
Zamiast kupować trawę w plastikowym pudełku postanowiłam być jeszcze bardziej eko i sama zasadziłam piękny i funkcjonalny koci ogródek. Po co trawa dla kota? Jak posadzić i pielęgnować trawę dla kota? Jakie rośliny są bezpieczne dla kota?
Przygotowałam dla Ciebie szczegółową instrukcję krok po kroku jak stworzyć i pielęgnować koci ogródek. To naprawdę nic trudnego!
Do czego trawa jest potrzebna kotu
Koty to ściśli mięsożercy, a ich układ pokarmowy jest przystosowany wyłącznie do trawienia mięsa. Dlaczego koty tak chętnie podgryzają trawę, skoro po niej wymiotują? Kot instynktownie połyka trawę, aby oczyścić swój przewód pokarmowy z zalegających tam niestrawionych resztek jedzenia i futrzanych kłaczków, które są wydalane razem z trawą w wymiocinach. Wymiotowanie kłębkami futra jest zamierzonym efektem połykania trawy!
Zakłaczenie jest niebezpieczne dla zdrowia kota i może objawiać się zaparciami, ospałością czy wymiotowaniem niestrawionego pokarmu. Choć podawanie kotu trawki jest naturalnym sposobem na odkłaczanie to nie jest on wystarczający. Więcej o objawach zakłaczenia, naprawdę skutrecznych sposobach na odkłaczenie oraz analizy składów przysmaków i karm odkłaczających przeczytasz w moim artykule Zdrowe i skuteczne sposoby na odkłaczanie kota
Jakie rośliny mogą znaleźć się w kocim ogródku
Jeśli kupujesz gotową mieszankę nasion do wysiewu, to pamiętaj, aby sprawdzić czy nie ma w nich pleśni lub śladów gnicia.
Trawa dla kota

Polecam kupować opakowania z 1 kg nasion, ponieważ starczą na dłużej i są dużo bardziej opłacalne niż kupowanie w opakowaniach po kilka gramów. (Możesz je śmiało wykorzystywać zimą do dokarmiania ptaków w karmniku.)
Zioła dla kota
Oprócz wymienionych wyżej traw możemy posadzić kotu również zioła np. kocimiętkę (łac. Nepeta cataria) i kozłek lekarski (waleriana, łac. Valeriana officinalis). Ale miej oko na swoje spożycie, ponieważ nawet bezpieczne zioła spożywane w dużych ilościach mogą przyczynić się do problemów.

Nie wszystkie rośliny są bezpieczne dla kota
Unikaj kupowania gotowych „trawek dla kota” w supermarketach, które bardzo często są ostre i niebezpieczne dla zdrowia kota. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić etykietę na roślinie. Nigdy nie kupuj trawy dla kota, która nie zawiera na etykiecie informacji o nazwie gatunku rośliny!

Wiele razy spotkałam rośliny w sklepach spożywczych i marketach budowlanych sprzedawane jako „kocia trawa”. W większości przypadków była to ozdobna roślina nazywana potocznie „kocią trawką” oraz „papirusem” czyli łac. Cyperus Alternifolius Zumula (widoczna na zdjęciu obok). Ta roślina ma bardzo ostre liście, które są niebezpieczne dla kota.
Jak sprawdzić czy roślina lub zioło jest bezpieczne dla kota

O tym jak sprawdzić czy roślina lub zioło jest bezpieczne dla Twojego kota oraz co robić jeśli podejrzewasz zatrucie roślinami przeczytasz w moim artykule na temat Roślin doniczkowych bezpiecznych dla psa i kota (link).
Koci ogród w 5 krokach
Własnoręcznie posadzenie trawki dla kota jest nie tylko niezwykle proste, ale również ekonomiczne i ekologiczne.
Krok 1 – Materiały

Do stworzenia kociego ogródka potrzebujesz:
- Doniczka – najlepiej niska, szeroka i w miarę ciężka,
- Ziemia – podłoże uniwersalne dla roślin,
- Nasiona, np owies, pszenica i kocimiętka.
- Drenaż np. keramzyt lub grubszy żwir.
Krok 2 – Drenaż
Dno donicy wyłóż keramzytem lub grubszym żwirem. Taki drenaż stworzy warstwę napowietrzającą i będzie zapobiegał gniciu korzeni.

Krok 3 – Ziemia
Na drenaż wsyp ziemię uniwersalną, tak aby sięgała 2 cm poniżej brzegu donicy.

Krok 4 – Nasiona
Posyp ziemię nasionami, przykryj je cienką warstwą ziemi (do 1 cm). Dzięki cienkiej ziemi nasionka szybciej wykiełkują. Na koniec delikatnie podlej nasiona wodą, tak aby ziemia była lekko wilgotna ale nie zrobiło się bagienko.


Krok 5 – Pielęgnacja ogródka
Postaw doniczkę w słonecznym miejscu i podlewaj regularnie, aby ziemia była stale wilgotna (ale nie mokra).

Trawa dla kota zaczyna kiełkować po ok. 2-4 dniach, a po 1 tygodniu możesz umożliwić kotu swobodny dostęp do donicy z kocim ogródkiem. Pamiętaj o regularnym podlewaniu ogródka i przycinaniu trawy, jeśli wyrośnie zbyt wysoka.
Unikaj nawożenia trawy, bo nawóz na źdźbłach może być niebezpieczny dla kota. Kot nie czerpie z trawy żadnych składników odżywczych więc nie ma potrzeby jej nawozić.

BONUS – Odnowienie ogródka
Jeżeli trawa nie nadaje się już do użytkowania (np. uschła) to wyrwij ją razem z korzeniami. Postaraj się zostawić na dnie doniczki warstwę drenażową i jak najwięcej ziemi, bo nie ma potrzeby po raz kolejny wydawać na to pieniądze.
Następnie przejdź do kroku 3 i postępuj dalej zgodnie z instrukcją.
Podgryzanie innych roślin, a trawa dla kota
Jeżeli nie dostarczysz swojemu kotu trawy to może zacząć podgryzać inne rośliny domowe, a niektóre z nich mogą być trujące. Podanie kotu trawy dla kota może ocalić Twoje rośliny przed uszkodzeniami, ale również zdrowie Twojego kota. Jeżeli wychodzisz z kotem na spacer to nie pozwalaj mu na podgryzanie roślin podczas spaceru. Oprócz toksyczności samych roślin warto też pamiętać, że groźne dla zdrowia kota mogą być też pestycydy.

Podejrzewasz zatrucie u kota?
Natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii! Postaraj się zidentyfikować roślinę, którą mógł zatruć się Twój kot, bo może to pomóc lekarzowi uratować kocie życie. Jeśli nie znasz nazwy, zrób przynajmniej zdjęcie rośliny.
Jakie rośliny domowe są bezpieczne dla kota

Nie wszystkie popularne rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kotów. Ale to wcale nie oznacza, że jeśli pod Twoim dachem pojawił się kot to musisz całkowicie rezygnować z domowej dżungli. Przygotowałam dla Ciebie listę 17 roślin doniczkowych bezpiecznych dla kota, które są łatwe w uprawie oraz niezwykle piękne: Rośliny doniczkowe bezpieczne dla psa i kota
Pochwal się na social media
Pochwal się zrobionymi własnoręcznie projektami na Facebooku lub Instargamie! Nie zapomnij użyć hasztagu #CraftWithApollo i oznaczyć @apollofluffycat 😺

Zrób to sam (DIY)
Zajrzyj do sekcji Zrób to sam, gdzie znajdziesz więcej instrukcji i darmowych szablonów na ciekawe i ekologiczne projekty (nie tylko dla kotów).
⠀⠀
A Ty co o tym myślisz?
Dodaj komentarz pod tym postem i podziel się ze mną swoimi przemyśleniami, sugestiami oraz pytaniami!
⠀⠀
Aktualizacja: Artykuł został zaktualizowany 03.2021
Niektóre linki umieszczone we wpisie mogą być afiliacyjne, więcej w Regulaminie Bloga.

Joanna z Apollo Fluffy Cat
Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".
4 komentarze do “Jak stworzyć koci ogródek w doniczce: trawa i zioła dla kota”
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
Mam jedną kotkę z raczej krótkim futerkiem. Na ile czasu wystarczy mi kilogram pszenicy?
To zależy od tego, ile trawy połknie Twoja kotka, ale raczej dość długo. Kupiłam 1kg nasion ponad rok temu i wciąż jest ich sporo 🙂
Super! Uwielbiam czytać Pani bloga, jest tu wiele ciekawych treści, zdjęć i śliczna szata graficzna 🙂
Dziękuje cieszę się, że się podoba i mogę pomagać innym opiekunom kotów.