ale co jeśli mamy do czynienia z kotem do 12 miesięcy, który ma już za sobą kastrację?

  sam mam dwa koty w wieku „nastoletnim” – ok. siedmiomiesięczną kotkę i ok. pięciomiesięcznego kota. oboje są już po kastracji. zastanawiam się więc, jak powinienem je karmić (na razie staram się dawać im 4-5 posiłków, z czego śniadanie i kolacja są „solidniejsze”) – z jednej strony nie chcę hamować ich wzrostu i po prostu ich głodzić, a z drugiej obawiam się skoku masy ciała, który często występuje u kotków kastrowanych. między zapotrzebowaniami kalorycznymi, które wylicza kalkulator dla kotów kastrowanych i kotków do 12 miesiąca jest z oczywistych względów przepaść i nie wiem, w którą stronę pójść.

  co by Pani poradziła w takiej sytuacji?

 2. Mam takie pytanko…
  Zaczne od tego ze jejku jak dobrze ze tu trafilam ! dziekuje za ten super kalkulator !
  a jak mam obliczyc jesli daje kotu caly dzien mokre i raz dziennie chlust suchego

 3. Polecam Twój blog każdej rodzinie do której idą moje tymczaski. Ten kalkulator jest NIEZBĘDNY dla każdego kociego opiekuna, a Twoje recenzje to prawdziwa kopalnia wiedzy.

 4. Fantastyczna sprawa, naprawdę! Puszczam w świat, pewnie przyda się wielu właścicielom kotów 🙂

 5. Ten kalkulator jest super! Nie muszę już tracić czasu na ręczne liczenie kalorii w karmie i wyliczać dawek za każdym razem gdy próbujemy nowy smaku 🙂 Dla mnie bomba!

 6. Świetny blog i bardzo pomocny kalkulator. To że nie ma podanych węglowodanów na opakowaniu, bo producenci chcą ukryć niewygodne informacje porpostu nie miesci mi się w głowie. Naprawde bardzo dziękuję za kalkulator, teraz wiem ile dawać mojej Kici jedzenia i dziękuje za te wszystkie recenzje karm, bo pozwoliły mi przejrzeć na oczy i zmienić jej karmę na taką która jest dla niej zdrowsza.

 7. Genialny jest ten kalkulator karmy dla kota! Będę go używał z miłą chęcią, pozdrawiam serdecznie 🙂

 8. Cześć 🙂 bardzo się cieszę że trafiłam na Twojego bloga, bardzo dużo się już dowiedziałam 🙂 Jednak mam pytanie, ponieważ trafiła do mnie 4 miesięczna kotka kilka dni temu i poszukuję dla niej dobrej karmy. Czy mogła byś mi podpowiedzieć czym powinna różnić się karma mokra dla takiego małego kociaka od karmy mokrej dla dorosłego kota? Nie wiem na co zwracać uwagę…

  1. Jeżeli kot nie ma problemów zdrowotnych to bez względu czy ma 4 miesiące czy 2 lata powinien jeść karmy dla kotów z dużą zawartością mięsa. Karmy „dla kociaków” to zwykły chwyt marketingowy 😉 Przykładami wysokomięsnych karm (przetestowanych i przeanalizowanych przeze mnie) są wysokiej jakości karmy Gussto , Cats Plate lub też Zooplus Bio. Natomiast przykładami karm dobrej jakości są Tundra oraz Catz Finefood. W każdej z recenzji karm masz podaną przeciętną cenę produktów więc możesz sobie wybrać która karma będzie dla Ciebie odpowiednia także pod kątem ekonomicznym. (Wystarczy że klikniesz w nazwy karm w moim komentarzu i przeniesie cię do recenzji danej karmy :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę