Zdrowe i skuteczne sposoby na odkłaczanie kota

Zdrowe i skuteczne sposoby na odkłaczanie kota

Koty poświęcają dużo czasu na mycie się, a przy okazji połykają swoją sierść, która może przekształcać się w niebezpieczne dla kociego zdrowia kule włosowe. W tym artykule dowiesz się jakie są objawy zakłaczenia, poznasz skuteczne i zdrowe metody na odkłaczanie kota oraz dowiesz się które popularne metody są niezdrowe.

Które rasy kotów są najbardziej zagrożone

Mój kot Apollo jest Brytyjczykiem Długowłosym

Szczególnie zagrożone powstawaniem kul włosowych są koty długowłose i półdługowłose (na przykład koty syberyjskie, brytyjczyki długowłose czy maine coony) oraz koty krótkowłose o gęstym podszerstku (na przykład koty rosyjskie niebieskie czy krótkowłose brytyjczyki).

Ryzyko zakłaczenia u wszystkich kotów (nie tylko wspomnianych powyrzej) zwiększa się w okresie zmiany futra, czyli na wiosnę i jesienią.

Dlaczego odkłaczanie kota jest ważne

Ze standardową ilością połkniętego futra kot radzi sobie zazwyczaj sam – wydalając je wraz z kałem lub wymiotując. Nadmiar połkniętego futerka może zalegać w jelitach przekształcając się w kule włosowe – zwane pilobezoarami (ang. trichobezoar), które mogą doprowadzić do różnych chorób, a nawet do całkowitej niedrożności układu pokarmowego.

Objawy zakłaczenia 

 • wymioty niestrawionego pokarmu,
 • dławienie się i kaszel,
 • zmniejszenie lub utrata apetytu,
 • spadek masy ciała,
 • apatia i niechęć do ruchu,
 • zaparcia i wzdęcia,
 • bolesność brzucha.

Co robić, gdy wystąpiły objawy zakłaczenia

Żadnych objawów nie wolno bagatelizować, bo zakłaczenie jest niebezpieczne dla kociego zdrowia i wymaga interwencji lekarza weterynarii. Lekarz wykona badanie RTG lub USG i wybierze najlepszą metodę leczenia Twojego kociaka.

W krytycznych warunkach może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego. W przypadku łagodniejszej formy zakłaczenia lekarz może zastosować lewatywę lub podać parafinę, które mają na celu pomóc kotu w wydaleniu kul włosowych. Pamiętaj, że nie należy podawać parafiny samemu, ponieważ nie umiejętnie podana może doprowadzić do śmierci kota.

Jak walczyć z zakłaczeniem kota

Bardzo ważna jest profilaktyka, bo lepiej zapobiegać, niż leczyć. Ryzyko zakłaczenia można ograniczyć stosując różne bardziej lub mniej skutecznie sposoby.

Popularne metody

Wśród osób obserwujących naszego kociego Instagrama @apollo.fluffy.cat przeprowadziłam ankietę dotyczącą stosowanych metod walki z kłaczkami. Oto wyniki:

 • Pasty odkłaczające
 • Przysmaki lub karmy odkłaczające
 • Trawa dla kota
 • Smalec gęsi lub kaczy
 • Regularne czesanie kota

Niestety aż 50% osób, które oddały głos w ankiecie stosuje nieskuteczne i niezbyt zdrowe metody. A więc czas to zmienić!

Skuteczne i zdrowe metody

Ja polecam i korzystam z czterech skutecznych i w pełni bezpiecznych metod walki z kulami włosowymi.

Regularne czesanie kota

Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania zakłaczeniu jest regularne czesanie kota. Wyczesując futerko usuwasz nadmiar martwej sierści zanim zostanie połknięta przez kota i zapobiegasz powstawaniu pilobezoarów.

To jak często powinieneś czesać kota, zależy od wielu czynników: rasy, rodzaju i tekstury futra, wieku oraz stanu zdrowia. Koty długowłose, takie jak mój Apollo, powinno czesać się przynajmniej raz dziennie, a krótkowłose raz w tygodniu. Dodatkowo w okresie linienia (na wiosnę i jesienią) sięgnij raz w tygodniu po szczotkę do wyczesywania martwego podszerstka np. Furminator.

Trawa dla kota

Naturalnym sposobem na pozbycie się połkniętych przez kota kłaczków jest trawka dla kota, która prowokuje wydalenie sfilcowanego futra przez wymioty. Nie każda trawka trawce równa. Najlepsze trawki dla kota to jęczmień, pszenica, żyto oraz owies, z których możesz samodzielne stworzyć koci ogród.

Więcej o kociej trawie i tworzeniu kociego ogródka przeczytasz w moim artykule Jak stworzyć koci ogródek w doniczce: trawa i zioła dla kota

Smalec z gęsi lub kaczki

Smalec z gęsi lub kaczki jest naturalną i skuteczną metodą na usunięcie pilobezoarów z kociego brzuszka – a w dodatku zazwyczaj bardzo lubianą przez koty. Smalec tworzy poślizg dzięki czemu kule włosowe, które zalegają w kocim przewodzie pokarmowym, mogą przesunąć się dalej.

Raz w tygodniu podaj jedną płaską łyżeczkę smalcu prosto do kociego pyszczka lub wymieszaj ją z kocią karmą. Jeśli Twój kot nie chce zjeść smalcu, to jeszcze nic nie jest stracone. Możesz go przechytrzyć walcząc jego własną bronią – potrzebą mycia się. Sprawdzoną metodą przechytrzenia kota jest posmarowanie jego łapki smalcem, a ten instynktownie się “wyczyści” a przy tym zje cały smalczyk.

Z ilością smalcu nie należy przesadzić, bo może zaszkodzić. Naprawdę wystarczy jedna łyżeczka tygodniowo. Metoda ta jest odradzana u kotów z chorą wątrobą i trzustką.

Siemię lniane

Najrzadziej stosowaną przeze mnie metodą, ale równie skuteczną co smalec jest podanie kotu siemienia lnianego. Działa ono podobnie do smalcu z gęsi, czyli tworzy poślizg, dzięki któremu kule włosowe przesuwają się dalej w układzie pokarmowym kota i mogą zostać wydalone.

Raz w tygodniu zalej jedną łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego wrzątkiem, odstaw do zrobienia się z niego kleiku. Gdy kleik przestygnie przecedź go przez sitko, a następnie dodaj go do karmy. Jeżeli Twój kot nie będzie chciał go zjeść możesz spróbować przechytrzyć go dokładnie w taki sam sposób jak opisałam powyżej w przypadku smalcu, czyli smarując kocią łapkę ostudzonym kleikiem z siemienia lnianego.

Nieskuteczne i niezdrowe metody

Jak już wspomniałam nie wszystkie popularne metody walki z kulami włosowymi są skuteczne, a do tego mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie Twojego kota. Teraz przedstawię te metody, które nie są zalecane, a także spróbuję wyjaśnić, co jest z nimi nie tak.

Pasty odkłaczające

Stosowanie past odkłaczających jest jedną z najpopularniejszych metod walki z kulami włosowymi. Pasty działają podobnie do smalcu gęsiego, czyli tworzą poślizg, dzięki któremu pilobezoary przesuwają się dalej w układzie pokarmowym kota i mogą zostać wydalone.

Pasty odkłaczające bazują przede wszystkim na słodzie, któremu zawdzięczają swoje właściwości. Przykładowe składy past odkłaczających:

 • GimCat Malt-Soft Extra: produkty uboczne pochodzenia roślinnego (ekstrakt słodowy 43,7%, celuloza 4%), oleje i tłuszcze (31%), drożdże (1%).
 • Pasta Słodowa Smila: produkty uboczne pochodzenia roślinnego (43 % ekstrakt słodowy), oleje i tłuszcze, drożdże.
 • Trixie pasta słodowa dla kota: składniki pochodzenia roślinnego (słód), oleje i tłuszcze, cukier, składniki EG.
 • Miamor Cat Snack pasta ze słodem: mięso i produkty poboczne, roślinne produkty poboczne (min. 10% słodu, min. 4% błonnika), mleko i produkty mleczarskie.
 • Beaphar Malt pasta odkłaczająca: oleje i tłuszcze, mleko i produkty uboczne przemysłu mleczarskiego, roślinne produkty uboczne (ekstrakt słodowy 12%), drożdże (MOS 1%), składniki mineralne.

Niestety pasty zawierają składniki, które mogą zaszkodzić kotu – na przykład produkty mleczne i oleje roślinne. Dlatego uważam, że po pastę można sięgnąć tylko w przypadku sytuacji kryzysowej, bo ze względu na słaby skład past odradzam stosowanie ich regularnie. Zamiast pasty proponuję zaopatrzyć się w gęsi smalec, który ma takie samo działanie jak pasty odkłaczające, ale w przeciwieństwie do nich, nie zawiera szkodliwych dodatków. 

Przysmaki i karmy odkłaczające

Przysmaki i karmy odkłaczające zawierają bardzo mało substancji wpływających na usunięcie kul włosowych z organizmu kota. Ich składy są zazwyczaj jeszcze gorsze niż w przypadku past, więc nawet jeśli w jakimś stopniu pomogą Ci w walce z kłaczkami to mogą przysporzyć o wiele więcej szkody niż pożytku.

Przykładowe składy przysmaków i karm odkłaczających:

 • Przysmak GimCat: mleko i produkty mleczne, drożdże, oleje i tłuszcze, produkty pochodzenia roślinnego (suszony ekstrakt słodowy 4%, mielona kora wiązu 2%).
 • Przysmak odkłaczający Smilla Hearties: 19% świeżego drobiu, ryż, tłuszcz zwierzęcy, proso (tzw. milo), mączka drobiowa, mączka wątrobowa, suszone wysłodki buraczane, mączka skwarkowa, hydrolizat białka, mączka z łososia, mączka mięsna, jaja w proszku całe, siemię lniane, suszone drożdże piwowarskie, węglan wapnia, chlorek potasu
 • Karma Purina Cat Chow Adult Special Care Hairball Control: zboże (38% pełnoziarniste), mięso i podroby (20%), ekstrakty z białek roślinnych, oleje i tłuszcze, (5,4% wysuszone wysłodziny buraka cukrowego, 0,07% suszona pietruszka odpowiada 0,4% pietruszki), warzywa (2% suszony korzeń cykorii, 0,07% suszona marchew odpowiada 0,4% marchwi, 0,07% suszony szpinak odpowiada 0,4% szpinaku), składniki mineralne, drożdże (0,3%).
 • Karma Carnilove Cat Duck & Pheasant Hairball Control: mączka z kaczki (34%), mączka z bażanta (25%), żółty groch (12%), tłuszcz z kurczaka (6%), pulpa buraczana (5%), kaczka bez kości (5%), wątróbki kurczaka (3%), skrobia z tapioki (2%), jabłka (2%), olej z łososia (2%), marchew (1%), siemię lniane (1%), ciecierzyca (1%), hydrolizowane muszle skorupiaków (0,026%), wyciąg z chrząstki (0,016%), drożdże piwne (0,016%), korzeń cykorii (0,012%), yucca Schidigera (0,01%), algi (0,01%), psyllium (0,01%), tymianek (0,01%), rozmaryn (0,01%), oregano (0,01%), żurawina (0,0008%), borówki (0,0008%), maliny (0,0008%).

Wystarczy tych składów, bo zrobiło mi się smutno na myśl, że ktoś naprawdę karmi swoje mięsożerne koty zbożem, ryżem, grochem i warzywami…

Zamiast produktów typu anti-hairball, podawaj kotu wysokomięsne karmy i zdrowe smakołyki, a do walki z kulami włosowymi zastosuj zaproponowane przeze mnie metody, które są skuteczne i bezpieczne dla Twojego kota.

Przykładowe zdrowe karmy dla kota, które wypróbowałam, znajdziesz w sekcji Mokra karma, a przykłady zdrowych przysmaków znajdziesz w sekcji Przysmaki.

Podsumowanie

Nie daj się naciągnąć na chwyty marketingowe karm i przysmaków anti-hairball. Nie trać czasu i pieniędzy na niezdrowe i nieskuteczne produkty, które mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia i samopoczucie Twojego kota. Nie zawsze drożej znaczy lepiej.

Polecam poświęcić te kilka minut dziennie na wyczesanie futerka oraz posadzić kotu trawkę w kocim ogródku, a w okresie linienia podawać kotu raz w tygodniu jedną łyżeczkę gęsiego smalcu. Oczywiście wszystko z głową, bo musisz dostosować to wszystko do potrzeb Twojego kota. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Poradnik kociego opiekuna


Zajrzyj do sekcji Poradnik, gdzie znajdziesz artykuły na temat świadomej opieki, właściwej pielęgnacji, kociego zdrowia, podróży z kotem, kociej dietetyki oraz wiele innych wartościowych porad dla każdego kociego opiekuna.

⠀⠀

A Ty co o tym myślisz?

Dodaj komentarz pod tym postem i podziel się ze mną swoimi przemyśleniami, sugestiami oraz pytaniami!

⠀⠀

Dołącz do mojej społeczność świadomych kocich opiekunów 🐾

Nie zapomnij obserwować Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku i Pinterest.
Dla Ciebie to niecała minutka, a dla mnie to znak, że to co robię ma sens ❤️

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

2 myśli w temacie “Zdrowe i skuteczne sposoby na odkłaczanie kota

 1. Ja też nie karmię kota żadnymi chemicznymi specyfikami – trzeba się poświęcić dla niego i ręcznie czesać wszelkie kłaki, skoro się go kocha. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót do góry