Kalkulator karmy dla kota

Ile dzienne powinien jeść Twój kot? Ile węglowodanów kryje się w karmie? Ten kalkulator karmy wyliczy ile powinien jeść Twój kot i ile kosztuje jego dzienne wyżywienie!

Kalkulator karmy dla kota – instrukcja

  • Jeżeli chcesz wyliczyć makro-składniki w s.m. karmy – uzupełnij jedynie dane z etykiety karmy – część #1 wprowadzania danych.
  • Jeżeli chcesz wyliczyć ile karmy powinien jeść kot – uzupełnij dane dotyczące Twojego kota oraz dodatkowe informacje na temat karmy – część #2 wprowadzania danych.
  • Jeżeli na opakowaniu karmy nie ma podanej kaloryczności to musisz uzupełnić obie części wprowadzania danych #1 i #2, żeby kalkulator mógł oszacować kaloryczność karmy (wykorzystując zmodyfikowane współczynniki Atwatera).
  • Jeżeli na opakowaniu karmy jest podana kaloryczność ma podanej kaloryczności, to wpisz ją ręcznie w części #2 wyników, aby poprawnie wyliczyć porcjowanie karmy.

Jeśli zmieni się waga Twojego kota lub zmienisz karmę na nową to konieczne jest ponowne wyliczenie dziennego zapotrzebowania na kamę w kalkulatorze.

Kalkulator karmy dla kota v3.0
Makro-składniki, kaloryczność i zapotrzebowanie dzienne kota

Jak interpretować wyniki obliczeń

#1 Składniki makro w suchej masie

Skład analityczny, który jest podany na opakowaniu karm dla kotów zazwyczaj nie zawiera informacji o zawartości węglowodanów, a zawartość procentowa makroskładników w przypadku mokrych karm jest podana w stosunku do mokrej masy (woda+karma). Różne produkty mają różną wilgotność, więc porównywanie ich jest możliwe, gdy dane zostaną sprowadzone do wspólnego mianownika – czyli zawartości procentowej makroskładników w suchej masie.

Białka

Optymalna zawartość białka w gotowych karmach dla kotów wynosi około 25-45% suchej masy. Jakość białka i jego przyswajalność również ma znaczenie. Koty są mięsożercami i słabo przyswajają składniki pokarmowe z surowców roślinnych, dlatego unikaj podawania karm z dużą zawartością białek roślinnych.

Tłuszcze

Optymalna zawartość tłuszczów w gotowych karmach wynosi 10-30% suchej masy karmy. Tłuszcze stanowią podstawowe źródło energii i dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych w diecie kota. Jednak podobnie jak w przypadku białek, warto zwrócić uwagę na źródło tłuszczu. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięsne czy rybne, są zazwyczaj bardziej korzystne i łatwiej przyswajalne dla kota.

Węglowodany

Węglowodany w diecie kota powinny być obecne w umiarkowanych ilościach. Przyjmuje się, że ich ilość nie powinna przekraczać 5% suchej masy. Warto mieć na uwadzę, że koty, jako mięsożercy, słabo przyswajają węglowodany. Wybierając karmę dla swojego kota, powinieneś/powinnaś szukać produktów o niskiej zawartości węglowodanów.

#2 Kaloryczność i dzienne zapotrzebowanie kota

Kalkulator szacuje kaloryczność karmy na podstawie składu analitycznego oraz wylicza zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli Twój kot jest otyły i wymaga odchudzania to skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zanim zaczniesz działać na własną rękę!

W przypadku kociąt w fazie wzrostu (do ok. 12 miesiąca) oraz kotek w okresie ciąży – zaleca się karmienie do woli (bez ograniczeń).

Kaloryczność karmy

Ten kalkulator pozwala oszacować kaloryczność karmy w oparciu o metodę wykorzystującą zmodyfikowane współczynniki Atwatera dostosowaną do kociej diety.* Oznacza to, że wynik obliczeń może nieznacznie różnić się od wartości podanej przez producenta, która pochodzi np. z badań laboratoryjnych.

Właściwa kaloryczność karmy zależy przede wszystkim od jej strawności, na którą wpływ ma wiele czynników m.in. jakość użytych składników. Karmy wysokiej jakości mają strawność na poziomie około 85-90% natomiast ekonomiczne karmy mają strawność na poziomie około 70-80%. Aby sprostać zapotrzebowaniu na energię i składniki pokarmowe, kot musi zjeść znacznie więcej pokarmu niskiej jakości, niż pokarmu wyższej jakości.

Stosunek Wapnia do Fosforu

Dlaczego stosunek wapnia do fosforu w karmie ma znaczenie? U zdrowych kotów optymalny stosunek wapnia do fosforu zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z nerkami, natomiast u kotów z chorymi nerkami zmniejsza ryzyko wystąpienia wtórnej nadczynności przytarczyc i osteodystrofii.

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne kota

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne (DER – Daily Energy Requirement)* to ilość energii (kalorii), które musisz dostarczać swojemu kotu każdego dnia w pożywieniu, aby Twój kot był zdrowy i jego organizm funkcjonował prawidłowo. Jest ono zależne od wagi i kondycji kota, a więc może się zmieniać wraz ze zmianami zachodzącymi u kota np. zmianą wagi, starzeniem czy kastracją.

Zapotrzebowanie na energię tak naprawdę ulega ciągłym zmianom. Pamiętaj, aby od czasu do czasu ważyć kota i w razie potrzeby obliczać nowe dzienne zapotrzebowanie!

Istnieją jeszcze inne popularne metody, których nie zdecydowałam się wykorzystać w kalkulatorze: Metoda MER (Maintenance Energy Requirement) pozwala wyliczyć jedynie minimalną ilość pożywienia (która pozwoliłaby kotu jedynie na przeżycie). Metoda NRC (National Research Council) nie uwzględnia strat we wchłanianiu pokarmu (a przecież pokarm i zawarte w nim składniki nie są przecież wchłaniane przez organizm kota w 100%).

Ile karmy powinien zjadać Twój kot i ile to kosztuje

Żywienie kota „na oko” może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, między innymi nadwagi i otyłości, która dotyka już 40% kotów w Polsce. (Więcej informacji na temat otyłości znajdziesz na blogu w Otyłość u kota.) Dlatego tak ważne jest możliwe precyzyjne wyznaczenie ile danej karmy powinien jeść kot każdego dnia. Jest to zależne od kondycji Twojego kota oraz od kaloryczności karmy, którą podajesz kotu.

Pamiętaj, że jeśli zmienisz karmę swojego kota lub zmienił się skład tej karmy to konieczne jest ponowne wyliczenie dziennej ilości karmy w kalkulatorze.

#3 DODATKOWE FUNKCJE

Kocięta do 12 miesiąca oraz kotki w rui, ciąży i podczas laktacji

Wychodząc na przeciw prośbom osób z hodowli, fundacji i domów tymczasowych dodałam do kalkulatora możliwość wyliczania zapotrzebowania dla kociąt i kotki w trakcie rui, ciąży i laktacji.

Aby obliczyć zapotrzebowanie kotki w zależności od okresu laktacji do zapotrzebowania dodaj:

  • po 30% na kocię w 1-2 tygodniu laktacji
  • po 45% na kocię w 3 tygodniu laktacji
  • po 55% na kocię w 4 tygodniu laktacji
  • po 65% na kocię w 5 tygodniu laktacji
  • po 90% na kocię w 6 tygodniu laktacji

Pamiętaj, że w przypadku kociąt w fazie wzrostu (do ok. 12 miesiąca) zaleca się karmienie do woli (bez ograniczeń), to samo dotyczy kotek w okresie ciąży.

Rozkład kaloryczny

Dla osób bardziej dociekliwych i dla dietetyków dodałam do kalkulatora moduł wyliczający rozłożenie energii w karmie. Kalkulator karmy dla kota na podstawie składu analitycznego wylicza ile energii pochodzi z białka, ile z tłuszczu, a ile z węglowodanów.

Notatka od autorki

Kalkulator karmy dla kota ułatwia analizę składu karmy, ale warto mieć na uwadze, że skład surowcowy i dodatki dietetyczne są również niezwykle istotne przy wybieraniu zdrowej i zbilansowanej karmy dla kota. Zachęcam do zajrzenia do szczegółowych analiz składu w moich recenzjach karm.

Stworzyłam również kalkulator, który oblicza dzienne zapotrzebowanie kota na wodę – bez względu czy kot zjada jedną lub kilka rodzajów karm. Możesz go znaleźć tutaj: Kalkulator wody dla kota.

Archiwum zmian kalkulatora:

  • Sierpień 2020 – Publikacja Kalkulator karmy dla kota 1.0: Makro-składniki.
  • Wrzesień 2020 – Aktualizacja: drobne poprawki stylistyczne.
  • Grudzień 2020 – Rozpoczęcie testów Kalkulator karmy dla kota 2.0.
  • Luty 2021 – Publikacja Kalkulator karmy dla kota 2.0: Makro-składniki, kaloryczność i zapotrzebowanie dzienne kota.
  • Marzec 2021 – Aktualizacja: dodanie informacji o metodzie wykorzystywanej do wyliczania dziennego zapotrzebowania.
  • Marzec 2021 – Publikacja anglojęzycznej wersji kalkulatora Cat Food Calculator 2.0.
  • Październik 2021 – Aktualizacja: funkcjonalność dodatkowa – kocięta, kotki w rui, ciąży i podczas laktacji.
  • Czerwiec 2023 – Rozpoczęcie testów Kalkulator karmy dla kota 3.0.
  • Lipiec 2023 – Publikacja Kalkulator karmy dla kota 3.0 – między innymi: czytelniejszy interfejs, wyliczanie porcji.
  • Wrzesień 2023 – Poprawa literówek, aktualcja przelicznika wapnia i fosforu, zoptymalizowanie czasu wczytywania kalkulatora.

Wzory wykorzystane w moim kalkulatorze pochodzą z podręcznika “Podstawy żywienia psów i kotów”, prof. dr hab n. wet. R Lechowski, lek. wet. B Barszczewska, pod redakcją dr n.wet. M. Ceregrzyn, wyd. Edra Urban & Partner, Wrocław oraz Nutritional Guidelines for Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs, FEDIAF.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Skomentuj i udostępnij mój artykuł, aby dać mi motywację do dalszego działania! 💙

  • Nie zapomnij zostawić komentarza!

Śmiało, zostaw komentarz pod artykułem! Podziel się swoimi przemyśleniami, pytaniami, lub propozycjami tematu na kolejny artykuł. Chcesz, żebym napisała recenzję o konkretnym produkcie? Daj znać w komentarzu!

  • Podziel się linkiem w mediach społecznościowych!

Udostępnij link do tego artykułu na Twoich social mediach, napisz w swojej relacji/stories o moim blogu albo pokaż jak zainspirowały Cię moje treści. Niech inni też mają okazję stać się świadomymi kocimi opiekunami!

⠀⠀

Dołącz do naszej społeczności
świadomych kocich opiekunów!

Obserwuj Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku,
Pinterest oraz Tiktok!

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

36 komentarzy do “Kalkulator karmy dla kota

  1. Wydaje mi się że jest błąd w kalkulatorze w pozycji fosfor% i wapń%. Powinno być na odwrót. Teraz wychodzi stosunek Ca/P że fosforu jest zawsze więcej, a to nieprawda

  2. Kawał dobrej roboty, że tak kolokwialnie napiszę 😉 Bardzo przydatny dla każdego dbającego o dobrą dietę kotów kociego dwunożnego podwładnego.
    Tak BTW – jestem tutaj pierwszy raz, aż dziwne, bo jestem kocią wariatką zatopioną w kociej tematyce od lat. Pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Blog wylądował w kocich zakładkach.
    Tak BTW też mieszkam w otulinie Puszczy Kampinoskiej, tyle że z czwórką kotów. Do zeszłego roku z szóstką – niestety nowotwór płaskonabłonkowy zabrał mi nagle ukochaną, najbardziej moją i jedyną rasową wśród moich ogonów kotkę Tosię – miała tylko 8 lat :(. A potem musiałam pomóc odejść najstarszemu, 13toletniemu, przewlekle choremu na nerki przez ponad półtora roku Puckowi.

    1. Bardzo dziękuję za dołączenie do grona moich czytelników oraz za umieszczenie bloga w swoich zakładkach! To naprawdę wiele dla mnie znaczy 🙂 Wierzę, że znajdziesz u mnie wiele przydatnych treści na temat karm, diety i ogólnej opieki nad kociakami. Tym bardziej, że duża kocia rodzinka to sporo radości i miłości, ale także ogromna odpowiedzialność. Serdecznie Cię pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i radości Tobie i Twoim kociakom! 🐾😺

  3. super sprawa ten kalkulator. Dzięki. Jedna kwestia mnie zastanawia – w recenzji mokrej karmy Dolina Noteci Bogata W… podajesz ilość kalorii na 100g: 121 kcal. Natomiast po wprowadzeniu do kalkulatora danych nt. tej karmy kaloryczność wychodzi 93 kcal EM/100g. Która wartość jest prawidłowa?

    1. W recenzjach podaje i analizuje dane, które są na etykiecie karmy. Kaloryczność karm na etykietach to dane, które producent otrzymał z laboratorium badającego jego karmę – a więc wyniki są bardziej szczegółowe. Mój kalkulator pozwala oszacować kaloryczność karmy w oparciu o metodę wykorzystującą zmodyfikowane współczynniki Atwatera dostosowaną do kociej diety. Dlatego wyniki obliczeń ze wzorów mogą nieznacznie różnić się od wartości podanej przez producenta. Stąd różnica pomiędzy danymi z etykiety a danymi które wychodzą z obliczeń.

  4. Super kalkator, mam swoją wersję w Excelu ale ten jest zdecydowanie przyjemniejszy 🙂

    Od zawsze zastanawiam się tylko nad jedna rzeczą. Mam dosyć aktywnego kota (bengal) ale jednocześnie jest on kotem wykastrowanym. Którą opcję powinnam wybierać przy obliczeniach?

  5. Dzień dobry. Dowiedziałam się o tym fantastycznym kalkulatorze z fb. Został polecony również do wyliczeń dla psa. Czy faktycznie mogę się na nim opierać przeliczając karmę mokrą dla psa?

  6. Cześć, gratuluję bloga, przeczytałam chyba wszystkie recenzje karm, robisz to wspaniale! Dziś zajrzałam do kalkulatora, bo wydaje mi się, że mój kociak (ok 8 mies.) po kastracji zaczyna powoli tyć. No i właśnie – podajesz, że kociak do 12 miesięcy powinien jeść do woli, ale czy na pewno, także w wypadku kastrowanego? Weterynarz powiedziała, żebym ok 10 miesiąca zaczęła dawać mu mniej, ale ja już teraz widzę sporą zmianę w jego wyglądzie i mnie to nie pokoi. Czy wynik kalkulatora jeśli wybiorę „dorosły kastrowany” sprawdzi się dla niego?

  7. Dzięki! Po zmianie szaty graficznej opakowań, Feringa zmieniła też skład, między innymi drastycznie zwiększono zawartość węglowodanów np. z 2,5% na 11,67% (masakra) dla ulubionego naszego smaku. Dzięki Twojemu kalkulatorowi mogę szybko sprawdzać karmy dostępne w sprzedaży, zanim zdecyduję się na testowanie smaków na żywym organizmie.

  8. kalkulator niezwykle pomocny, bardzo dziękuję za jego zrobienie. mam jednak pewien dylemat – zalecane jest, aby kotki do 12 miesięcy karmić do woli, ale co jeśli mamy do czynienia z kotem do 12 miesięcy, który ma już za sobą kastrację?

    sam mam dwa koty w wieku „nastoletnim” – ok. siedmiomiesięczną kotkę i ok. pięciomiesięcznego kota. oboje są już po kastracji. zastanawiam się więc, jak powinienem je karmić (na razie staram się dawać im 4-5 posiłków, z czego śniadanie i kolacja są „solidniejsze”) – z jednej strony nie chcę hamować ich wzrostu i po prostu ich głodzić, a z drugiej obawiam się skoku masy ciała, który często występuje u kotków kastrowanych. między zapotrzebowaniami kalorycznymi, które wylicza kalkulator dla kotów kastrowanych i kotków do 12 miesiąca jest z oczywistych względów przepaść i nie wiem, w którą stronę pójść.

    co by Pani poradziła w takiej sytuacji?

      1. Witam,
        Czy to usprawnienie z większą ilością przeliczników zostało już zastosowane? 🙂 I z ciekawości co to jest ten współczynnik k wspomniany wyżej?

  9. Mam takie pytanko…
    Zaczne od tego ze jejku jak dobrze ze tu trafilam ! dziekuje za ten super kalkulator !
    a jak mam obliczyc jesli daje kotu caly dzien mokre i raz dziennie chlust suchego

  10. Polecam Twój blog każdej rodzinie do której idą moje tymczaski. Ten kalkulator jest NIEZBĘDNY dla każdego kociego opiekuna, a Twoje recenzje to prawdziwa kopalnia wiedzy.

  11. Fantastyczna sprawa, naprawdę! Puszczam w świat, pewnie przyda się wielu właścicielom kotów 🙂

  12. Ten kalkulator jest super! Nie muszę już tracić czasu na ręczne liczenie kalorii w karmie i wyliczać dawek za każdym razem gdy próbujemy nowy smaku 🙂 Dla mnie bomba!

  13. Świetny blog i bardzo pomocny kalkulator. To że nie ma podanych węglowodanów na opakowaniu, bo producenci chcą ukryć niewygodne informacje porpostu nie miesci mi się w głowie. Naprawde bardzo dziękuję za kalkulator, teraz wiem ile dawać mojej Kici jedzenia i dziękuje za te wszystkie recenzje karm, bo pozwoliły mi przejrzeć na oczy i zmienić jej karmę na taką która jest dla niej zdrowsza.

  14. Genialny jest ten kalkulator karmy dla kota! Będę go używał z miłą chęcią, pozdrawiam serdecznie 🙂

  15. Cześć 🙂 bardzo się cieszę że trafiłam na Twojego bloga, bardzo dużo się już dowiedziałam 🙂 Jednak mam pytanie, ponieważ trafiła do mnie 4 miesięczna kotka kilka dni temu i poszukuję dla niej dobrej karmy. Czy mogła byś mi podpowiedzieć czym powinna różnić się karma mokra dla takiego małego kociaka od karmy mokrej dla dorosłego kota? Nie wiem na co zwracać uwagę…

    1. Jeżeli kot nie ma problemów zdrowotnych to bez względu czy ma 4 miesiące czy 2 lata powinien jeść karmy dla kotów z dużą zawartością mięsa. Karmy „dla kociaków” to zwykły chwyt marketingowy 😉 Przykładami wysokomięsnych karm (przetestowanych i przeanalizowanych przeze mnie) są wysokiej jakości karmy Gussto , Cats Plate lub też Zooplus Bio. Natomiast przykładami karm dobrej jakości są Tundra oraz Catz Finefood. W każdej z recenzji karm masz podaną przeciętną cenę produktów więc możesz sobie wybrać która karma będzie dla Ciebie odpowiednia także pod kątem ekonomicznym. (Wystarczy że klikniesz w nazwy karm w moim komentarzu i przeniesie cię do recenzji danej karmy :))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę