Jak stworzyć koci ogródek w doniczce: trawa i zioła dla kota

Jak stworzyć koci ogródek w doniczce: trawa i zioła dla kota

Zamiast kupować trawę w plastikowym pudełku postanowiłam być jeszcze bardziej eko i sama zasadziłam piękny i funkcjonalny koci ogródek. Po co trawa dla kota? Jak posadzić i pielęgnować trawę dla kota? Jakie rośliny są bezpieczne dla kota?

Przygotowałam dla Ciebie szczegółową instrukcję krok po kroku jak stworzyć i pielęgnować koci ogródek. To naprawdę nic trudnego!

Dlaczego koty lubią jeść trawę

Podgryzanie trawy

Koty to ściśli mięsożercy, a ich układ pokarmowy jest przystosowany wyłącznie do trawienia mięsa. Dlaczego koty tak chętnie podgryzają trawę, skoro po niej wymiotują? Kot instynktownie zjada trawę, aby oczyścić swój przewód pokarmowy z zalegających tam niestrawionych resztek jedzenia, futrzanych kłaczków i pasożytów, które są wydalane razem z trawą w wymiocinach.

Choć podawanie kotu trawki jest naturalnym sposobem na odkłaczanie i odrobaczanie to nie jest on wystarczający. Zakłaczenie jest niebezpieczne dla zdrowia kota i może objawiać się zaparciami, ospałością czy wymiotowaniem niestrawionego pokarmu. W przypadku odkłaczania polecam regularnie czesać futerko kota, w sezonie linienia stosować szczotki do wyczesywania martwego podszerstka i podawać do jedzenia gęsi smalec. Odradzam stosowania past odkłaczających, bo zawierają wiele składników i nie wszystkie są zdrowe. Pamiętaj też o regularnym odrobaczaniu kota u lekarza weterynarii.

Podgryzanie innych roślin

Jeżeli nie dostarczysz swojemu kotu trawy to może zacząć podgryzać inne rośliny domowe. A więc podanie kotu trawy dla kota może ocalić Twoje rośliny przed uszkodzeniami, ale również zdrowie Twojego kota. Niestety wiele popularnych roślin domowych jest trujące dla kota. Aby stworzyć przyjazną zieloną przestrzeń dla Ciebie i Twojego kota, zawsze sprawdzaj czy roślina nie widnieje na liście roślin toksycznych dla kotów.

Na stronie ASPCA (niestety tylko w języku angielskim i łacinie) znajdziesz największy katalog roślin, które są trujące lub drażniące dla kotów i psów. Oprócz toksyczności samych roślin warto też pamiętać, że groźne dla zdrowia kota mogą być też pestycydy. Jeżeli wychodzisz z kotem to nie pozwalaj mu na podgryzanie roślin podczas spaceru. 

W przypadku podejrzenia zatrucia bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Postaraj się zidentyfikować, którą roślinę podgryzał Twój kot, bo może to pomóc uratować jego życie.

Jakie rośliny mogą znaleźć się w kocim ogródku

Najpopularniejsze zdrowe trawy dla kota to:

  • jęczmień,
  • pszenica,
  • żyto,
  • owies (uwielbiany przez mojego kota Apollo).

Oprócz wymienionych wyżej traw możemy posadzić kotu również zioła np. kocimiętkę (łac. Nepeta cataria) i kozłek lekarski (waleriana, łac. Valeriana officinalis).

Jeśli kupujesz gotową mieszankę nasion do wysiewu, to pamiętaj, aby sprawdzić czy nie ma w nich pleśni lub śladów gnicia.

Nie wszystkie trawy są bezpieczne dla kota

Unikaj kupowania gotowych “trawek dla kota” w supermarketach, które bardzo często są ostre i niebezpieczne dla zdrowia kota.

W sklepach spożywczych i marketach budowlanych wielokrotnie spotkałam roślinę sprzedawaną jako “kocia trawka”, która tak naprawdę jest niebezpieczną dla kotów rośliną ozdobną o łacińskiej nazwie Cyperus alternifolius zumula (zwanej także “papirusem”).

Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić etykietę na roślinie i nigdy nie kupuj trawy dla kota, która nie zawiera na etykiecie informacji o nazwie gatunku rośliny.

Koci ogród w 5 krokach

Krok 1 – Materiały

Do stworzenia kociego ogródka potrzebujesz:

  • Doniczka – najlepiej niska i szeroka,
  • Ziemia – podłoże uniwersalne dla roślin,
  • Nasiona, np owies, pszenica i kocimiętka – bardzo tanio kupisz je na allegro, bazarkach i w niektórych sklepach ogrodniczych.
  • Drenaż np. keramzyt lub grubszy żwir.

Krok 2 – Drenaż

Dno donicy wyłóż keramzytem lub grubszym żwirem. Taki drenaż stworzy warstwę napowietrzającą i będzie zapobiegał gniciu korzeni.

Krok 3 – Ziemia

Na drenaż wsyp 5-10 cm ziemi uniwersalnej.

Krok 4 – Nasiona

Posyp ziemię nasionami, przykryj je cienką warstwą ziemi (do 1 cm) i delikatnie podlej wodą.

Krok 5 – Pielęgnacja

Postaw doniczkę w słonecznym miejscu i podlewaj regularnie, aby ziemia była stale wilgotna (ale nie mokra).

Kocia trawa zaczyna kiełkować po ok. 2-4 dniach, a po 1-2 tygodniach możesz umożliwić kotu swobodny dostęp do donicy z kocim ogródkiem. Pamiętaj o regularnym podlewaniu ogródka i przycinaniu trawy, jeśli wyrośnie zbyt wysoka.

Własnoręcznie posadzenie trawki dla kota jest nie tylko niezwykle proste, ale również ekonomiczne i ekologiczne.

Pochwal się zrobionymi własnoręcznie projektami na Facebooku lub Instargamie! Nie zapomnij użyć hasztagu #CraftWithApollo i oznaczyć @apollofluffycat 😺

Zrób to sam (DIY)


Zajrzyj do sekcji Zrób to sam, gdzie znajdziesz więcej instrukcji i darmowych szablonów na ciekawe i ekologiczne projekty dla kotów i kocich opiekunów.

Inne EKO-Tematy


Zajrzyj do sekcji EKO 🌿, gdzie znajdziesz artykuły na temat ekologicznego stylu życia, upcyklingu oraz ekologicznych produktów.

⠀⠀

A Ty co o tym myślisz?

Dodaj komentarz pod tym postem i podziel się ze mną swoimi przemyśleniami, sugestiami oraz pytaniami!

⠀⠀

Dołącz do mojej społeczność świadomych kocich opiekunów 🐾

Nie zapomnij obserwować Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku i Pinterest.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do góry