Zdrowe i skuteczne sposoby na odkłaczanie kota

Koty poświęcają dużo czasu na mycie się, a przy okazji połykają swoją sierść, która może przekształcać się w niebezpieczne dla kociego zdrowia kule włosowe. W tym artykule dowiesz się jakie są objawy zakłaczenia, dowiesz się jak wygląda odkłaczanie kota u weterynarza, poznasz skuteczne i zdrowe metody na zapobieganie zakłaczeniu oraz dowiesz się które popularne metody są niezdrowe.

Jak powstają kule włosowe

Koty poświęcają dużo czasu na mycie się, a przy okazji połykają swoją sierść. Kule włosowe powstają z właśnie z tej połkniętej podczas mycia sierści. Zdrowy kot poradzi sobie sam ze standardową ilością połkniętego futra poprzez wydalenie futra wraz z kałem lub wymioty. (Wymiotowanie futrem to dobra rzecz!)

Jednak gdy kot jest chory lub jego sierść jest długa lub gęsta to nadmiar połkniętego zbija się w kule włosowe (zwane pilobezoarami) i nie może znaleźć ujścia. Kot nie jest w stanie ich strawić lub wydalić co prowadzi do różnych chorób, a nawet do całkowitej niedrożności układu pokarmowego, która zagraża życiu.

Które rasy kotów są najbardziej zagrożone

Mój kot Apollo jest Brytyjczykiem Długowłosym

Szczególnie zagrożone powstawaniem kul włosowych są koty długowłose i półdługowłose (na przykład koty syberyjskie, brytyjczyki długowłose czy maine coony) oraz koty krótkowłose o gęstym podszerstku (na przykład koty rosyjskie niebieskie czy krótkowłose brytyjczyki).

Ryzyko zakłaczenia u wszystkich kotów (nie tylko wspomnianych powyżej) zwiększa się w okresie zmiany futra (czyli na wiosnę i jesienią) oraz podczas chorób.

Jakie są objawy zakłaczenia u kota

  • wymioty niestrawionego pokarmu,
  • dławienie się i kaszel,
  • zmniejszenie lub utrata apetytu,
  • spadek masy ciała,
  • apatia i niechęć do ruchu,
  • zaparcia i wzdęcia,
  • bolesność brzucha.

Co robić, gdy wystąpiły objawy zakłaczenia

Należy w tej sytuacji niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Żadnych objawów nie wolno bagatelizować, bo zakłaczenie jest niebezpieczne dla kociego zdrowia i wymaga interwencji lekarza weterynarii. Lekarz wykona badanie RTG lub USG i wybierze najlepszą metodę leczenia Twojego kota. W przypadku zlekceważenia objawów może dojść do śmierci kota!

W krytycznych warunkach zakłaczenie może wymagać wykonanie zabiegu chirurgicznego. W przypadku łagodniejszej formy zakłaczenia lekarz może zastosować lewatywę lub podać parafinę, które mają na celu odkłaczanie kota jako pomoc w wydaleniu kul włosowych. Pamiętaj, że nie należy podawać parafiny samemu, ponieważ nie umiejętnie podana może doprowadzić do śmierci kota.

Jak zapobiegać zakłaczeniu kota – profilaktyka

Profilaktyka przeciw kulom włosowym jest bardzo ważna, bo lepiej zapobiegać, niż leczyć. Ryzyko zakłaczenia można ograniczyć stosując różne bardziej lub mniej skutecznie sposoby.

Popularne metody zapobiegania zakłaczeniu

Wśród osób obserwujących naszego kociego Instagrama @apollo.fluffy.cat przeprowadziłam ankietę z waszymi metodami na odkłaczanie kota. Oto wyniki:

  • Pasty odkłaczające
  • Przysmaki lub karmy odkłaczające
  • Trawa dla kota
  • Smalec gęsi lub kaczy
  • Regularne czesanie kota

Niestety aż 50% osób, które oddały głos w ankiecie stosuje nieskuteczne i niezbyt zdrowe metody. A więc czas to zmienić!

Naturalne metody zapobiegania zakłaczeniu

Regularne czesanie kota

Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania zakłaczeniu jest regularne czesanie kota. Wyczesując futerko usuwasz nadmiar martwej sierści zanim zostanie połknięta przez kota i zapobiegasz powstawaniu pilobezoarów.

To jak często powinieneś czesać kota, zależy od wielu czynników: rasy, rodzaju i tekstury futra, wieku oraz stanu zdrowia. Koty długowłose, takie jak mój Apollo, powinno czesać się przynajmniej raz dziennie, a krótkowłose raz w tygodniu. Dodatkowo w okresie linienia (na wiosnę i jesienią) sięgnij raz w tygodniu po szczotkę do wyczesywania martwego podszerstka np. Furminator.

Trawa dla kota

Naturalnym sposobem na pozbycie się połkniętych przez kota kłaczków jest trawka dla kota, która prowokuje wydalenie sfilcowanego futra przez wymioty. Nie każda trawka trawce równa. Najlepsze trawki dla kota to jęczmień, pszenica, żyto oraz owies, z których możesz samodzielne stworzyć koci ogród.

Więcej o kociej trawie i tworzeniu kociego ogródka przeczytasz w moim artykule Jak stworzyć koci ogródek w doniczce: trawa i zioła dla kota

Kaloryczność: 4 gramów trawy pszenicznej ma 15 kcal, 100 gramów trawy pszenicznej ma 429 kcal.*

Smalec z gęsi lub kaczki

Smalec z gęsi lub kaczki jest naturalną i skuteczną metodą na usunięcie pilobezoarów z kociego brzuszka – a w dodatku zazwyczaj bardzo lubianą przez koty. Smalec tworzy poślizg dzięki czemu kule włosowe, które zalegają w kocim przewodzie pokarmowym, mogą przesunąć się dalej.

Podczas okresu linienia, raz w tygodniu, podaj jedną płaską łyżeczkę smalcu prosto do kociego pyszczka lub wymieszaj ją z kocią karmą. Jeśli Twój kot nie chce zjeść smalcu, to jeszcze nic nie jest stracone. Możesz go przechytrzyć walcząc jego własną bronią – potrzebą mycia się. Sprawdzoną metodą przechytrzenia kota jest posmarowanie jego łapki smalcem, a ten instynktownie się “wyczyści” a przy tym zje cały smalczyk.

Nie przesadź z ilością, bo smalec jest dość kaloryczny i nadmiar może zaszkodzić. Zbyt duża ilość gęsiego smalcu może obciążyć wątrobę i trzustką – dlatego jest odradzana kotom z chorą wątrobą i trzustką. Naprawdę wystarczy jedna łyżeczka tygodniowo!

Kaloryczność: 7 gramów smalcu z gęsi (jedna łyżeczka) ma 63 kcal. *

zdrowa metoda na odkłaczanie kota

Siemię lniane

Podanie kotu siemienia lnianego działa podobnie do smalcu z gęsi, czyli tworzy poślizg, dzięki któremu kule włosowe przesuwają się dalej w układzie pokarmowym kota i mogą zostać wydalone. Podczas okresu linienia, raz w tygodniu, zalej jedną łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego wrzątkiem, odstaw do zrobienia się z niego kleiku. Gdy kleik przestygnie przecedź go przez sitko, a następnie dodaj go do karmy. Jeżeli Twój kot nie będzie chciał go zjeść możesz spróbować przechytrzyć go dokładnie w taki sam sposób jak opisałam powyżej w przypadku smalcu, czyli smarując kocią łapkę ostudzonym kleikiem z siemienia lnianego.

Kaloryczność: 5 gramów siemienia lnianego (jedna łyżeczka) ma 27 kcal. *

zdrowa metoda na odkłaczanie kota

Inne metody zapobiegania zakłaczeniu

Jak już wspomniałam nie wszystkie popularne metody walki z kulami włosowymi są skuteczne, a do tego mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie Twojego kota. Teraz przedstawię te metody, które nie są zalecane, a także spróbuję wyjaśnić, co jest z nimi nie tak.

Pasty odkłaczające

Stosowanie past na odkłaczanie kota jest jedną z najpopularniejszych metod walki z kulami włosowymi. Pasty odkłaczające bazują przede wszystkim na słodzie i działają podobnie do smalcu gęsiego, czyli tworzą poślizg, dzięki któremu pilobezoary przesuwają się dalej w układzie pokarmowym kota i mogą zostać wydalone.

zła metoda na odkłaczanie kota
Przykładowe składy past odkłaczających:

GimCat Malt-Soft Extra
Skład: produkty uboczne pochodzenia roślinnego (ekstrakt słodowy 43,7%, celuloza 4%), oleje i tłuszcze (31%), drożdże (1%).
Kaloryczność: Sugerowana dawka to 4-5 cm dziennie (około 2.5 gramów) czyli 12 kcal EM**.

Trixie pasta słodowa dla kota
Skład: składniki pochodzenia roślinnego (słód), oleje i tłuszcze, cukier, składniki EG.
Kaloryczność: Sugerowana dawka to 1-3 cm dziennie (około 1.5 gramów) czyli około 7 kcal EM**.

Miamor Cat Snack pasta ze słodem
Skład: mięso i produkty poboczne, roślinne produkty poboczne (min. 10% słodu, min. 4% błonnika), mleko i produkty mleczarskie.
Kaloryczność: Sugerowana dawka to 15 g gramów czyli 8,5 kcal.

Pasta Słodowa Smilla
Skład: produkty uboczne pochodzenia roślinnego (43 % ekstrakt słodowy), oleje i tłuszcze, drożdże.
Kaloryczność: Sugerowana dawka to 5 cm dziennie (około 2.5 gramów) czyli 12 kcal EM**.

Beaphar Malt pasta odkłaczająca
Skład: oleje i tłuszcze, mleko i produkty uboczne przemysłu mleczarskiego, roślinne produkty uboczne (ekstrakt słodowy 12%), drożdże (MOS 1%), składniki mineralne..
Kaloryczność: Sugerowana dawka to 4-6 cm dziennie (około 2.5 gramów) czyli około 14.6 kcal EM**.

Jaką pastę dla kota wybrać, gdy nie masz innej opcji

Zdrowie kota jest najważniejsze, dlatego w przypadku sytuacji kryzysowej jeżeli nie ma innej opcji niż pasta odkładająca to ją podaj! Sięgając po pastę odkłaczającą unikaj się tych, które mają w składzie:

  • produkty mleczne,
  • oleje roślinne,
  • cukier, słodziki, syropy glukozowe,
  • wazelina (oleje parafinowe).

Niestety te składniki zawiera większość past odkłaczających. Nie udało mi się znaleźć takiej, która nie posiadałaby w składzie choć jednego z nich, dlatego uważam, że po pastę można sięgnąć tylko w przypadku sytuacji kryzysowej.

Przysmaki i karmy odkłaczające

Przysmaki i karmy na odkłaczanie kota zawierają bardzo mało substancji wpływających na usunięcie kul włosowych z organizmu kota. Ich składy są zazwyczaj jeszcze gorsze niż w przypadku past, więc nawet jeśli w jakimś stopniu pomogą Ci w walce z kłaczkami to mogą przysporzyć o wiele więcej szkody niż pożytku.

zła metoda na odkłaczanie kota
Przykładowe składy przysmaków i karm odkłaczających:

Przysmak GimCat Anti-Hairball Tabs
Skład: mleko i produkty mleczne, drożdże, oleje i tłuszcze, roślinne środki uboczne, (suszony wyciąg ze słodu 4%, proszek z kory wiązu czerwonego 2%).
Kaloryczność: 325 kcal EM/100g.**

Przysmak odkłaczający Smilla Hearties
Skład: 19% świeżego drobiu, ryż, tłuszcz zwierzęcy, proso (tzw. milo), mączka drobiowa, mączka wątrobowa, suszone wysłodki buraczane, mączka skwarkowa, hydrolizat białka, mączka z łososia, mączka mięsna, jaja w proszku całe, siemię lniane, suszone drożdże piwowarskie, węglan wapnia, chlorek potasu.
Kaloryczność: 393.5 kcal EM/100g.**

Karma Purina Cat Chow Adult Special Care Hairball Control
Skład: zboże (38% pełnoziarniste), mięso i podroby (20%), ekstrakty z białek roślinnych, oleje i tłuszcze, (5,4% wysuszone wysłodziny buraka cukrowego, 0,07% suszona pietruszka odpowiada 0,4% pietruszki), warzywa (2% suszony korzeń cykorii, 0,07% suszona marchew odpowiada 0,4% marchwi, 0,07% suszony szpinak odpowiada 0,4% szpinaku), składniki mineralne, drożdże (0,3%).
Kaloryczność: 329.5 kcal EM/100g.**

Karma Carnilove Cat Duck & Pheasant Hairball Control
Skład: mączka z kaczki (34%), mączka z bażanta (25%), żółty groch (12%), tłuszcz z kurczaka (6%), pulpa buraczana (5%), kaczka bez kości (5%), wątróbki kurczaka (3%), skrobia z tapioki (2%), jabłka (2%), olej z łososia (2%), marchew (1%), siemię lniane (1%), ciecierzyca (1%), hydrolizowane muszle skorupiaków (0,026%), wyciąg z chrząstki (0,016%), drożdże piwne (0,016%), korzeń cykorii (0,012%), yucca Schidigera (0,01%), algi (0,01%), psyllium (0,01%), tymianek (0,01%), rozmaryn (0,01%), oregano (0,01%), żurawina (0,0008%), borówki (0,0008%), maliny (0,0008%).
Kaloryczność: 380 kcal/100g.

Wystarczy tych składów, bo zrobiło mi się smutno na myśl, że ktoś naprawdę karmi swoje mięsożerne koty zbożem, ryżem, grochem i warzywami… Zamiast produktów typu anti-hairball, podawaj kotu wysokomięsne karmy i zdrowe smakołyki, a do walki z powstawaniem kul włosowych zastosuj zdrowsze metody. Wiele recenzji i analiz składów karm dla kota, znajdziesz w sekcji Mokra karma, a recenzje przysmaków znajdziesz w sekcji Przysmaki.

Podsumowanie:

Nie daj się naciągnąć na chwyty marketingowe karm i przysmaków anti-hairball. Nie trać czasu i pieniędzy na niezdrowe i nieskuteczne produkty, które mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia i samopoczucie Twojego kota. Nie zawsze drożej znaczy lepiej.

Polecam poświęcić te kilka minut dziennie na wyczesanie futerka oraz posadzić kotu trawkę w kocim ogródku, a w okresie linienia podawać kotu raz w tygodniu jedną łyżeczkę gęsiego smalcu lub, jeśli nie ma innej możliwości, pastę odkłaczającą. Oczywiście wszystko z głową, bo musisz dostosować to wszystko do potrzeb Twojego kota. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Poradnik kociego opiekuna

Zajrzyj do sekcji Poradnik, gdzie znajdziesz artykuły na temat świadomej opieki, właściwej pielęgnacji, kociego zdrowia, podróży z kotem, kociej dietetyki oraz wiele innych wartościowych porad dla każdego kociego opiekuna.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Skomentuj i udostępnij mój artykuł, aby dać mi motywację do dalszego działania! 💙

  • Nie zapomnij zostawić komentarza!

Śmiało, zostaw komentarz pod artykułem! Podziel się swoimi przemyśleniami, pytaniami, lub propozycjami tematu na kolejny artykuł. Chcesz, żebym napisała recenzję o konkretnym produkcie? Daj znać w komentarzu!

  • Podziel się linkiem w mediach społecznościowych!

Udostępnij link do tego artykułu na Twoich social mediach, napisz w swojej relacji/stories o moim blogu albo pokaż jak zainspirowały Cię moje treści. Niech inni też mają okazję stać się świadomymi kocimi opiekunami!

⠀⠀

Dołącz do naszej społeczności
świadomych kocich opiekunów!

Obserwuj Apollo Fluffy Cat na Instagramie, YouTube. Facebooku,
Pinterest oraz Tiktok!

* Źródła: Wheat grass nutrition facts & calories [link], Waga i kaloryczność łyżeczki tłuszczu z gęsi [link], Waga i kaloryczność siemienia lnianego [link].

** Kaloryczność wyliczona w moim Kalkulatorze karm na podstawie danych z etykiety produktu.

Joanna z Apollo Fluffy Cat

Jestem Joanna i razem z moim puchatym kotem Apollo tworzę bloga Apollo Fluffy Cat, gdzie dzielę się doświadczeniami i wiedzą na temat kotów i ekologii, abyś Ty mógł stać się lepszym i bardziej świadomym opiekunem kota. Więcej o mnie, Apollo i misji naszego bloga znajdziesz na stronie "O Nas".

4 komentarze do “Zdrowe i skuteczne sposoby na odkłaczanie kota

  1. Chodzi o małą czy dużą łyżkę smalcu, czy dużą? 🙂 Dzięki za kolejny super przydatny wpis. Szukałam czegoś właśnie, co nie jest pastą odłączającą.

  2. Ja też nie karmię kota żadnymi chemicznymi specyfikami – trzeba się poświęcić dla niego i ręcznie czesać wszelkie kłaki, skoro się go kocha. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powrót na górę