Jak stworzyć koci ogródek w doniczce: trawa i zioła dla kota

Jak stworzyć koci ogródek w doniczce: trawa i zioła dla kota

Zamiast kupować trawę w plastikowym pudełku postanowiłam być jeszcze bardziej eko i sama zasadziłam piękny i funkcjonalny koci ogródek. Po co trawa dla kota? Jak posadzić i pielęgnować trawę dla kota? Jakie rośliny są bezpieczne dla kota?

Przygotowałam dla Ciebie szczegółową instrukcję krok po kroku jak stworzyć i pielęgnować koci ogródek. To naprawdę nic trudnego!

Do czego trawa jest potrzebna kotu

Koty to ściśli mięsożercy, a ich układ pokarmowy jest przystosowany wyłącznie do trawienia mięsa. Dlaczego koty tak chętnie podgryzają trawę, skoro po niej wymiotują? Kot instynktownie połyka trawę, aby oczyścić swój przewód pokarmowy z zalegających tam niestrawionych resztek jedzenia i futrzanych kłaczków, które są wydalane razem z trawą w wymiocinach. Wymiotowanie kłębkami futra jest zamierzonym efektem połykania trawy!

Zakłaczenie jest niebezpieczne dla zdrowia kota i może objawiać się zaparciami, ospałością czy wymiotowaniem niestrawionego pokarmu. Choć podawanie kotu trawki jest naturalnym sposobem na odkłaczanie to nie jest on wystarczający. Więcej o objawach zakłaczenia, naprawdę skutrecznych sposobach na odkłaczenie oraz analizy składów przysmaków i karm odkłaczających przeczytasz w moim artykule Zdrowe i skuteczne sposoby na odkłaczanie kota

Nie wszystkie trawy są bezpieczne dla kota

Unikaj kupowania gotowych „trawek dla kota” w supermarketach, które bardzo często są ostre i niebezpieczne dla zdrowia kota.

Wiele razy spotkałam rośliny w sklepach spożywczych i marketach budowlanych sprzedawane jako „kocia trawa”. W większości przypadków była to ozdobna roślina o łacińskiej nazwie Cyperus Alternifolius Zumula nazywana potocznie „kocią trawką” oraz „papirusem” (widoczna na zdjęciu obok). Ta roślina ma bardzo ostre liście, które są niebezpieczne dla kota.

Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić etykietę na roślinie. Nigdy nie kupuj trawy dla kota, która nie zawiera na etykiecie informacji o nazwie gatunku rośliny lub jest wspomnianym wyżej papirusem.

Jakie rośliny mogą znaleźć się w kocim ogródku

Jeśli kupujesz gotową mieszankę nasion do wysiewu, to pamiętaj, aby sprawdzić czy nie ma w nich pleśni lub śladów gnicia.

Trawa dla kota

Zdrowe trawy dla kota, które kupisz tanio na allegro, bazarkach i w niektórych sklepach ogrodniczych:

  • owies (1,95zł za 1 kg na allegro: LINK ),
  • jęczmień (1,30zł za 1 kg na allegro: LINK ),
  • pszenica ( 2zŁ za 1 kg na allegro: LINK ),
  • żyto (1,90zł za 1 kg na allegro: LINK ).

Polecam kupować opakowania z 1 kg nasion, ponieważ starczą na dłużej i są dużo bardziej opłacalne niż kupowanie w opakowaniach po kilka gramów. (Możesz je śmiało wykorzystywać zimą do dokarmiania ptaków w karmniku.)

Zioła dla kota

Oprócz wymienionych wyżej traw możemy posadzić kotu również zioła np. kocimiętkę (łac. Nepeta cataria) i kozłek lekarski (waleriana, łac. Valeriana officinalis). Ale miej oko na swoje spożycie, ponieważ nawet bezpieczne zioła spożywane w dużych ilościach mogą przyczynić się do problemów.

Koci ogród w 5 krokach

Własnoręcznie posadzenie trawki dla kota jest nie tylko niezwykle proste, ale również ekonomiczne i ekologiczne.

Krok 1 – Materiały

Do stworzenia kociego ogródka potrzebujesz:

  • Doniczka – najlepiej niska, szeroka i w miarę ciężka,
  • Ziemia – podłoże uniwersalne dla roślin,
  • Nasiona, np owies, pszenica i kocimiętka.
  • Drenaż np. keramzyt lub grubszy żwir.

Krok 2 – Drenaż

Dno donicy wyłóż keramzytem lub grubszym żwirem. Taki drenaż stworzy warstwę napowietrzającą i będzie zapobiegał gniciu korzeni.

Krok 3 – Ziemia

Na drenaż wsyp ziemię uniwersalną, tak aby sięgała 2 cm poniżej brzegu donicy.

Krok 4 – Nasiona

Posyp ziemię nasionami, przykryj je cienką warstwą ziemi (do 1 cm). Dzięki cienkiej ziemi nasionka szybciej wykiełkują. Na koniec delikatnie podlej nasiona wodą, tak aby ziemia była lekko wilgotna ale nie zrobiło się bagienko.

Krok 5 – Pielęgnacja ogródka

Postaw doniczkę w słonecznym miejscu i podlewaj regularnie, aby ziemia była stale wilgotna (ale nie mokra).

Trawa dla kota zaczyna kiełkować po ok. 2-4 dniach, a po 1 tygodniu możesz umożliwić kotu swobodny dostęp do donicy z kocim ogródkiem. Pamiętaj o regularnym podlewaniu ogródka i przycinaniu trawy, jeśli wyrośnie zbyt wysoka.

Unikaj nawożenia trawy, bo nawóz na źdźbłach może być niebezpieczny dla kota. Kot nie czerpie z trawy żadnych składników odżywczych więc nie ma potrzeby jej nawozić.

BONUS – Odnowienie ogródka

Jeżeli trawa nie nadaje się już do użytkowania (np. uschła) to wyrwij ją razem z korzeniami. Postaraj się zostawić na dnie doniczki warstwę drenażową i jak najwięcej ziemi, bo nie ma potrzeby po raz kolejny wydawać na to pieniądze.

Następnie przejdź do kroku 3 i postępuj dalej zgodnie z instrukcją.

Podgryzanie innych roślin, a trawa dla kota

Jeżeli nie dostarczysz swojemu kotu trawy to może zacząć podgryzać inne rośliny domowe, a niektóre z nich mogą być trujące. Podanie kotu trawy dla kota może ocalić Twoje rośliny przed uszkodzeniami, ale również zdrowie Twojego kota. Jeżeli wychodzisz z kotem na spacer to nie pozwalaj mu na podgryzanie roślin podczas spaceru. Oprócz toksyczności samych roślin warto też pamiętać, że groźne dla zdrowia kota mogą być też pestycydy.

Podejrzewasz zatrucie u kota?

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii! Postaraj się zidentyfikować roślinę, którą mógł zatruć się Twój kot, bo może to pomóc lekarzowi uratować kocie życie. Jeśli nie znasz nazwy, zrób przynajmniej zdjęcie rośliny.

Jakie rośliny domowe są bezpieczne dla kota

Nie wszystkie popularne rośliny doniczkowe są bezpieczne dla kotów. Ale to wcale nie oznacza, że jeśli pod Twoim dachem pojawił się kot to musisz całkowicie rezygnować z domowej dżungli. Wystarczy świadomie wybrać rośliny doniczkowe, które są bezpieczne dla kota.

Przygotowałam dla Ciebie listę 17 roślin doniczkowych bezpiecznych dla kota, które są łatwe w uprawie oraz niezwykle piękne: Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota

Pochwal się na social media

Pochwal się zrobionymi własnoręcznie projektami na Facebooku lub Instargamie! Nie zapomnij użyć hasztagu #CraftWithApollo i oznaczyć @apollofluffycat 😺

Zrób to sam (DIY)

Zajrzyj do sekcji Zrób to sam, gdzie znajdziesz więcej instrukcji i darmowych szablonów na ciekawe i ekologiczne projekty (nie tylko dla kotów).

⠀⠀

A Ty co o tym myślisz?

Dodaj komentarz pod tym postem i podziel się ze mną swoimi przemyśleniami, sugestiami oraz pytaniami!

⠀⠀

Dołącz do mojej społeczność świadomych kocich opiekunów 🐾

Nie zapomnij obserwować Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku i Pinterest.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Aktualizacja: Artykuł został zaktualizowany 03.2021

Artykuł zawiera linki afiliacyjne, czyli jeśli zdecydujesz się dokonać zakupu za pośrednictwem jednego z takich linków to mogę dostać bardzo mały procent ceny sprzedaży, ale nie ma żadnego wpływu na cenę, jaką Ty zapłacisz za produkty. Pomaga to pokryć koszty bloga, takie jak hosting, domena, obsługa techniczna itd. Więcej w Regulaminie Bloga.

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

2 komentarze do “Jak stworzyć koci ogródek w doniczce: trawa i zioła dla kota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do góry